Connect with us

رویداد های اخیر

مجاهد: در ۱۴ کشور سفارت خانه‌های افغانستان فعالیت دیپلوماتیک و سفارتی دارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۶, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که روابط دیپلوماتیک افغانستان با کشورهای منطقه و جهان در حال گسترش است و تاکنون در چهارده کشور، سفارت خانه‌های افغانستان از سوی امارت اسلامی کنترول می‌شود.

ذبیح الله مجاهد می‌گوید که در حال حاضر در چهارده کشور عملاً سفارت خانه‌های افغانستان در کنترول امارت اسلامی است و با گذشت هر روز روابط دیپلوماتیک کشور با منطقه و جهان رو به بهبود است.

آقای مجاهد در این مورد گفته است: «با تمام کشورهای همسایه و همچنین کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه روابط ما بسیار خوب است و تلاش می‌کنیم که روابط گسترش پیدا بکند، تقریباً در چهارده کشور سفارت خانه‌های افغانستان فعالیت دیپلوماتیک و هم‌چنان سفارتی دارند.»

او افزود: «سفارت‌های کشورهای مختلف در کابل هستند، یعنی روابط تاهنوز هم در حال گسترش و بهترشدن است و ما امیدوارهستیم که در آینده‌ها بیشتر توسعه پیدا بکند.»

در حال حاضر، شماری از کشورها به‌شمول روسیه، چین، ایران، ترکیه، پاکستان، قطر، قزاقستان و اتحادیه اروپا عملاً نمایندگی‌های دیپلوماتیک شان در افغانستان فعالیت دارد.

هم‌چنان شماری از کشورها، سفارت خانه‌های افغانستان را نیز به دیپلومات‌های امارت اسلامی واگذار کرده‌اند.

از سویی هم، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه، در حساب توییترش نگاشته که به تازگی یک هیأت به رهبری رییس مالی و اداری این وزارت از قونسلگری افغانستان در شهر خاروغ، مرکز بدخشان تاجیکستان دیدار کرده و مشکلات این قونسلگری را بررسی کرده است.

با این حال، برخی سیاسیون تعامل و نزدیکی روابط امارت اسلامی با کشورهای منطقه و جهان را مهم می‌دانند اما تأکید دارند که امارت اسلامی باید در سیاست خارجی و روابط کشورها متوازن عمل کند.

سید اسحاق گیلانی، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «امارت اسلامی باید بی‌طرفی خود را حفظ کند و به هیچ طرف نرود، به‌خاطریکه با هر طرفی که بسیار نزدیک شود، طرف مقابل همرای شان حسادت می‌کند و مشکلات پیدا می‌شود. به هیچ یک طرفی نه شرق، نه غرب نزدیک شود.»

پس از آغاز حاکمیت امارت اسلامی در بیست و چهارم اسد سال ۱۴۰۰ تاکنون، جامعه جهانی پیش‌ شرط‌های از جمله تأمین حقوق‌بشر به ویژه حقوق زنان و اقلیت‌ها، ایجاد حکومت فراگیر و رفع تهدید‌های تروریستی از خاک افغانستان را برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی مطرح کرده است.

شرایطی که امارت اسلامی بارها گفته همه‌ای آن‌ها را برآورده کرده است.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!