Connect with us

رویداد های اخیر

متقی: افغانستان کشوری مستقل و تحت تاثیر هیچ‌کشوری نیست

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۹, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان گفته است افغانستان یک کشور آزاد و مستقل است و سیاست‌های داخلی و خارجی آن متاثر از هیچ‌کشور نیست.

امیرخان متقی دریک گفتگو با یک رسانه‌ای هندی در کابل گفته است که هیچ‌کشور اکنون بر حکومت افغانستان نفوذ ندارد و دولت این کشور همه تصامیم‌اش را مستقلانه می‌گیرد.

وزیرخارجه کشورتاکید دارد که امارت اسلامی خواهان داشتن روابط خوب دیپلوماتیک با ایالات متحده امریکا است و کابل تماس‌ها برای تعامل دیپلوماتیک با امریکا را حفظ کرده است.

آقای متقی گفت: «افغانستان تصامیم خود را خود می‌گیرد و پالیسی‌های خود را نیزخود می‌سازد. افغانستان یک کشور مستقل وآزاد و تحت تاثیرهیچ‌کشوری نیست، هر تصمیم را درعرصه سیاست خارجی خود می‌گیرد.»

آقای متقی می‌گوید امارت اسلامی خواهان روابط دیپلوماتیک با همه کشورهای جهان از جمله ایالات متحده امریکا است.

به گفته وزیر خارجه، کابل تماس‌ها برای تعامل دیپلوماتیک با واشنگتن را حفظ کرده است و امیدواراست در آینده روابط با امریکا بهتر شود.

آقای متقی نیز از بابت امنیت جان دیپلومات‌های هندی در کابل اطمینان می‌دهد و از این کشور می‌خواهد روابط خود با امارت اسلامی را توسعه دهد.

وزیر خارجه گفت: «افغانستان اکنون یک حکومت مستقل و دارای حاکمیت است، حکومتی که برسرحدات و قلمروخود کنترول کامل دارد و به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد تهدید را برضد کشوری متوجه بسازد، فرستادن دیپلومات‌ها از سوی هند به افغانستان، پذیرفتن دیپلومات‌های ما در سفارت افغانستان در دهلی نو و آغاز صدور ویزا به افغان‌ها و همین‌گونه آغاز روابط تجارتی یک پیشرفت بزرگ در تعاملات ماست. ما خواهان تقویت و توسعه روابط با هند هستیم، اماکن دیپلوماتیک پل ارتباطی خوب میان ما و مقام‌های هندی است.»

همزمان مقام‌های ارشد نظامی و دفاعی امریکا دریک‌ساله‌گی شکست شان در افغانستان می‌گویند که مبارزه برضد تروریزم را نه تنها درافغانستان بلکه در سایر نقاط جهان ادامه می‌دهند.

لوید آستین، وزیردفاع امریکا گفته است: «امروز درست یک سال از پایان جنگ بیست ساله و خروج نیروهای نظامی ما از افغانستان می‌گذارد. ما به عملکرد حرفه‌ای نیروهای مان در بیست سال جنگ درافغانستان و همکاری ناتو و سایر شرکای و متحدین ما افتخار می‌کنیم، جنگ افغانستان پایان یافت اما مبارزه ادامه دارد. ما نبرد علیه تروریزم را ادامه می‌دهیم، قابلیت‌های جنگی خاص خود را در این راستا به کارخواهیم برد.»

مارک میلی، لوی درستیزامریکا نیز گفت: «تمام نیروها اعم از نیروهای جنگی، دریایی، هوایی، نیروهای ویژه و سایرنیروهای نظامی ما باید برای خدمت درافغانستان از بهر حفاظت از کشورشان در برابر حملات تروریستی افتخار کنند، اما نبرد ادامه پیدا می‌کند ما با استفاده از ظرفیت‌ها وقابلیت‌های خود بر فراز افق نه تنها درافغانستان بلکه در سایر نقاط جهان استفاده خواهیم کرد. تروریست‌ها درسراسردنیا بدانند که ما دنبال شان خواهیم آمد.»

امارت اسلامی حملۀ ماه گذشتۀ یک طیاره بی‌پیلوت امریکا بر یک خانه در منطقه وزیراکبرخان کابل را به شدت انتقاد کرد و آنرا نقض آشکار حاکمیت ملی افغانستان خواند و نیز نسبت به تکرار این حملات به امریکا هشدارداد.

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: امارت اسلامی مخالف آموزش دختران نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

معاون سیاسی رییس الوزرا در دیدار با مارکس پوتزل، معاون سیاسی یوناما، گفته است که امارت اسلامی مخالف آموزش دختران نیست.

در بیانیه‌ای که ارگ نشر کرده آمده است که مولولی عبدالکبیر در این دیدار همچنان ابراز امیدواری کرده تا جامعه بین‌المللی در راستای به رسمیت شناختن امارت اسلامی گام بردارند.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما اما می‌‌گوید؛ مارکس پوتزل در این دیدار بر درخواست تغییر ناپذیر ملل متحد و جامعه جهانی مبنی بر بازگشایی درب مکاتب و پوهنتون‌های دخترانه در افغانستان تأکید کرده است.

