Connect with us

اخبار ساحوی

قیومی: مصرف بودجه بر اساس فرمان ریاست جمهوری بوده است

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۵, ۱۳۹۸)

گزارش کمیسیون اختصاصی مجلس نمایندگان، در مورد حیف و میل میلیاردها افغانی از بودجه ملی سال گذشته مورد تایید مجلس قرار گرفت.

در این گزارش خواسته شده است که مسوولان وزارت مالیه باید به دلیل تخطی ها در این سند ملی، به نهاد های عدلی و قضایی معرفی شوند.

مجلس نمایندگان سرپرست وزارت مالیه را نیز در پیوند به حیف و میل میلیاردها افغانی از بودجه ملی برای پاسخگویی فرا خوانده است.

سید عظیم کبرزانی عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان میگوید: “بر اساس گزارش یک سلسله تعدیلات در بودجه به میان آمده است که ۲.۵ میلیارد افغانی به یک کود اضافه گردیده که خلاف سند بودجه است.”

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس حکومت را متهم به حیف و میل پول بیت المال از بودجه ملی می‌کنند.

نسیم مدبر مجلس نمایندگان میگوید: “اصول نامه بودجه آیا قانون است یا چیز دیگر و چهارده مورد تخطی صورت گرفته و تخطی های که صورت گرفته واضع است و رییس جمهور نمی تواند مافوق قانون باشد و وزیر مالیه می‌گوید که فرمان بوده است.”

حبیب رحمان پدرام عضو کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان میگوید: “جرم می‌کنید و جرم تان را از رییس جمهور حکم می‌گیرید و متاسف استم که برخی وکیلان حکومتی شده اند و شرم است به حال وکیلان.”

غلام فاروق مجروح مجلس نمایندگان میگوید: “خط که سرپرست وزارت مالیه می خواند از قبل تهیه شده و به وزیر داده شده و ۳۷ مورد تخطی در سند قعطیه را ما بررسی کرده ایم و با این وضعیت چه تفاهمی بوده می تواند.”

اما وزیر مالیه می گوید که انتقال پول از یک کود به کود دیگر با در نظرداشت فرمان رییس جمهور صورت گرفته و این مقام حکومت انتظار تقدیر از مجلس نمایندگان را نیز دارد.

همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه میگوید: “تعدیل بر اساس نیازمندی ها صورت گرفته و حکم ریاست جمهوری وجود دارد و هیچ قانون شکنی در پروژه‌ها نشده و ما تقاضای تقدیر و تشویق از خانه ملت را داشتیم.”

سر انجام مجلس نمایندگان گزارش کمیسیون اختصاصی را در پیوند به مصرف بودجه سال پار به رای گیری سپرده که با اکثریت آرا مورد تایید قرار گرفت.

در این گزارش معرفی مسوولان وزارت مالیه به نهادهای عدلی و قضایی نیز تذکر شده است، اما مجلس روی قعطیه سال پار رای گیری کرد، در حالی که تایید گزارش به معنی رد قعطیه بود و پس از ایجاد تنش ها این رای گیری برای روزهای آینده به تعویق افتاد.

اخبار ساحوی

هشدار والی بلخ؛ خانه‌های که در اختیار اختطاف چیان و داعش قرار گیرد ضبط می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ هشدار داده است که هرگاه کسی و یا مالکان شهرک‌ها، خانه‌یی را در اختیار اختطاف‌چیان و یا اعضای داعش قرار دهند و یا به کرایه دهند، حکومت این خانه‌ها را ضبط خواهد کرد.

والی بلخ می‌گوید که برای جلوگیری از جا گرفتن اختطاف چیان و اعضای داعش در منازل رهایشی نیاز به حمایت مردم دارند و از باشندگان بلخ میخواهد که با نیروهای امنیتی همکاری نمایند.

به گفته والی بلخ برای تامین امنیت این ولایت میخواهد که مالکان شهرک‌ها و هم چنان مردم به اعضای داعش و اختطاف‌چیان، خانه‌هایی کرایی در اختیار ندهند، زیرا حکومت چنین خانه‌ها را شناسایی و ضبط خواهد کرد. و مالکان آنرا نیز به نهادهای عدلی وقضایی معرفی خواهد کرد.

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ گفت:« آن خانه‌های که در اختیار اختطافچیان و یا داعشیان قرار داده شوند، پس از شناسایی ضبط می شوند و همچنان وکیل گذر و مالک خانه به سارنوالی معرفی می‌شوند.»

