Connect with us

رویداد های اخیر

متقی بازگشایی دفتر سازمان همکاری‌های اسلامی در کابل را «موفقیت سیاسی» خواند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۲, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه گشایش دوبارۀ دفتر سازمان همکاری‌های اسلامی درافغانستان را یک موفقیت سیاسی برای امارت اسلامی می‌خواند.

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه گفته است با گشایش دفتر این سازمان، امید است همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و بشری کشورهای اسلامی با افغانستان تقویت بیشتر شود.

آقای متقی از کشورهای اسلامی می‌خواهد در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند واطمینان می‌دهد که امنیت تمام سفارت‌ها ونماینده‌گی‌های سیاسی این کشورها در افغانستان تأمین خواهد بود.

درهمین حال، طارق علی بخیت، نماینده ویژه سازمان همکاری‌های اسلامی وضعیت بشری در افغانستان را وخیم خوانده و جامعه جهانی به ویژه کشورهای اسلامی را به حمایت وهمکاری با افغانستان دعوت می‌کند.

آقای بخیت تأکید می‌کند که مردم افغانستان هنوز دچار بحران هستند وافغانستان در همه‌ای بخش‌ها به کمک نیاز دارد.

وی می‌گوید: «گشایش این دفتر برای تقویت همکاری‌های اقتصادی و بشری در افغانستان ازسوی کشورهای عضو یک امر ضروری بود، سازمان همکاری‌های اسلامی خرسند است افغانستان را دربخش‌های صحی، انکشاف اجتماعی، آموزشی و بشری کمک کند.»

آقای بخیت افزود: «حمایت سیاسی از افغانستان می‌تواند باعث حفظ امنیت و ثبات پایدار در این کشور شود، افغانستان دچار بحران است و به حمایت وهمکاری درهمه بخش‌ها ضرورت دارد، ما به این منظور، صندوق وجهی را برای کمک به افغانستان ایجاد کردیم.»

در سفر نماینده خاص سازمان همکاری‌های اسلامی به کابل هم‌چنان روی تأسیس دانشگاه بین‌المللی اسلامی در افغانستان از سوی سازمان همکاری اسلامی و آغاز دوبارهٔ روند انتخاب کابل به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی برای سال ۲۰۲۴ بحث شده است.

سازمان همکاری‌های اسلامی در ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که کابل به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی برای سال ۲۰۲۴ برگزیده شده است.

گفتنی است این دفتر چهارده ماه پس از روی کارآمدن امارت اسلامی به‌گونه رسمی با حمایت مالی عربستان سعودی در کابل گشایش یافت.

رویداد های اخیر

قطر نشستی برای معاون سرمنشی سازمان ملل در مورد افغانستان برگزار کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۴, ۱۴۰۱)

هیئت دایمی دولت قطر در سازمان ملل متحد با همکاری نمایندگی‌های کانادا و بریتانیا، نشستی برای آمنه محمد، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد با نمایندگان دایمی و نمایندگی‌های دایمی کشورهای عضو گروه دوستان افغانستان و گروه دوستان زنان در افغانستان برگزار کرد.

شیخه علیا بنت احمد بن سیف آل ثانی، نماینده دایمی قطر در سازمان ملل متحد، گفته است که این نشست درباره وضعیت بحرانی که افغانستان از آن می‌گذرد، به ویژه پس از آخرین تصمیمات امارت اسلامی افغانستان در مورد زنان، علاوه بر وضعیت بد امنیتی و بحران بشری به ویژه در فصل زمستان، گرفته شده است.

خانم علیا سفر معاون دبیرکل سازمان ملل متحد به افغانستان را تاریخی و شجاعانه توصیف و از سفر او به کشور قطر برای مشورت و هماهنگی قدردانی کرد.

نماینده دایمی قطر در سازمان ملل از سطح و مشارکت بین دولت قطر و سازمان ملل متحد در قضیه افغانستان، به اضافه سایر مشارکت‌های استراتژیک گسترده و برجسته در زمینه‌های بشردوستانه، توسعه، صلح، امنیت و حقوق بشر نیز اظهار امتنان کرده است.

او وضعیت افغانستان را آزمون سختی برای جامعه جهانی دانست و گفت: «آن‌ها هرگز نباید امید خود را از دست بدهند، به ویژه با توجه به حرکتی که در سفر معاون سرمنشی سازمان ملل ایجاد شده است.»

شیخه علیا از شرکت کنندگان خواست تا افغانستان به ویژه زنان، دختران، کودکان و سایر گروه‌های به حاشیه رانده و آسیب‌پذیر را تنها نگذارند و بر ضرورت ایجاد یک دیدگاه استراتژیک جامع بین‌المللی در رابطه با وضعیت افغانستان تأکید کرد.

خانم علیا بر تعهد قطر برای ایستادن در کنار مردم افغانستان و تمایل این کشور برای پیشبرد در مسیر مشارکت‌های استراتژیک با سازمان ملل متحد و همچنین شرکای منطقه‌‎ای و بین‌المللی و دوستان برای مقابله با مشکلات در افغانستان و جهان تأکید کرد.

در این نشست تعداد زیادی از نمایندگان دایمی و نمایندگان کشورهای عضو گروه دوستان افغانستان و گروه دوستان زنان در افغانستان به نمایندگی از کشورهای علاقه‌مند به موضوع افغانستان مانند کشورهای قطر، ایالات متحده، ترکیه، اندونیزیا، انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، کشورهای اسکاندیناوی، برخی از کشورهای آسیای مرکزی و اروپای شرقی و دیگران، حضور داشتند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از اختصاص ۲۰۰میلیون دالر هند برای توسعه افغانستان استقبال کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۴, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده اند که هند به بودجه سال ۲۰۲۳ افغانستان ۲۰۰ میلیون روپیه هندی را اختصاص داده است.

نیرمالا سیتارامان، وزیر مالیه هند روز چهارشنبه (۱۲دلو) در دهلی نو گفت که این پول برای توسعه افغانستان در نظر گرفته شده است.

هند پارسال نیز تخصیص مشابهی را برای انکشاف افغانستان کمک کرده بود.

درهمین حال امارت اسلامی افغانستان از این اقدام هند استقبال کرده است.

سهیل شاهین، نامزد کرسی افغانستان در سازمان ملل، به روز پنج‌شنبه به رسانه‌های هندی گفته است که آنها از این کمک هند قدردانی می‌کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی: دیگر نمی‌خواهیم افغانستان میدان مقابله ابر قدرت‌ها باشد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

وزیر امور خارجه می‌گوید که اجازه نخواهند داد تا افغانستان بار دیگر به میدان جنگ قدرت‌های بزرگ جهانی قرار گیرد.

امیرخان متقی طی مراسمی امروز (پنج‌شنبه، ۱۳ دلو) در پوهنتون کابل گفته است که افغانستان با کشورهای منطقه روابط دیپلوماتیک خوب دارد و شماری از سفارت خانه‌های افغانستان نیز در کشورهای منطقه و فرا منطقه از کابل دستور می‌گیرند.

آقای متقی گفته است: «ما بعد از این نمی‌خواهیم که افغانستان میدان مقابله ابر قدرت‌ها باشد، اگر مقابله می‌باشد، مثبت باشد، اقتصادی باشد، با توجه به جغرافیای افغانستان، امارت اسلامی تلاش دارد که افغانستان مرکز اقتصاد و اتصال شود چون که منطقه به انرژی خیلی ضرورت دارد.»

او تاکید کرده است که افغانستان با جهان مشکل ندارد تا مشکلی از سوی دنیا برای کشور ایجاد نشود. به گفته متقی، عملاً ثابت شده است که خاک افغانستان برضد هیچ‌کشوری استفاده نمی‌شود.

وزیر خارجه گفت: «ما به کشورهای جهان هم صدا می‌کنیم که با هیچ‌کشوری مشکل نداریم، تعهدی که امارت اسلامی کرده این است که خاک افغانستان برضد هیچ‌کشوری استفاده نمی‌شود.»

در همین حال، آقای متقی نیز افزوده که گزارش سازمان‌های جهانی در پیوند به افغانستان از جمله در بخش کاهش فساد و بهبود وضعیت اقتصادی «نوید بخش» است.

از سویی هم، شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی گفته‌اند که افغانستان با توجه به تحریم‌ها توانسته به سوی بهبود در حوزه اقتصادی حرکت کند.

عبدالطیف نظری، معین وزارت اقتصاد، گفت: «در یک ونیم سال امارت اسلامی چطور توانسته که با وجود محدودیت‌های سیاسی و بانکی به طرف بهبود در حوزۀ اقتصادی حرکت کند؟ گزارش اخیر بانک جهانی را حتمن خواندید که ریکارد بی‌سابقه را صادرات افغانستان شکستانده است.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!