در حساب تویتر ارگ همچنان آمده است که معاون سیاسی یوناما در کنار قدر دانی از تامین امنیت نهادهای مربوط به سازمان ملل در افغانستان گفته است که با تمدید ماموریت یوناما، این نهاد یک سال دیگر برای ارایه خدمت به شهروندان افغانستان فعالیت خواهد کرد.

مولوی عبدالکبیر همچنان گفت که امارت اسلامی به شمول ملل متحد، خواهان روابط خوب و فعال با همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی است و امید دارد که دولت‌های بین‌المللی در راستای به رسمیت شناختن امارت اسلامی گام بردارند.”

دفتر معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما می‌گوید؛ مارکس پوتزل در این دیدار بر درخواست تغییر ناپذیر ملل متحد و جامعه جهانی مبنی بر بازگشایی درب مکاتب و پوهنتون‌ها به روی دختران و زنان در افغانستان یکبار دیگر تاکید کرده است.

از سوی هم دفتر معاونت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ی دیگری گفته که آقای پوتزل در دیدار با حسن کاظمی قمی، نماینده خاص ایران برای افغانستان، بر تقویت و یکپارچه ساختن همکاری‌های منطقوی از بهر کمک به افغانستان باثبات و صلح‌آمیز نیز تأکید کرده است.

تعلیق کار زنان و تحصیل دختران در افغانستان، سبب شد تا پای مقام‌های بلند پایه سازمان ملل متحد را یکی پی دیگر به کابل بکشاند و در مورد رفع محدودیت‌ها علیه زنان با مقام‌های امارت اسلامی دیدار و گفتگو نمایند اما تا کنون این گفتگوها نتیجه ملموث نداده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس کابل: جرایم جنایی در شهر کابل کاهش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل می‌گوید که جرایم جنایی در پایتخت کشور کاهش یافته و برای بهبود هرچه بیش‌تر اوضاع در شهر کابل خواهان همکاری شهروندان شده است.

مسوولان قوماندانی امنیه کابل روز گذشته (چهارشنبه، ۲ حمل) در یک کنفرانس خبری دستاوردهای یک ساله آن قوماندانی را بیان داشتند.

مفتی عبدالصمد حنفی، رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل در این کنفرانس خبری وضعیت امنیتی شهر کابل را قناعت بخش توصیف کرده افزود: «به اثر تلاش‌های موظفین قوماندانی، جرایم جنایی در شهر کابل کاهش چشم‌گیری یافته است.»

او گفت که قبل از روی کار آمدن دوباره امارت اسلامی در یک حوزه امنیتی، ۱۵ مورد سرقت واسطه شخصی به ثبت رسیده است، در حالی که در یک سال گذشته، ما شاهد سرقت یک واسطه در یک هفته نبوده‌ایم که این خود نمایانگر کاهش سطح جرایم را در شهرکابل نشان می دهد.

او گفت: «موظفین امنیتی به طور ۲۴ ساعته در خدمت هم شهریان قرار دارند و به خاطر تأمین امنیت هرچه بهتر از شهروندان کابل خواهان همکاری شده گفت که شماره‌های عاجل قوماندانی امنیه به گونه‌ ۲۴ ساعته فعال است و آنان می‌توانند، در صورت ضرورت تماس بگیرند.»

خالد زدران، سخنگوی قوماندانی امنیه، روی دستاوردهای مدیریت‌های تعلیم و تربیه، دعوت و ارشاد، تعمیرات و انجنیری، جرایم جنایی، تروریزم و مواد مخدر آن قوماندانی معلومات داد و گفت: «در یک سال گذشته، یک صدوپنجاه و شش واقعه قتل در سطح شهر کابل و چهارده ولسوالی کابل رخ داده است که در پیوند به آن دوصد و ۳۶ تن بازداشت شده اند.»

وی گفت که دراین مدت پنجصدو پنجاه و سه قضیه سرقت منازل، اجناس قیمتی مثل مبایل و غیره رخ داده و ۹۰۱ تن در پیوند به آن دستگیر شده اند و همچنان یک هزارو نُه صدو ۲۰ واقعه دیگر مثل خودکشی، غصب، سرقت، موتر وموترسایکل، زورگیری، مواد مخدر، فریبکاری٬ رشوه، جنگ‌های ذات البینی و قضایای دیگر به وقوع پیوسته است که در رابطه به آن یک هزارو هشتصدوسی وشش نفر بازداشت شده اند.

زدران همچنان، روی دستاوردهای یک ساله روی هربخش به تفصیل معلومات ارایه کرده واز همشهریان خواست، با نیروهای پولیس همکاری نموده در صورت ضرورت با شماره‌های قوماندانی امنیه کابل، به تماس شوند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!