در همین حال این تصمیم ولایت بلخ با واکنش‌های متفاوت فعالان مدنی ولایت بلخ روبه‌رو شده است.

یک تن از فعالان مدنی در ولایت بلخ می‌گوید که:« جرم یک عملی فردی است که میتواند خود آدم مظنون یا فرد متهم باشد. اگر از سوی امارت اسلامی شناسایی شدند وگرفتار شدند باید بعد از تحقیقات آنها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی بکنند.»

هرچند ولایت بلخ یکی از ولایت‌های امن کشور محسوب میشود اما بعضی اوقات رویدادهای ضد امنیت در آن ولایت رخ میدهد. به تازگی هم پسر یک داکتر در شهر مزار شریف ربوده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

یونیسف: ۱۴۰ صنف تعلیمی برای کودکان در پکتیکا و خوست ایجاد شده اند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۱, ۱۴۰۱)

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید، ۱۴۰ صنف تعلیمی را برای جمع از کودکانی که در نتیجه زلزله ماه جون در پکتیکا و خوست آسیب دیده، ایجاد کرده است.

یونیسف در توییتی که دیروز یک‌شنبه (۲۰سنبله) منتشر کرده گفته که با این اقدام شان برای ۴ هزار کودک زمینه آموزش و یادگیری درس فراهم شده است.

این درحالی است که روز شنبه مقامات امارت اسلامی مکاتب دخترانه بالای صنف ششم را که پس از خواست بزرگان قومی و مدیران مکاتب در ولایت پکتیا برای مدت کوتاهی بازگشایی شده بودند، بسته کردند.

در اوایل ماه جاری، چهار مکتب دخترانه بالای صنف ششم در گردیز، مرکز ولایت پکتیا، و یک دیگر در ولسوالی سمکنی بدون جواز رسمی از وزارت معارف آغاز به فعالیت کردند.

اما روز شنبه (۱۹سنبله) هر پنج مکتب بار دیگر بسته شدند که در واکنش به این تصمیم شماری از شاگردان دختر با سر دادن شعارهایی در مورد حق تحصیل در برابر ریاست معارف پکتیا دست به اعتراضات زدند.

هفته گذشته، گزارش‌هایی از پکتیا منتشر شد که بر اساس خواسته‌های باشنده‌گان شهر گردیز، چند مکتب برای دختران بازگشایی شده است.

در پی این گزارش، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان روز سه شنبه (۱۵سنبله) به خبرنگار آریانانیوز دراین مورد گفت که از این اقدام جزئیاتی در دست ندارد.

وی گفت:« دراین مورد هنوز اطلاعات دقیق در دست ندارم و در زمینه بررسی‌ها جریان دارد که مکاتب در ولایت یاد شده با کدام تدابیر و به هدایت کی باز شده اند.»

سخنگوی ریاست معارف پکتیا بازگشایی لیسه‌های دخترانه را تایید کرد، اما گفت که آن ریاست از قبل مطلع نبوده و در زمینه مکتوبی به وزارت معارف فرستاده اند و منتظر جواب آن هستند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

بازگشایی مکاتب دختران در ولایت پکتیا

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۱۶, ۱۴۰۱)

مقامات ولایت پکتیا گفتند که لیسه‌های دخترانه در روزهای اخیر افتتاح شده است، اما این اقدام به طور رسمی تایید نشده است.

اکثر مکاتب متوسطه دخترانه در افغانستان از زمان به قدرت رسیدن امارت اسلامی افغانستان در آگست ۲۰۲۱، بسته شده اند.

مولوی خالقیار احمدزی، رئیس اطلاعات و فرهنگ پکتیا، به خبرگزاری رویترز گفته است که: “مکاتب چند روز پیش با رعایت احکام اسلامی، فرهنگ و عنعنات باز شده اند، مدیر مکاتب از شاگردان خواسته است که به مکتب برگردند و لیسه‌های دخترانه باز است.”

از سوی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان روز سه شنبه (۱۵سنبله) به خبرنگار آریانانیوز دراین مورد گفت که از این اقدام جزئیاتی در دست ندارد.

وی گفت:« دراین مورد هنوز اطلاعات دقیق در دست ندارم و در زمینه بررسی‌ها جریان دارد که مکاتب در ولایت یاد شده با کدام تدابیر و به هدایت کی باز شده اند.»

سخنگوی ریاست معارف پکتیا بازگشایی لیسه‌های دخترانه را تایید کرد، اما گفت که آن ریاست از قبل مطلع نبوده و در زمینه مکتوبی به وزارت معارف فرستاده اند و منتظر جواب آن هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!