Connect with us

رویداد های اخیر

ماموریت یوناما در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید شد

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه (۲۵حوت) ادامه ماموریت یوناما را در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید کرد.

یوناما در خبرنامه‌ای گفته است که هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان برای تامین حقوق بشر، رسیدگی به بحران بشری، بحران اقتصادی و همچنان تامین صلح و ثبات و گفتگوها میان طرف‌های افغان کار خواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در این نشست دو قطعنامه را در مورد افغانستان تصویب کرده است. در قطعنامه دومی از سرمنشی سازمان ملل خواسته شده که یک ارزیابی مستقل را در مورد افغانستان راه‌اندازی کند تا توصیه‌های لازم را برای رسیدگی به اوضاع این کشور به جامعه جهانی ارایه کند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه در نشستی که با محوریت اوضاع افغانستان برگزار شده بود با اتفاق آرا و تصویب قطعنامه ۲۶۷۸ دوام ماموریت دفتر معاونت ملل متحد یا یونما را در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید کردند.

این شورا همچنان با صدور یک قطعنامهٔ دیگر بر حمایت از یک افغانستان صلح‌آمیز، باثبات و مرفه تاکید کرد و اما از عدم پیشرفت حکومت امارت اسلامی در مورد انتظارات این شورا ابراز نگرانی کرده است.

در این قطعنامهٔ بر اهمیت مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان و حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق زنان، کودکان، اقلیت‌ها و افراد آسیب‌پذیر تاکید شده است.

لانا ذکی نسیبه، نماینده دایمی امارات متحده عربی در ملل متحد گفت:«میخواهم از اعضای شورای امنیت سازمان ملل بخاطر تمدید ماموریت یوناما در افغانستان که به اتفاق آرا و حمایت کامل به تصویب رسید عمیقاً ابراز قدردانی کنم. شورای امنیت در عین حال قطعنامه‌ای را نیز در رابطه به افغانستان به تصویب رساند که بر مبنای آن برای مقابله با مشکلات موجود خواهان بررسی و دریافت پیشنهادهای بی طرفانه اعضای این شورا شده است.»

نماینده جاپان در ملل متحد هم می‌گوید که افغانستان در شرایط فعلی درگیر چالش‌های زیادی است و سازمان ملل مسؤلیت دارد تا بیشتر از هر زمان دیگری به این کشور توجه نماید.

ایشیکان کیمیهیرو، نماینده دایمی جاپان درسازمان گفت:«مردم افغانستان بنابر تصمیم اخیر طالبان (امارت اسلامی) که کار دختران و زنان را از ادارات دولتی و غیر دولتی منع کرده است، مشکلات بحران بشری، اقتصادی اجتماعی و سیاسی را بیشتر ساخته است، اکنون مسوولیت سازمان ملل این است تا بیش از هر زمانی دیگری به این کشور توجه نماید.»

از سوی هم نماینده بریتانیا در ملل متحد در نشست شورای امنیت این سازمان تاکید کرد که حقوق زنان و دختران در افغانستان نسبت به وضعیت اقتصادی و سیاسی وخیم تر است و زنان هنوزم در حال حذف شدن از جامعه هستند.

تیم سیلوستر، نماینده دایمی بریتانیا در ملل متحد گفت:«حقوق زنان و دختران در افغانستان نسبت به وضعیت اقتصادی و سیاسی وخیم تر است، زنان هنوز هم در حال حذف شدن از جامعه هستند، در مکاتب به روی دختران بسته است، تصمیم را که امروز شورای امنیت سازمان ملل گرفته است مربوط تامین حقوق همه افغانها و زنان و دختران در افغانستان می‌شود،.اخیرآ طالبان (امارت اسلامی) تصمیم را که مبنی بر منع کار زنان از ادارات دولتی اتخاذ کرده اند همچنان وضعیت بشردوستانه را در افغانستان وخیم تر میکند» .

در قطعنامه شورای امنیت به طور مشخص بیان نشده که این شورا چه انتظارات خاصی از مقام‌های حاکم در افغانستان دارد، اما سازمان ملل متحد همواره بر احترام به حقوق بشر به شمول حق کار و آموزش زنان، مشارکت با مفهوم زنان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی، تشکیل یک حکومت فراگیر و عدم استفاده از افغانستان علیه کشورهای دیگر، تاکید کرده است.

رویداد های اخیر

تعیینات تازه در ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء می‌گوید که به خاطر بهبود امور وظیفوی و سپردن کار به اهل آن، تعدادی از شخصیت‌های مجرب و ورزیده در مربوطات ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان آغاز به کار کردند.

در اعلامیه ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء آمده است که براساس پیشنهاد ریاست دفتر و تأییدی رئیس الوزراء، مولوی صالح محمد مصلح به صفت رئیس مطالعات منطقوی و گزارش‌دهی و مولوی نظر محمد میرویس منحیث رئیس تفتیش داخلی ریاست دفتر رئیس الوزراء و مولوی حبیب‌الله به حیث معاون سخنگوی امارت اسلامی در امور هماهنگی ولایتی، معرفی گردیدند.

اعلامیه افزده است که:«این افراد طی جلسه رسمی توسط احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک و مولوی محمد داود محمدی، رئیس منابع بشری ریاست دفتر رئیس الوزراء به همکاران‌شان معرفی گردیدند. همچنین در این برنامه تعدادی از آمرین ریاست‌ها نیز معرفی شدند.»

احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک ریاست دفتر مقام رئیس الوزراء ضمن تمجید از کارنامه افراد مذکور، برای آنان آرزوی موفقیت در پیشبرد وظایف محوله را نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی امضا شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی به ارزش ۳۶۵ میلیون افغانی در مناطق دور دست میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی به امضا رسید.

دفتر معاونیت اقتصادی امروز (یک‌شنبه ۱۴، جوزا) در یک خبرنامه به نقل از ملا عبدالغنی برادر نوشته است که امارت اسلامی تلاش می‌کند تا علاوه بر سایر عرصه‌ها، در عرصه مخابرات نیز خدمات با کیفیت به شهروندان کشور را ارایه کند.

در خبرنامه آمده است که بر اساس این قراردادها، شرکت‌های مخابراتی افغان بیسیم و ام‌تی‌ان، ۳۳ سایت مخابراتی را در مناطق دور افتاده ولایت‌های کندهار، نورستان، بدخشان، ارزگان، زابل، کنر، ننگرهار و کابل ایجاد خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هند: موضوع سفارت افغانستان مسئله داخلی است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

پس از نشر گزارش هایی مبنی بر فساد در سفارت افغانستان در دهلی جدید و اقدام امارت اسلامی برای در اختیار گرفتن این سفارت، دولت هند گفته است که این موضوع یک موضوع داخلی است که مربوط آنها نمی‌شود.

نمایندگان مهاجران افغان مقیم هند، مقامات سفارت افغانستان در دهلی از جمله سفیر را به فساد متهم کرده اند. سفارت این اتهامات را رد می کند.

رسانه های هندی همچنین گزارش داده اند که مسئولان سفارت افغانستان در برابر اقدام امارت اسلامی برای کنترول رسمی این سفارت مقاومت کرده اند.

آریندام باغچی، سخنگوی وزارت خارجه هند در یک نشست خبری گفت که این موضوع یک موضوع داخلی سفارت است.

باغچی گفت: «از دیدگاه ما، این یک موضوع داخلی سفارت افغانستان است و ما امیدواریم که آن را در داخل حل کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!