Connect with us

رویداد های اخیر

مجلس نماینده‌گان: گنجینه باختر باید به یک کشور با اعتبار انتقال داده شود

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۳۹۹)

پس از آنکه دفتر سرمفتش ویژه بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه‌ای اعلام کرده که انتقال غیرقانونی پول نقد هنوزهم از میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی (کابل) ادامه دارد و مسئولان برای کنترل آن تلاش کافی نکرده‌اند، اکنون مجلس نماینده‌گان امروز چهارشنبه (۸دلو) گفته اند که گنجینه باختری افغانستان باید به یکی از کشورهای با اعتبار انتقال داده شود، زیرا احتمال تاراج آن به گونه آشکار وجود دارد.

رییس مجلس نماینده‌گان می گوید که گنجینه باختری که پشتوانه پول افغانی است در امان نبوده و باید از چگونه‌گی نگهداری آن نظارت جدی صورت گیرد. اما ریاست جمهوری این سخنان را تاسف بار خواند وگفته که از گنجینۀ تاریخی باختری نه تنها به گونه مسئولانه حفاظت می کند، بلکه این گنجینه را به عنوان معرف تاریخ و هویت افغانستان چندین بار در پایتخت‌های مشهور جهان به نمایش گذاشته و عواید قابل ملاحظه به خزانه دولت از این طریق بدست آمده است.

شماری از نماینده‌گان مجلس می‌گویند که گنجینهء باختری با خطر دستبرد و قاچاق قرار دارد و هیچ اعتمادی بر بانک مرکزی وجود ندارد که زمینه ساز انتقال این سرمایه بزرگ از افغانستان نشود.

این نماینده‌گان تاکید می ‌ورزند که گنجینه باختری باید به یکی از کشور های با اعتبار انتقال داده شود تا مصئون باقی بماند.

نیلوفر ابراهیمی، مجلس نماینده‌گان- بدخشان می گوید که:” برای جلوگیری از انتقال گنجینه باختری باید اقدام شود چون کمره‌های بانک مرکزی از دو ماه به این سو خاموش شده اند و نگرانی داریم بر عدم بی‌اعتمادی حکومت فعلی و این سرمایه با خطر قاچاق مواجه است و باید به یک کشور معتبر جهان انتقال داده شود.”

زلمی مجددی، عضو کمیسیون امور دفاعی مجلس نماینده‌گان می‌گوید که :”در عواید بانک مرکزی کسر فایش به میان آمده و ما از ذخایر طلا نگران استیم که به بیرون انتقال داده نشود و عواید بانک مرکزی انتقال داده شده واز حرکات غیرقانونی حکومت باید جلوگیری شود.”

درهمین حال رییس مجلس نماینده‌گان تاکید می‌ورزد که همزمان با قاچاق پول از افغانستان گنجینه باختری نیز در امان نیست، زیرا بانک مرکزی فاقد اعتبار است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان می‌گویدکه :”اگر پول قاچاق می شود گنجینه باختری هم در امان نخواهد بود و این گنجینه پشتوانه پول افغانستان است و به یک کشور دیگر انتقال داده شود چون بانک مرکزی فاقد اعتبار می باشد و این موضوع بسیار جدی است.”

گنجینه باختری بیش از دو صد اثر شامل اشیای طلایی است که بعد از سیزده سال نمایش در شماری از کشورها با عاید سه صد و چهارده میلیون افغانی دوباره به افغانستان انتقال داده شده است و بهای این سرمایهء ملی نزدیک به سیزده میلیارد دالر تخمین شده است.

رویداد های اخیر

پولیس کابل: جرایم جنایی در شهر کابل کاهش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل می‌گوید که جرایم جنایی در پایتخت کشور کاهش یافته و برای بهبود هرچه بیش‌تر اوضاع در شهر کابل خواهان همکاری شهروندان شده است.

مسوولان قوماندانی امنیه کابل روز گذشته (چهارشنبه، ۲ حمل) در یک کنفرانس خبری دستاوردهای یک ساله آن قوماندانی را بیان داشتند.

مفتی عبدالصمد حنفی، رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل در این کنفرانس خبری وضعیت امنیتی شهر کابل را قناعت بخش توصیف کرده افزود: «به اثر تلاش‌های موظفین قوماندانی، جرایم جنایی در شهر کابل کاهش چشم‌گیری یافته است.»

او گفت که قبل از روی کار آمدن دوباره امارت اسلامی در یک حوزه امنیتی، ۱۵ مورد سرقت واسطه شخصی به ثبت رسیده است، در حالی که در یک سال گذشته، ما شاهد سرقت یک واسطه در یک هفته نبوده‌ایم که این خود نمایانگر کاهش سطح جرایم را در شهرکابل نشان می دهد.

او گفت: «موظفین امنیتی به طور ۲۴ ساعته در خدمت هم شهریان قرار دارند و به خاطر تأمین امنیت هرچه بهتر از شهروندان کابل خواهان همکاری شده گفت که شماره‌های عاجل قوماندانی امنیه به گونه‌ ۲۴ ساعته فعال است و آنان می‌توانند، در صورت ضرورت تماس بگیرند.»

خالد زدران، سخنگوی قوماندانی امنیه، روی دستاوردهای مدیریت‌های تعلیم و تربیه، دعوت و ارشاد، تعمیرات و انجنیری، جرایم جنایی، تروریزم و مواد مخدر آن قوماندانی معلومات داد و گفت: «در یک سال گذشته، یک صدوپنجاه و شش واقعه قتل در سطح شهر کابل و چهارده ولسوالی کابل رخ داده است که در پیوند به آن دوصد و ۳۶ تن بازداشت شده اند.»

وی گفت که دراین مدت پنجصدو پنجاه و سه قضیه سرقت منازل، اجناس قیمتی مثل مبایل و غیره رخ داده و ۹۰۱ تن در پیوند به آن دستگیر شده اند و همچنان یک هزارو نُه صدو ۲۰ واقعه دیگر مثل خودکشی، غصب، سرقت، موتر وموترسایکل، زورگیری، مواد مخدر، فریبکاری٬ رشوه، جنگ‌های ذات البینی و قضایای دیگر به وقوع پیوسته است که در رابطه به آن یک هزارو هشتصدوسی وشش نفر بازداشت شده اند.

زدران همچنان، روی دستاوردهای یک ساله روی هربخش به تفصیل معلومات ارایه کرده واز همشهریان خواست، با نیروهای پولیس همکاری نموده در صورت ضرورت با شماره‌های قوماندانی امنیه کابل، به تماس شوند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!