Connect with us

اخبار ساحوی

قطعه‌ای برای محافظت از جنگلات افغانستان تشکیل میشود

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان از تشکیل قطعه ای برای محافظت از جنگل‌های افغانستان خبر داده است.

انعام الله سمنگانی، سخنگوی امارت اسلامی، در یک رشته توییت‌هایی گفته که این قطعه ۴۵۰ نفری “قطعه سبز” نام دارد و به منظور جلوگیری از قطع غیر قانونی جنگلات و قاچاق آن تشکیل میشود.

وی افزوده است که صد عضو این قطعه در کابل و در هر هفت ولایت دیگر – کنر، نورستان، خوست، لغمان، پکتیا، پکتیکا و ننگرهار – ۵۰ نفر مامور محافظت از جنگل ها خواهد بود.

آقای سمنگانی همچنان گفته است: “جلوگیری از استفاده و انتقال غیر قانونی محصولات نباتات طبی، تخریب و غصب ساحات جنگلات، علفچرها، ساحات حفاظت شده و املاک دولتی، جلوگیری از قاچاق چوب چهارتراش، چوب سوخت، محصولات طبیعی و نباتات طبی و جلوگیری از شکار حیوانات و پرندگان وحشی نیز از مسئولیتهای قطعه سبز است.”

قبل از این حافظ القیوم، والی پیشین نورستان، از تخریب جنگلات در نورستان و کنر ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی افغانستان خواسته تا این مشکل را حل کند.

او در صفحه تویتر اش نوشته ” در این روز‌های اخیر گزارش‌های از تخریب بی رحمانه جنگلات در نورستان و کنر داده شده است. امیدوار ام مسوولان مربوطه با جدیت از این امر جلوگیری کرده و عاملان آن را به اشد مجازات برسانند. مردم باید با مسوولان همکاری کامل داشته باشند. جنگلات سرمایه ملی افغانستان است.”

این درحالی است که در این اواخر امارت اسلامی افغانستان قطع جنگلات و قاچاق چوب را به خارج از کشور ممنوع اعلام کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، در یک تویت گفته که ” بر اساس فیصله شورای وزیران امارت اسلامی افغانستان، قطع جنگل‌ها، فروش چوب و انتقال آن جدا ممنوع است.”

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!