Connect with us

رویداد های اخیر

محب: از یک سال به این سو اثری از رهبر طالبان نیست

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۰)

حمد الله محب مشاور شورای امنیت ملی کشور گفته است که در یک سال گذشته ملا هبت الله آخندزاده رهبر گروه طالبان در هیچ جایی دیده نشده است.

آقای محب گفته است که خبری از مرگ و یا زندگی رهبر طالبان در دست نیست.

آقای محب امروز در یک نشست خبری گفت: “طالبان ۱۲ماه میشود که از ملا هبت الله هیچ احوالی ندارند.”

به گفته وی: “هیچ معلوم نیست که هبت الله هست یا نیست. نه کسی صدایش را شنیده و نه هم کسی با او دیده (دیدار کرده است) معلومات استخباراتی همین را تایید می‌کند.”

این در حالی است که در ماه فبروری سال روان میلادی خبری از کشته شدن ملا هبت الله در رسانه ها درز کرد.

بر اساس گزارش ها، ملا هبت الله ماه ها پیش در انفجاری در شهر کویته پاکستان کشته شده است.

اما گروه طالبان همواره این خبر را رد کرده است.

 در همین حال شماری از رسانه ها نیز گزارش کرده اند که ملا هبت الله احتمالا سال گذشته در اثر کرونا درگذشته است.

آخوندزاده سومین رهبر ارشد طالبان است. ملا محمد عمر اولین رهبر این گروه است که در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و در سال ۲۰۱۳ در بیمارستانی در پاکستان درگذشت. با این حال ، مرگ وی تنها دو سال بعد اعلام شد.

رویداد های اخیر

ایران ۲۰ زندانی دیگر افغان را به افغانستان تحویل داد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

نمایندگی وزارت امور خارجه در ولایت نیمروز می‌گوید که ۲۰ افغان دیگر از زندان زاهدان ایران آزاد شدند.

ریاست اطلاعات و فرهنگ در نیمروز در خبرنامه‌ای گفته است که این افغان‌ها پس از آزادی به نمایندگی وزارت خارجه در شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، تحویل داده شدند.

به گفته مسوولان، این افراد به دلیل نداشتن اسناد قانونی بازداشت شده بودند که در نتیجه تلاش‌های قنسولگری امارت اسلامی در شهر زاهدان ایران آزاد شدند.

مولوی صدیق‌الله نصرت، رییس امور مهاجرین و عودت‌کنندگان در نیمروز نیز از معرفی افغان‌های آزادشده به سازمان بین‌المللی مهاجرت به منظور دریافت کمک خبر داده است.

گفتنی است که در هفته‌های اخیر، صدها افغان از زندان‌های ایران و پاکستان آزاد و به امارت اسلامی تحویل داده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل از ۲۴ مرکز ترک اعتیاد در افغانستان حمایت می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در افغانستان (UNODC) اعلام کرده است که به منظور حمایت از برنامه‌ها جهت تداوی معتادین در افغانستان، به تعداد ۲۴ مرکز ترک اعتیاد را تحت حمایت قرار می‌دهد.

این دفتر افزوده که در حمایت از برنامه توسعه سازمان ملل، برای این مراکز مواد غذایی، وسایل گرمایشی، مواد صحی و دوا فراهم می‌کند.

به گفته این سازمان، در حال حاضر تعداد سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن در حدود ۱۰ درصد جمعیت افغانستان معتاد هستند.

در خبرنامه دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل آمده است که این برنامه جدید در حمایت از مراکز ترک اعتیاد دست‌کم برای شش ماه آینده ادامه خواهد داشت تا افرادی که به دلیل سوء مصرف مواد مخدر آسیب دیده‌اند، به خدمات صحی، دوا و منابع لازم برای صحتمندشدن دسترسی داشته باشند.

با روی کار آمدن مجدد امارت اسلامی در افغانستان، کشت خشخاش در این کشور ممنوع اعلام شده است و آنانی که از این امر سرپیچی کنند، مجازات می شوند.

گفتنی است که امارت اسلامی به تجمع هزاران معتاد در ساحه پُل‌سوخته کابل که سال‌های متمادی حیات خلوت معتادین و بازار گرم خرید وفروش مواد مخدر در پایتخت بود، پایان داد و هزاران معتاد از کابل و شهرهای دیگر جمع‌آوری شدند و به مراکز ترک اعتیاد انتقال یافتند.

طبق گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در جریان روزهای اخیر، مزارع کشت خشخاش را در نقاط مختلف کشور تثبیت کرده‌اند، تاکنون هزاران جریب زمین که در آن خشخاش کشت شده بود، تخریب شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

فیصله کابینه: در هر صد کیلومتری شاهراه‌ها یک باب مسجد اعمار شود

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

کابینه امارت اسلامی در ۲۹مین جلسه خود به وزارت فواید عامه وظیفه سپرده تا در هر صد کیلومتری مسیر شاهراه‌های کشور یک باب مسجد اعمار کند.

در نشست کابینه به‌ ریاست رییس‌الوزرا ملا محمد حسن آخوند به وزارت فواید عامه وظیفه سپرده شد تا مطابق پلان خود در هر صد کیلومتری مسیر شاهراه‌های کشور یک باب مسجد که برای نمازگزاران ذکور و اناث محل جداگانه با تمام ملحقات داشته باشد، اعمار و از آن‌ها محافظت کند.

از سویی هم، کمیسیون اقتصادی موظف شد تا مالکان تانک‌های تیل مسیر شاهراه‌های بزرگ را به‌خاطر اعمار مساجد تشویق کند.

هم‌چنان، بخاطر اعمار مساجد جدید در شهرکابل به هیأتی به‌رهبری معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف وظیفه سپرده شد تا برای اعمار مساجد موقعیت‌های مناسب را انتخاب کرده و به جلسه کابینه ارائه کند.

در این نشست، معافیت باقیات سهم کرایه مالکان جایدادها در سراسر کشور از سال ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۹ مطابق پیشنهاد وزارت مالیه تصویب شد.

هم‌چنان در این نشست، به وزارت‌های امور داخله و دفاع ملی و ریاست عمومی استخبارات وظیفه سپرده شد، در مورد چگونگی اعطای جواز حمل اسلحه و استفاده از وسایط زرهی به ارگان‌های ملکی و نظامی بحث کرده و نتیجه آن‌را بخاطر اتخاذ تصمیم در جلسه کابینه ارائه کند.

طرح هیأت گماشته شده به‌خاطر وسایط نقلیه بدون اسناد و نظر هیأت پیرامون الحاق بعضی از مناطق به ولسوالی چنارتوی ارزگان تایید شد.

کابینه به اداره ملی غذا و ادویه وظیفه سپرد تا جهت جلوگیری از ورود ادویه غیرمعیاری، بی‌کیفیت و قاچاقی از راه‌های فرعی به کشور، پیشنهاد مشخص را به ریاست الوزرا ارائه کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!