Connect with us

رویداد های اخیر

قیصاری: صلح یگانه گزینه برای پایان تمامی مشکلات در افغانستان است

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۱۶, ۱۴۰۱)

قومندان امنیه پیشین ولسوالی قیصار ولایت فاریاب، صلح را یگانه گزینه برای پایان تمامی مشکلات و کشمکش‌ها در افغانستان می‌داند.

نظام الدین قیصاری در گفتگوی اختصاصی با آریانا نیوز می‌گوید حمایت صد درصدی مردم از امارت اسلامی بستگی به رفتار یکسان حاکمان جدید با تمامی اقشار افغانستان و فراهم شدن زمینه کار و تحصیل برای زنان و دختران دارد.

آقای قیصاری سقوط جمهوریت را نارضایتی مردم و وجود مافیاها در سطح رهبری نظام پیشین می‌داند و از امارت اسلامی می‌خواهد که برای تشکیل نظام بهتر تصامیم خوبی را اتخاذ کند.

این مقام امنیتی نظام قبلی، از وجود افراد مافیایی در سطح رهبری دولت پیشین افغانستان پرده برداشته است.

قیصاری افزوده وجود افراد مافیا در سطح رهبری و نارضایتی مردم نظام جمهوریت را سرنگون کرد.

آقای قیصاری تأکید می‌کند که نظام جمهوریت دست نشانده غربی‌ها بود و برای از هم پاشیدندش خرسند است.

وی می‌گوید: «نظام جمهورت دست نشانده بیرونی‌ها بود و از اشرف غنی تا معاونانش همه مافیای بزرگ بودند و بر سرنگونی‌اش خوش هستم.»

آقای قیصاری اما نظام کنونی را بهتر از نظام بیست سال گذشته می‌داند و از امارت اسلامی می‌خواهد تا برای تشکیل نظام بهتر تصامیم خوبی را اتخاذ کند.

قیصاری افزود: «نظام بوجود آمده اسلامی است و از رهبر امارت اسلامی می‌خواهم یک حکومت خوب و بهتر را برگزار کند.»

وی هم‌چنان خاطرنشان کرد: «بانوان نصف جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند، باید برای‌شان زمینه کار فراهم شود، یکی از گزینه‌های دیگری این است که امارت اسلامی حمایت صد درصدی مردم را به دست آورد.»

درهمین حال، آقای قیصاری از دوران جمهوریت حکایت‌های تلخی هم دارد و گفته است همواره درگیر توطئه‌ها بود و سرکوب می‌شد و پس از رهایی از بند هم، از سوی اشرف غنی ممنوع الخروج شد و تا روی کار آمدن امارت اسلامی در حبس خانگی به سر می‌برد.

قیصاری دراین باره می‌گوید: «در چهار سال آخر حکومت اشرف غنی درگیر توطئه‌های اشرف غنی و تیم‌اش بودم، ازسوی آنان مورد سرکوب قرار گرفتم، بندی شدم، اشرف غنی من را ممنوع الخروج کرده بود.»

وی در کنار فراخوان برای بازگشت شخصیت‌های افغان در بیرون از کشور نیز می‌گوید سبب تمامی مشکلات در افغانستان پاکستان است.

به گفته قیصاری، پاکستان اگر همسایه خوب برای افغانستان می‌بود، افغانستان به این پیمانه مشکلات را متحمل نمی‌شد.

رویداد های اخیر

بنیاد معارف ترکیه: در صورت بازگشایی مکاتب دخترانه، خدمات آموزشی را برای آنان فراهم می‌کنیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۲)

مسوولان بنیاد معارف ترکیه در افغانستان می‌گویند هر زمانیکه درب مکاتب به روی دختران باز شود، آنان آماده‌اند تا مانند گذشته عرضه خدمات آموزشی را برای دختران بالاتر از صنف ششم فراهم کنند.

رییس عمومی این بنیاد در نشست ارایه کارکرد‌های این بنیاد در افغانستان می‌گوید که با مقام‌های دولت سرپرست به منظور چگونگی بازشدن درب مکاتب به روی دختران گفتگوها صورت گرفته و تلاش‌ها برای حل این موضوع ادامه دارد.

احمد تکور گفته است: «بلی ما همرای مقامات صحبت کردیم و ملاقات‌های ما ادامه دارد و این موضوع که رسمی شود باز اعلان می‌کنیم، ما می‌خواهیم که مکاتب دخترانه باز شود و ما هم صحبت می‌کنیم و منتظر پاسخ شان هستیم و تعمیرهای ما برای مکاتب دخترانه آماده است.»

تکور همچنان گفته است که دانش‌آموزان فارغ‌شده از مکاتب افغان ترک، می‌توانند بورسیه پوهنتون‌های ترکیه را به‌گونه رایگان بدست آورند.

به گفته او، روند ثبت نام اخذ امتحان دانش‌آموزان جدید برای مکاتب افغان ترک در افغانستان نیز آغاز شده است.

