Connect with us

رویداد های اخیر

محقق گزارش‌ها در باره نهایی شدن اعضای شورای عالی دولت را رد کرد

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۰)

ریاست جمهوری می گوید که کارشیوه و فهرست اعضای شورای عالی دولت نهایی شده و قرار است به زودی این شورا نخستین نشست خود را برگزار کند.

ارگ نقش شورای عالی دولت را مشورتی می خواند.

لطیف محمود، معاون سخنگوی رییس جمهور، در این مورد گفت:” ساختار و میکانیزیم که قرار است  در آینده نزدیک اعلام شود فهرست آن آماده شده است و همچنان آجندا و طرزالعمل آن نهای شده است.”

اما محمد محقق، مشاور امنیتی و سیاسی رییس جمهورغنی،  در گفتگو با آریانانیوز در باره شورای عالی دولت و اختلاف‌های شماری از سیاستگران می گوید که به دلیل همین اختلاف‌ها انتظار نمی رود بزودی این شورا تشکیل شود.

محقق در این باره گفت:” اختلاف‌ها کمی اوضاع را پیچیده ساخته و در روزهای آینده انتظار نمی رود که تشکیل جلسه بدهد، در باره تصمیم گیری این شورا نیز حرف‌های وجود دارد.”

 محقق میگوید که افراد وفا دار به او در چهار ولایت کشور برای مقابله با هرگونه پیشروی طالبان، مسلح شده اند.

او در این باره گفت:” سلاح‌های که با نمد پیچانده شده بود، بیرون کشیده میشه، ما هم مرد صلح استیم وهم مرد جنگ، کسی فکر نکند که ما افتیده استیم”.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و جمعیت اسلامی به رهبری صلاح الدین ربانی با ترکیب فعلی اعضای شورای عالی دولت مخالف اند.

فتاح احمدزی، سخنگوی جمعیت اسلامی به رهبری صلاح الدین ربانی، در این مورد گفت:” هر نهادی که ایجاد می شود باید چارچوب، ساختار و صلاحیت هایش مشخص باشد. این شورا باید صلاحیت تصمیم گیری را داشته باشد.”

گفته می شود که شورای عالی دولت ۱۸ عضو دارد اما برخی حزب‌ها خواستار محدود شدن شمار اعضای این شورا استند.

رویداد های اخیر

تلاش زلزله‌زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا برای غذا و سرپناه

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

برخی از نجات یافته‌گان که چندین عضو خانوادۀ شان را یکجا از دست داده‌اند، از بی خانمانی و گرسنگی روایت های تلخی دارند.

سید بختاجان یکی از نجات یافته‌ها که در زلزلۀ مرگبار چهار عضو خانواده‌اش را به خاک سپرده است و درهمین حال، دو عضوی دیگر خانواده‌اش در شفاخانه بستری می‌باشند، می‌گوید که نجات یافته‌گان این حادثه المناک که زنده مانده‌اند، با بی خانمانی و گرسنگی روبرو هستند.

سید بختا دراین مورد گفته است: «اینجا جایی برای ما نیست، غذا نداریم، همه بیرون نشسته‌اند و سقفی بالای سرشان نیست».

درهمین حال، شماری از مقام های امارت اسلامی که به محل رویداد در ولسوالی گیان رفته‌اند می‌گویند که حدود ۹۰ درصد منازل مسکونی در این منطقه ویران شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه گفته است: «تقریبا ۹۰ درصد خانه‌ها ویران شده‌اند، تنها تعداد کمی از آنها برای زندگی مناسب هستند، اکثر آنها قابل سکونت نیستند».

این درحالیست که جاده‌های ناهموار تلاش‌های امدادی را به گیان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند مختل کرده، اما چرخ بال‌های اردو می‌کوشند تا برای آسیب‌دیدگان کمک برسانند.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حواث طبیعی دراین مورد گفت: «بر اساس دستور رییس الوزرا جلسه‌ای تشکیل شد و بر اساس آن جلسه به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کمک کننده دستور داده‌ شد که در اسرع وقت به محل زلزله آمده و ازهمه امکانات خود برای نجات مردم استفاده کنند».

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک یک میلیون دالری تایوان به زلزله زدگان در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

 حکومت تایوان اعلام کرده است که این کشور یک میلیون دالر را در پی درخواست سازمان ملل به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان کمک خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در اعلامیه ای گفته است که حکومت براساس روحیه بشر دوستی برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی بدون در نظرداشت مرزهای کشوری کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین گفته است که حکومت این کشور تلاش ها را برای جمع آوری پول نقد، خیمه، دوشک، لحاف و سایر کمک های بشری افزایش داده است.

بر بنیاد آمار های رسمی، در حدود یک هزار تن در نتیجه زلزله چهارشنبه در ولایت های پکتیکا و خوست کشته شده و دو هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

پیش ازاین، اتحادیه اروپا یک میلیون یورو را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان اعلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفارت هند در کابل بازگشایی شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک “تیم فنی” به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

این اقدام چند هفته از آن انجام می‌شود که هیات هندی به ریاست جی پی سینگ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آن کشور به کابل سفر کرد و با مقامات امارت اسلامی دیدار نمود.

وزارت امور خارجه‌ هند در اعلامیه ای گفته است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارائه‌ کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در همین حال، امارت اسلامی از اقدام هند برای بازگشایی سفارت اش در کابل استقبال کرده است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه از هند خواسته است تا به روابط اش با مردم افغانستان و کمک بشری به آنان ادامه دهد.

هند در تازه ترین کمک بشردوستانه اش به افغانستان، نخستین محموله کمک خودرا به زلزله زدگان به این کشور فرستاده است.

از سوی دیگر، وزارت داخله امارت اسلامی از دانشجویان نظامی افغان در هند و سایر کشورها که دوره آموزشی شان را تکمیل کرده اند خواسته است تا به کشور برگردند و مصدر خدمت به مردم خود شوند.

این وزارت اطمینان داده است که آنان را با درنظر داشت سطح تحصیل و مسلک شان استخدام می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!