Connect with us

رویداد های اخیر

محکمه جزایی بین‌المللی «جرایم جنگی» دو دهه اخیر در افغانستان را تحقیق می‌کند

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۱۰, ۱۴۰۱)

محکمه جزایی بین‌المللی تحقیقات در مورد ادعاهای مبنی بر«ارتکاب جرایم جنگی و جرایم برضد بشریت» در افغانستان را منظور کرد.

محکمه جزایی بین‌المللی درهاگ فیصله کرده که تحقیقات درمورد جرایم جنگی ادعا شده درافغانستان آغاز شود.

کریم اسد احمدخان سارنوال ارشد این محکمه مسوولیت تحقیق و رسیدگی به جرایم جنگی را برعهده دارد.

از سرگیری تحقیقات توسط محکمه جزایی بین‌المللی مورد استقبال سازمان عفو بین‌الملل قرار گرفته است. این سازمان گفته است که باید به جنایات جدی نیروهای امریکایی رسیدگی شود.

کریم اسد احمدخان، سارنوال محکمه بین‌المللی جرایم دراین مورد می‌گوید: «سازمان‌های جامعه مدنی شرکای مهم در هدف مشترک ما هستند. برای دستیابی به پاسخگویی در قبال جنایات بین‌المللی اکنون، بیش از هر زمان دیگری، باید برای تقویت کار مشترک خود در راستای عدالت با یکدیگر همکاری کنیم. با همکارانم دستورالعمل‌ها را برای مستندسازی جنایات بین‌المللی ونقض حقوق بشر ارایه خواهیم داد.»

سارنوال احمدخان گفته که با درنظرداشت منابع محدود، درآغاز نمی‌خواهد که جرایم منسوب به نیروهای حکومت سابق افغانستان وسربازان امریکایی را بررسی کند.

این در حالی است که امارت اسلامی قبلاً اظهار کرده که نیروهای خارجی جنایت‌های جنگی بی‌شماری را در بیست سال اخیر در افغانستان مرتکب شده‌اند.

پیش ازاین، دید‌بان جهانی حقوق بشر نیز از محکمه جرایم بین‌المللی در هاگ خواسته بود هرچه زودتر بررسی‌هایش را در مورد جرم‌های جنگی در افغانستان آغاز کند.

مسوول بخش آسیا در دیدبان حقوق بشر در واکنش به تصمیم دیروز محکمه بین‌المللی جرایم گفته است که این تحقیقات باید دربرگیرنده جرایم جدی تمامی جوانب دخیل در جنگ افغانستان باشد، به‌شمول نیروهای امریکایی، تا عدالت تأمین شود حتا اگر قدرتمندترین کشور جهان در آن شامل باشد.»

محکمه بین‌المللی جرایم که در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد، نخستین محکمه‌ای است که جرایم جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی را در جهان پیگرد می‌کند. افغانستان در ۲۰۰۳ عضویت این محکمه را به دست آورد.

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!