از سویی هم، متعلمین لیسه افغان ترک از نصاب تعلیمی این مکتب خرسند اند و بر بازگشایی مکاتب دخترانه از سوی دولت سرپرست تأکید می‌ورزند.

بنیاد معارف ترکیه در حال حاضر ۴۵ باب مکتب، ۷ مرکز آموزشی خدمات تعلیم و تربیه و ۷ هزار دانش‌آموز در هشت ولایت افغانستان دارد که رییس این بنیاد آنرا پُل دوستی میان کابل و انقره عنوان می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رئیس جمهور ازبکستان و صدراعظم موقت پاکستان در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کردند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۲)

شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان روز چهارشنبه (۲۹سنبله) در حاشیه هفتاد و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک با انوارالحق کاکر، صدراعظم موقت پاکستان دیدار کرد.

دراین دیدار محور بحث دو طرف روی تلاش‌های دوجانبه برای تقویت بیشتر مشارکت استراتژیک بین ازبکستان و پاکستان، با تمرکز ویژه بر تجارت، اقتصاد، سرمایه‌گذاری و حمل و نقل بود.

در این نشست همچنین در مورد امنیت منطقه‌ای، به شمول ارزیابی وضعیت و تحولات اخیر در افغانستان بحث و گفتگو نمودند.

دراین گفتگو تاکید شد که تلاش‌های مشترک برای پیشبرد ساخت راه آهن ترانس-افغان، پروژه‌ای با پیامدهای منطقه‌ای مهم حیاتی است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار و گفتگوی شارژدافیر سفارت امریکا با هیئتی در دوحه

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۲)

شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان از دیدار با هیئتی از امارت اسلامی در دوحه خبر داده است. وی گفته است که دو طرف درباره مبارزه با مواد مخدر در افغانستان گفتگو کرده اند.

کرن دکر، شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا ناوقت روز چهارشنبه (۲۹سبنله) در صفحه ایکس نگاشته است که با هیئتی از امارت اسلامی در دوحه درباره نگرانی کشور‌های منطقه و مبارزه با مواد مخدر در افغانستان گفتگو کرده است.

به گفته وی آنان در این دیدار درباره ریشه‌کن کردن مواد مخدر، معیشت‌های جایگزین و درمان اعتیاد بحث و گفتگو کرده اند.

در بخشی از پیام شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان آمده است: «شنیدن توصیه‌های کارشناسان افغان در داخل و خارج افغانستان درباره این که چگونه جامعه جهانی می‌تواند کمک کند و نقش حیاتی زنان در تمامی جنبه‌های مبارزه با مواد مخدر تا چه اندازه مهم است، بسیار ارزشمند است. ما بدون آنها (زنان) موفق نخواهیم شد.»

او با تاکید به این که مواد مخدر از زمان زیادی یک فاجعه انسانی و اقتصادی برای مردم افغانستان و جهان بوده است، افزوده است که با همکاری سازمان ملل و سایر نهاد‌های ذیربط تلاش دارند تا از «آرمان مردم افغانستان» برای از بین بردن «بلای مواد مخدر غیرقانونی در افغانستان» برای همیشه حمایت کنند.

درهمین حال، رئيس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه می‌گوید هیئت امارت اسلامی با شارژدافیر سفارت بریتانیا برای افغانستان، تیم فنی امریکا در قطر و نماینده دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر ملل متحد، درباره «پیشرفت‌‌ها» در خصوص مبارزه با مواد مخدر و کشت خشاش صحبت کرده است.

سهیل شاهین روز پنج‌شنبه (۳۰ سنبله) در صفحه ایکس نوشت که یک تیم مبارزه با مواد مخدر امار اسلامی متشکل از وزارت داخله، ریاست امنیت ملی و وزارت خارجه به دوحه سفر کرده است.

سهیل شاهین گفته است که در دیدار با مقامات امریکا، بریتانیا و ملل متحد ارقامی را درباره پیشرفت‌ها در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کشت خشخاش ارایه کرده است.

آقای شاهین افزود که امارت اسلامی از بررسی تیم‌های نظارتی ملل متحد و جامعه جهانی برای دیدن از مناطقی که کشت خشخاش در آن «ریشه‌کن‌» شده، استقبال می‌کند.

این مقام امارت اسلامی همچنین گفته که پروژه‌های جایگزین برای کشاورزان مزارع خشخاش نیاز است.

با آنکه امارت اسلامی پس از به قدرت رسیدن در افغانستان بر مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر تاکید دارند، به تازگی ملل متحد با نشر گزارش از افزایش قاچاق و تولید ماده مخدر مت آمفتامین در افغانستان خبر داده است.

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در گزارشی گفته است که گزارش‌ها و کشفیات مربوط به مت‌آمفتامین تولید شده در افغانستان حاکی از تغییر اقتصاد مواد مخدر در این کشور است، جایی که ۸۰ درصد خشخاش غیرقانونی جهان که برای تولید هیروئین به کار می‌رود، تولید می‌شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!