Connect with us

خبرهای تازه

لارنس: طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه های هراس افگن در پاکستان لانه های امن دارند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۳۹۶)

شارژدافیر ویژه و سرپرست سفارت امریکا در کابل می گوید، طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه های هراس افگن در پاکستان لانه های امن دارند و حمایت آن کشور را با خود دارند.

هوگو لارنس در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز گفت: “ما میدانیم که رهبران طالبان در پاکستان هستند، ما میدانیم که طالبان لوجستیک خود را از پاکستان بدست میاورند، ما میدانیم که بیشرین بخش تمویل طالبان از سوی پاکستان حمایت می شود، ما میدانیم زمانی که طالبان جراحت جدی برمیدارند میروند به آن سو و همه میدانیم و این خیلی روشن است.”

اما آقای لارنس تاکید می ورزد تا زمانی که افغانستان حمایت پاکستان را نداشته باشد، نمی تواند به صلح برسد. وی در مسایل افغانستان به ویژه روند صلح نقش اسلام آباد را کلیدی میخواند و می گوید شکی نیست که پاکستان عامل درگیری و جنگ در افغانستان است.

از سوی دیگر، این مقام بلند پایه امریکائی در افغانستان که بزودی منحیث شارژدافیر ویژه و سرپرست سفارت امریکا در کابل ماموریتش را به پایان می رساند، می گوید نظر به ستراتیژی جدید اداره رییس جمهور ترمپ نخست باید مشکلات داخلی افغانستان برطرف شود.

وی اظهار داشت: “این مسایل را در افغانستان بهتر می سازد. این در مورد حکومتداری خوب است، این در مورد مبارزه علیه فساد است، این در مورد به پایان رساندن معافیت از مجازات است، این در مورد اصلاحات اقتصادی است تا اقتصاد در افغانستان بهبود یابد، این در مورد ایجاد یک رژیم منظم و متداوم است تا سکتور خصوصی سرمایه گذاری کرده بتواند.”

به گفته ی شارژدافیر ویژه امریکا مدیریت سالم در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان وجود ندارد.

او گفت: “معضل انتخابات حساس است. به نظر من در این مورد مشکلاتی وجود دارد. این معضل بیشتر به افغانها تعلق دارد تا امریکا و جامعه جهانی. اما من در کشور در عین اجرای وظیفه خود حضور داشتیم و میدانم که در سطح رهبری کمیسیون انتخابات مشکلات وجود دارد و شما به یک رهبریت و مدیریت مسلکی نیاز دارید چون انتخابات برای آینده این کشور خیلی مهم است.”

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending