Connect with us

رویداد های اخیر

متقی خواستار همکاری کشورهای اسلامی به افغانستان شد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۰)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه در هفده‌مین نشست فوق العاده سازمان همکاری‌های اسلامی که امروز در اسلام آباد برگزار شد، خواستار همکاری «سیاسی» و «اقتصادی» کشورهای اسلامی به افغانستان شد.

در این نشست درباره اوضاع افغانستان، به ویژه وضعیت اقتصادی و بشری گفتگو شد.

متقی گفت که انزوای سیاسی افغانستان به سود هیچ کسی نیست.

وی افزود:”ما به عنوان اعضای یک خانواده آماده شنیدن و پذیرفتن تمام خواسته‌ها، نگرانی‌ها و پیشنهادات کشورهای اسلامی در مورد افغانستان هستیم که حکایت از راه عادلانه و برون رفت از بحران کنونی دارد. ما از همدلی کشورهای اسلامی در این زمینه تشکر می‌کنیم و به عنوان یک دولت نماینده و مسئول مردم افغانستان، تامین حقوق بشر، حقوق زنان و مشارکت شخصیت‌های شایسته از اقشار مختلف ملت در دولت را وظیفه خود می‌دانیم و در این زمینه کارهای زیادی انجام داده ایم.”

مقتی گفت:”ما از اعضای سازمان همکاری‌های اسلامی که بازگشایی سفارت‌خانه‌های شان را به تاخیر انداخته اند، می‌خواهیم که دفاتر شان را در کابل بازگشایی کنند و ما از آنان همچون کشورهای دوست استقبال خواهیم کرد.”

متقی در ادامه افزود:”اخیرا رهبری امارت اسلامی فرمان بسیار مؤثری در مورد حقوق زنان صادر کرده است که در استیفای حقوق آنها بسیار مؤثر خواهد بود. متأسفانه باید بگوییم که ما هنوز آماج جنگ تبلیغاتی یک طرفه برخی رسانه‌ها هستیم، آنها تصویر کنونی افغانستان را به شکل بسیار بدی به جهانیان ارائه می‌دهند. با این حال، از زمان دگرگونی در ۱۵ آگست، صلح عمومی در افغانستان برقرار است و جان کسی به دلایل سیاسی یا دیگر مسائل تهدید نشده است.”

وی همچنان گفته است که تمامی ارگان‌های دولتی در مدت زمان کوتاهی فعال شده و به ارائه خدمات خواهند پرداخته اند.

وزیر امور خارجه امارت اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه “پنج صد هزار نفر از کارمندان دولت سابق مانند گذشته به وظایف خود در مناطق مختلف ادامه می‌دهند و هیچ کس مورد تبعیض و یا تلافی قرار نگرفته است، مدعی شد:”از هر قومیت، آیین و مذاهب در دولت کنونی حضور دارند. ما متعهد هستیم که فرصت‌های شغلی بهتری را برای متخصصان از همه اقوام و مذاهب فراهم کنیم.”

آقای متقی از ریشه کن شدن فساد، استبداد، غصب، سوء‌استفاده از ثروت ملی افغانستان نیز سخن زد و تشریح کرد: “برای اولین بار در چند دهه گذشته، افغانستان دارای یک کشور مستقل است. دولت جدید که بر کل کشور حاکمیت کامل دارد، تمام تمامیت جغرافیایی و ارضی کشور و امنیت را تامین کرده و تهدیدی برای هیچ کشوری در جهان نیست. ما به تمام جهان و به‌ویژه جهان اسلام اطمینان می دهیم که خاک افغانستان علیه کسی استفاده نخواهد شد و برای مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر با یکدیگر همکاری خواهیم کرد.”

در مورد فرصت‌های سرمایه گذاری در کشور گفت فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم شده است.”

وی ابراز امیدواری کرد که کار روی پروژه‌های منطقه‌ای به زودی آغاز شود و نیمی از پروژه‌های آغاز شده با کمک جامعه جهانی تکمیل شود.

وی دراین باره گفت:” فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم شده است، ما از جامعه جهانی و به‌ویژه کشورهای اسلامی می‌خواهیم که در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند و ما اطمینان خواهیم داد که تسهیلات لازم فراهم شود.در نتیجه امنیت تضمین شده، افغانستان اکنون می‌تواند به مرکزی برای یکپارچگی اقتصادی در منطقه تبدیل شود.در زمانی که ملت ما گرفتار جنگ، خشکسالی، بیماری و فقر است، میلیاردها دلار از ذخایر مردم ما مسدود شده است، پروژه‌های عمرانی صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، بانک آسیایی و سایر آژانس‌ها و کمک‌ها در حالت توقف بوده، سیستم‌های صحت، آموزش و خدمات عمومی را در معرض خطر قرار می‌دهد و به مردم آسیب می‌رساند.”

آقای متقی همچنان گفت: “ما در کوتاه مدت به کمک‌های فوری نیاز داریم.”

امیرخان متقی با اشاره به راه حل بحران کنونی در افغانستان با کمک کشورهای اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی کمک کننده، افزود:”ما در کوتاه مدت به کمک‌های فوری نیاز داریم و هموطنان ما برای حفظ ارزش پول (افغانی) و رفع نیازهای اولیه خود به پول نقد بیشتر از کالا نیاز دارند. خوشبختانه افغانستان اکنون دارای یک دولت مسئول و بدون فساد بوده و متعهد است که افغان‌ها را از مشکلات در آینده رها خواهد کرد. از آنجا که تحول جدید است و ما با تحریم‌های ناعادلانه مواجه هستیم، مردم ما به کمک شما نیاز دارند.”

وی تاکید کرد:”امریکا که افغانستان را تحریم کرده و دارایی‌های افغانستان را مسدود کرده است، به مردم افغانستان آسیب می‌رساند و نقض آشکار حقوق بشر مردم افغانستان است. ما از شرکت کنندگان در این مجمع عمومی می‌خواهیم که از مقامات ایالات متحده بخواهند که از آزار و اذیت مردم افغانستان و تضعیف دولت دست بردارند. این کمکی به بهبود روابط ما نمی‌کند. چنین اقداماتی وجهه آامریکا را تضعیف می‌کند و موج مهاجرت‌ها را افزایش داده پیامدهای منفی در سراسر جهان به همراه دارد.”

رویداد های اخیر

مقام‌های ایران و امارت اسلامی برای کاهش تنش‌های مرزی گفتگو کردند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۲)

در پی درگیری در مرز نیمروز، مقام‌های ایران و امارت اسلامی به منظور کاهش تنش‌های سرحدی مذاکرات را با همدیگر انجام داده اند.

تهران و کابل گفته اند آرامش در سرحد برگشته و دو طرف متعهد شده اند چنین درگیری‌ها در آینده هرگز رخ ندهد.

امارت اسلامی تاکید کرده است که افغانستان خواستار جنگ با هیچ همسایه خود نیست وخواهان داشتن روابط دوستانه با ایران است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «امارت اسلامی از اول در مورد هر مسئله ای که اتفاق می افتد، باورمند بر مذاکره و مفاهمه است. پس این یک آپشن بسیار خوب است. ما خواهان این هستیم تمام مواردی که وجود دارد و یا نگرانی ای که داریم تنها مذاکره و مفاهمه است که باید درمورد اش بررسی صورت بگیرد.»

وزیر داخله ایران نیز این درگیری را کم اهمیت خوانده و گفته است دروازه سرحدی پل ابریشم بازگشایی شده و مبادلات اقتصادی میان دو کشور از سر گرفته شده است.

احمد وحیدی، وزیر داخله ایران می‌گوید: «درگیری مختصری بود و برطرف شد. مذاکرات هم صورت گرفت با طرف طالبان (امارت اسلامی). حالا مشکلی نداریم. مرز باز و آرام است.»

دو قوماندان ارشد نظامی ایران هم تکرار هر نوع درگیری را در آینده به زیان دو کشور می‌دانند.

قاسم رضایی، قوماندان کل نیروهای نظامی ایران می‌گوید: «ملاقات انجام شده است. حالا آمدیم ببینیم که چه کارهایی طرفین انجام بدهند که این نوع حادثه ناگوار اتفاق نیافتد.»

کیومرث حیدری، قوماندان نیروهای زمینی اردوی ایران می‌گوید: «حسن همجواری را رعایت می‌کنیم، ولی اگر واقعاً جایی احساس شود که طرف مقابل نمی‌خواهد به مقررات تن بدهد، قطعاً با برخورد دیگری مواجه خواهد شد.»

درعین حال شماری از علمای اهل سنت ایران در سیستان و بلوچستان از لحن تند و هشدارآمیز مقام‌های ایرانی به شمول رییس جمهور این کشور در قبال افغانستان انتقاد می‌کنند وتکرار این گونه اظهارات تند را در آینده در قبال همسایگان به نفع ایران نمی دانند.

عبدالرحمن عمرزهی، عالم دین اهل سنت سیستان ‌و بلوچستان ایران می‌گوید: «ادبیات دیپلوماتیک شما درست نبود. مفهوم اظهار نظر شما این بود که این سخن من را جدی بگیرید بعداً گلایه نکنید. آیا این ادبیات درست است؟ چه پاسخی را شما گرفتید؟ سر این ملت را پایین آوردید شما.»

با آنکه ایران روابط دیپلوماتیک با امارت اسلامی دارد، اما تهران مانند سایرکشورهای منطقه وجهان تا حالا امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است. هرچند دو کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و تجارتی در دو سال گذشته روابط قابل ملاحظه ای داشته اند اما این روابط در هفته‌‌های اخیر بر سر حقابه دریای هلمند پرتنش شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ریاست هواشناسی از بارندگی‌های شدید در ۱۹ ولایت کشور هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۲)

ریاست هواشناسی از احتمال بارش باران و سرازیر شدن سیلاب‌ها در ۱۹ ولایت کشور خبر داده‌ است.

ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت با نشر اعلامیه‌‌ای‌ امروز (دوشنبه، ۸جوزا) گفته است: «احتمال باران‌های شدید و جاری شدن سیلاب‌ها در روزهای ۸ – ۹جوزا در بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، بغلان، ننگرهار، کابل، لوگر، پکتیا، خوست، پکتیکا، زابل، غزنی، میدان وردک، بامیان، دایکندی، پروان، پنجشیر و کاپیسا پیش‌بینی شده است.»

بربنیاد گفته‌های ریاست هواشناسی میزان بارندگی در نقاط مختلف از ۱۰ تا ۳۰ میلی‌متر تخمین شده است.

این درحالی است که سیلاب‌های اخیر در ولایت غور خسارات هنگفت مالی را برای باشندگان این ولایت به بار آورده است.

دفتر مطبوعاتی والی غور گفته است هیات مشترک از ادارات مختلف دولتی اخیراً به ولسوالی‌های تیوره و پسابند این ولایت سفر نمودند و تمام خسارات ناشی از سیلاب‌ها را بررسی نمودند.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی والی غور آمده است که در نتیجه باران‌های شدید و سیلاب‌ها در این دو ولسوالی پنج هزار و ۸۹۵ جریب زمین زراعتی، ۱۰۵حلقه چاه آب آشامیدنی، چشمه و کاریز تخریب شده اند، همچنان ۷۴ باب دوکان به گونه قسمی و تعداد هم به گونه کامل تخریب گردیده اند.

در این خبرنامه آمده است که ۳۲ خانه مسکونی قسماْ تخریب گردیده اند، در این میان همچنان یکهزار و ۹۴۲ اصله نهال مثمر و غیرمثمر از بین رفته است، ۲۰۱ بند آبگردان کوچک، چهارده پایه پلچک و ۵۵۹ ذخیره آب کوچک و کانال نیز تخریب شدند.

این هیات تمام نتایج بررسی‌های خود را با اداره محلی غور شریک ساخته است، اما هنوز کمک‌های کافی برای سیلاب زده‌گان نرسیده است.

پیش از این وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفته بود که در یک ماه گذشته، دست‌کم ۴۲ تن بر اثر رویدادهای طبیعی در سیزده ولایت افغانستان جان باختند و ۴۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

شفیع‌الله رحیمی، سخنگوی این وزارت در یک نوار تصویری گفته بود که در این مدت، ۳۴۱ منزل به گونه‌ کامل و یا نیمه تخریب، ۱۹هزار و ۵۷۳ جریب زمین کشاورزی و باغ‌ها از بین رفته است.

به گفته رحیمی، ۱۳۵۴ دام در این ولایات درپی این حوادث نیز تلف شده‌اند.

گفتنی است که این رویدادها در ولایات کاپیسا، میدان وردک، تخار، بدخشان، غور، کندهار، کنر، نورستان، لغمان، پکتیا، خوست، دایکندی و ننگرهار رخ داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رئیس الوزرای امارت اسلامی افغانستان پیروزی اردوغان را تبریک گفت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۲)

ملا محمد حسن آخند٬ رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی رجب طیب اردوغان را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفت.

در پیام ملا محمد حسن آخند عنوانی آقای اردوغان آمده است: «پیروزی شما را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به شما و ملت برادر و دوست ترکیه تبریک گفته، از خداوند متعال یک ترکیه قوی، با ثبات و در خدمت دين مبين اسلام که اين کشور در منطقه و جهان از اهمیت ویژه یی برخوردار است خواهانم. دوستی دو ملت افغان و ترک مستدام باد!»

هرچند ترکیه مانند سایر کشورها امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته اما روابط نزدیک دیپلوماتیک و نیز همکاری‌های تجاری و اقتصادی با افغانستان دارد و نیز در دو سال گذشته میلیون‌ها دالر به افغانستان کمک کرده است.

این درحالی است که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دیروز (یک شنبه ۷جوزا) برگزار شد٬ رجب طیب اردوغان با کسب بیشترین آرا به حیث رییس جمهوری ترکیه انتخاب شد.

اردوغان پس ازاعلام نتایج در جمع انبوه از هوادارانش حضوریافت و وعده داد برای ترکیه سخت کار خواهد کرد.

کمال قلیچداراوغلو رقیب اردوغان در انتخابات از روند انتخابات اعتراض و ادعا کرد اردوغان با استفاده ازامکانات دولتی انتخابات را برنده شده است.

جوبایدن رییس جمهورامریکا پیروزی اردوغان درانتخابات را به او تبریک گفته است، ولادیمیرپوتین رییس جمهور روسیه نیز از برنده شدن اردوغان درانتخابات ابراز خرسندی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!