Connect with us

رویداد های اخیر

متقی: زمان آن فرا رسیده است تا امارت اسلامی به رسمیت شناخته شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۱۶, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه امارت اسلامی افغاسنتان می‌گوید امارت اسلامی تمام اصول و شرایط اساسی برای کسب مشروعیت جهانی را حاصل کرده و باید به رسمیت شناخته شود.

مولوی امیرخان متقی در تازه ترین مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است امارت اسلامی به تعهدات خود در توافقنامه دوحه عمل کرده، اما ایالات متحده که تعهد داده بود سه ماه پس از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تحریم‌ها را بر می‌دارد و نام تمام اعضای امارت را از فهرست سیاه بیرون می‌کند، عمل نکرده است.

وزیرخارجه امارت اسلامی می‌گوید، زمان آن فرا رسیده است تا امارت اسلامی توسط جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود.

آقای متقی در بخش از سخنان‌اش با اشاره به توافقنامه دوحه گفته است که امارت اسلامی به تمام موارد آن عمل کرده اما این توافقنامه از سوی ایالات متحده عملی نشده است.

اومی گوید، امریکا دراین توافقنامه تعهد کرده بود که سه ماه پس از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تحریم‌ها را بر می‌دارد و نام اعضای امارت اسلامی را از لیست سیاه حذف می کند اما چنین نکرده است.

آقای متقی می‌گوید مذاکرات بین‌الافغانی به دلیل نبود یک تیم واحد و عزم و اراده قوی حکومت سابق برای حل مشکلات از طریق سیاسی به نتیجه نرسید.

وی افزوده است که حکومت سابق عزم و اراده در مذاکرات نداشت وغربی‌ها صلاحیت امور را داشتند.

وزیر خارجه می گوید، با آنکه جنگ اوکراین وضعیت عادی کشورها را برهم زد اما امارت اسلامی تاثیرات اقتصادی این جنگ را بر افغانستان بی اثر کرد و در کنار آن تعامل قوی با کشورهای منطقه برقرار کرد و اماکن دیپلوماتیک خود را درکشورهای ترکیه، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، روسیه، چین، کشورهای آسیای مرکزی، ایران و پاکستان بازگشایی کرد.

آقای متقی تاکید می‌کند که امارت اسلامی یک سیاست متوازن را پیش گرفته است و نمی‌خواهد افغانستان مرکز رقابت قدرت‌های بزرگ باشد و نیز تلاش می‌کند افغانستان مرکز اقتصاد، اتصال و ترانزیت باشد وآسیای مرکزی وجنوبی را با هم وصل کند.

رویداد های اخیر

سفارت افغانستان در هند توقف فعالیت‌های خودرا رسماً اعلام کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

سفارت افغانستان در هند اعلام کرده است که فعالیت‌های این سفارت سر از روز یکشنبه (۱ اکتوبر) به دلیل «عدم حمایت دولت میزبان» متوقف می‌شود.

این سفارت با نشر اعلامیه‌ای روز شنبه گفت که به کمبودی‌های خود در برآورده کردن انتظارات و الزامات لازم برای تأمین منافع افغانستان و شهروندان آن اقرار می‌کند که دلیل آن «عدم حمایت دیپلوماتیک در هند و عدم موجودیت یک دولت فعال قانونی در کابل می‌باشد.»

سفارت همچنان کاهش پرسونل و منابع را از دلایل بسته شدن آن ذکر کرده است.

در اعلامیه آمده است: «فقدان پشتیبانی به موقع و لازمی از تمدید ویزه دیپلوماتان الی سایر زمینه های حیاتی منجر به ناامیدی قابل درک در بین تیم کاری ما شد که توانایی ما را برای انجام وظایف موثر مختل کرد.»

سفارت افغانستان در هند اما گفته است که خدمات عاجل قونسلی به شهروندان افغانستان الی زمان تسلیم‌دهی نمایندگی به کشور میزبان ادامه خواهد داشت.

این سفارت همچنان ادعاها مبنی بر درگیری یا اختلاف داخلی بین کارکنان دیپلوماتیک را رد کرده است.

در اعلامیه این سفارت همچنان گفته شده که فعالیت‌های قونسلگری‌های افغانستان در هند که به طور مستقل انجام می‌شود، برخلاف خطوط تعیین شده نمایندگی دیپلوماتیک است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی با نمایندگان چین و پاکستان در حاشیه نشست فارمت مسکو دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست فارمت مسکو با نمایندگان خاص چین و پاکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، روز شنبه، ۸ میزان، با نشر پیامی در شبکه ایکس از دیدار امیرخان متقی با آصف درانی و یو شیانگ، نمایندگان ویژه پاکستان و چین برای افغانستان خبر داده است.

به گفته تکل، در این دیدار درباره روابط، منافع مشترک و تهدیدات افغانستان، پاکستان و چین گفتگو شده است.

آقای متقی در دیدار با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که در صورت بروز مشکلات باید به جای بیانیه‌های رسانه‌ای، از راه‌های دیپلوماتیک برای حل آن تلاش کرد.

از جانبی، یو شیانگ نیز گفته است که چین آماده است کمک‌های خود را در بسیاری از زمینه‌ها به افغانستان افزایش دهد.

گفتنی است که پنجمین دور نشست فارمت مسکو، روز جمعه، ۷ میزان، در شهر کازان روسیه با محوریت افغانستان برگزار شد.

اشتراک‌کنند‌گان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک در کنار دیگر مسایل، از امارت اسلامی خواستند تا علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان مبارزه کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا از نمایشگاه بین‌المللی «ایران فارما» بازدید کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی غذا و ادویه و هیأت همراه او در جریان سفر به کشور ایران از نمایشگاه بین‌المللی ادویه و محصولات صحی «ایران فارما» بازدید کرده‌اند.

اداره ملی غذا گفته است که آقای عمر حین دیدار از نمایشگاه با رؤسای فابریکات تولیدی ادویه و محصولات صحی کشور ایران و دیگر فابریکات بین‌المللی در مورد اصول و قوانین اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به خصوص طرزالعمل ثبت ادویه و محصولات صحی کمپنی‌های خارجی معلومات همه جانبه را ارایه کرده است.

او نیز افزوده که طرزالعمل متذکره در تضمین کیفیت موثر بوده و مانع ورود اقلام بی‌کیفیت و غیرمعیاری می‌شود.

به گفته اداره ملی غذا، مسوولین فابریکات تولیدی از عملی‌شدن این طرزالعمل ابراز خرسندی کرده و علاقه‌مندی شان را برای ثبت محصولات در مطابقت به طرزالعمل متذکره ابراز کردند.

گفتنی است که سرپرست اداره ملی غذا و ادویه در رأس یک هیأت روز گذشته (جمعه، ۷ میزان) به ایران رفت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!