Connect with us

رویداد های اخیر

مجلس نماینده‌گان: گنجینه باختر باید به یک کشور با اعتبار انتقال داده شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۳۹۹)

پس از آنکه دفتر سرمفتش ویژه بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه‌ای اعلام کرده که انتقال غیرقانونی پول نقد هنوزهم از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی (کابل) ادامه دارد و مسئولان برای کنترل آن تلاش کافی نکرده‌اند، اکنون مجلس نماینده‌گان امروز چهارشنبه (۸دلو) گفته اند که گنجینه باختری افغانستان باید به یکی از کشورهای با اعتبار انتقال داده شود، زیرا احتمال تاراج آن به گونه آشکار وجود دارد.

رییس مجلس نماینده‌گان می گوید که گنجینه باختری که پشتوانه پول افغانی است در امان نبوده و باید از چگونه‌گی نگهداری آن نظارت جدی صورت گیرد. اما ریاست جمهوری این سخنان را تاسف بار خواند وگفته که از گنجینۀ تاریخی باختری نه تنها به گونه مسئولانه حفاظت می کند، بلکه این گنجینه را به عنوان معرف تاریخ و هویت افغانستان چندین بار در پایتخت‌های مشهور جهان به نمایش گذاشته و عواید قابل ملاحظه به خزانه دولت از این طریق بدست آمده است.

شماری از نماینده‌گان مجلس می‌گویند که گنجینهء باختری با خطر دستبرد و قاچاق قرار دارد و هیچ اعتمادی بر بانک مرکزی وجود ندارد که زمینه ساز انتقال این سرمایه بزرگ از افغانستان نشود.

این نماینده‌گان تاکید می ‌ورزند که گنجینه باختری باید به یکی از کشور های با اعتبار انتقال داده شود تا مصئون باقی بماند.

نیلوفر ابراهیمی، مجلس نماینده‌گان- بدخشان می گوید که:” برای جلوگیری از انتقال گنجینه باختری باید اقدام شود چون کمره‌های بانک مرکزی از دو ماه به این سو خاموش شده اند و نگرانی داریم بر عدم بی‌اعتمادی حکومت فعلی و این سرمایه با خطر قاچاق مواجه است و باید به یک کشور معتبر جهان انتقال داده شود.”

زلمی مجددی، عضو کمیسیون امور دفاعی مجلس نماینده‌گان می‌گوید که :”در عواید بانک مرکزی کسر فایش به میان آمده و ما از ذخایر طلا نگران استیم که به بیرون انتقال داده نشود و عواید بانک مرکزی انتقال داده شده واز حرکات غیرقانونی حکومت باید جلوگیری شود.”

درهمین حال رییس مجلس نماینده‌گان تاکید می‌ورزد که همزمان با قاچاق پول از افغانستان گنجینه باختری نیز در امان نیست، زیرا بانک مرکزی فاقد اعتبار است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان می‌گویدکه :”اگر پول قاچاق می شود گنجینه باختری هم در امان نخواهد بود و این گنجینه پشتوانه پول افغانستان است و به یک کشور دیگر انتقال داده شود چون بانک مرکزی فاقد اعتبار می باشد و این موضوع بسیار جدی است.”

گنجینه باختری بیش از دو صد اثر شامل اشیای طلایی است که بعد از سیزده سال نمایش در شماری از کشورها با عاید سه صد و چهارده میلیون افغانی دوباره به افغانستان انتقال داده شده است و بهای این سرمایهء ملی نزدیک به سیزده میلیارد دالر تخمین شده است.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!