Connect with us

اخبار ویژه

مدیر اجرایی کرکت بورد افغانستان به دلیل «بد رفتاری» برکنار شد

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۳۹۹)

کرکت بورد افغانستان، لطف‌الله استانکزی، مدیر اجرایی این نهاد را از سمتش برکنار کرد.

کرکت بورد کشور در اعلامیه ای آخرین روز کاری لطف‌الله استانکزی را روز چهارشنبه (۸ اسد) تعیین کرده است.

 دلایل برکناری آقای استانکزی، عملکرد نامطلوب و رفتار نادرست با مدیران این نهاد گفته شده ‌است.

فرهان یوسف‌زی رییس کرکت بورد افغانستان نیز گفته است که آقای استانکزی  قرار است تا چهارشنبه تمامی تجهیزات و اسناد متعلق به مدیریت اجرایی را تحویل دهد.

 در بیانیه ای که در وب‌سایت ACB منتشر شده، ذکر شده است که قبلا اخطارهای کلامی و کتبی به آقای استانکزی داده شده بود.

 در این بیانیه در رابطه با جانشینی وی آمده است: “بست مدیریت اجرایی هیات کرکت از طریق رقابت آزاد اعلام می شود و با رعایت اصول و مقررات منابع بشری این هیات، نامزد مناسبی انتخاب می شود.”

 در همین حال، استانکزی می‌گوید که اولین بار است، چنین اجراات را از طریق صفحات اجتماعی (غیر حضوری) می‌شنود.

او می‌گوید که با ضیا‌الحق امرخیل، وزیر دولت در امور پارلمانی صحبت کرده و او با وجود حضور داشتن در نشست هیات کرکت، از این واقعه آگاه نبوده است.

آقای استانکزی به وب سایت ورزشی ESPNcricinfo گفته: ” من با یکی از اعضای هیات کرکت افغانستان صحبت کردم و او نیز از این موضوع آگاه نبوده است.”

وی گفت: “طبق قانون اساسی «کرکت بورد»، مدیر اجرایی منصوب هیات مدیره است و هر تصمیمی درباره مدیر اجرایی باید توسط هیت انجام شود.”

 استانکزی که پیش از این به عنوان مدیر رسانه ای خدمت کرده بود، در ماه اسد سال گذشته بلافاصله پس از عملکرد ناخوشایند افغانستان در جام جهانی ۲۰۱۹ که آخرین بار در مسابقات ۱۰ تیمی بود، بدون یک برد به عنوان مدیر اجرایی در یک قرارداد سه ساله استخدام شد.

 استانکزی جایگزین اسدالله خان شد که متهم به نقض قانون «کرکت بورد افغانستان» تصمیم‌هایی این نهاد بود.

 ESPNcricinfo گزارش داد كه سازمان جهانی کرکت سال گذشته به «کرکت بورد» هشدار داد كه نگران ناهماهنگی رهبری در هیات افغانستان است.

این پیام توسط عمران خواجه، معاون رییس آن زمان، ابلاغ شده بود.

افغانستان در سال ۲۰۱۷عضویت سازمان جهانی کرکت را به دست آورد.

در گزارش آمده است که در ماه جنوری سال جاری کرکت بورد افغانستان حدود ۲.۴ میلیون دالر را از سازمان جهانی کرکت دریافت کرده است.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل حمله به مرکز آموزشی «کاج» را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به حمله مرگبار روز گذشته (جمعه، ۸ میزان) در مرکز آموزشی «کاج» در حوزه سیزدهم امنیتی شهر کابل که ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت، بر لزوم پاسخگویی عاملان، سازمان دهنده‌گان، تأمین کننده‌گان مالی و حامیان اقدامات تروریستی و محاکمۀ آنها تأکید کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به این حمله گفته است: «تروریزم درهمه اشکال و مظاهر آن یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح وامنیت بین‌المللی است، ضروری است تا عاملان، سازمان دهنده‌گان، تأمین کننده‌گان مالی و حامیان این اقدامات پاسخگو و محاکمه شوند، ما ازهمه کشورها می‌خواهیم مطابق به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های مربوطه شورای امنیت به طور فعال با مقام‌های حاکم دراین زمینه همکاری کنند.»

درهمین حال، انتونیوگوترش سرمنشی سازمان ملل متحد نیز این حمله را به شدت نکوهش کرده وخواهان پاسخگویی عاملان حملات تروریستی شده است. 

آقای گوترش گفت: «بیش‌از یک‌هزارغیرنظامی درخشونت‌های ماه‌های پسین در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند، حملات تروریستی هیچ توجه ندارد وعاملان آن باید پاسخگو قرار بگیرند، فقر، گرسنگی و بیکاری درکنار قحطی وخشکسالی آسیب‌های فراوان را به مردم رسانیده است.»

وزارت خارجه روسیه هم‌چنان در بیانیه‌ای حمله به مرکز آموزشی کاج در کابل را محکوم کرد و از امارت اسلامی خواست برای مبارزه با تروریستان تدابیر بیشتری اتخاذ کند.

در همین حال، عبدالسلام حنفی معاون دوم رییس الوزرا اما اطمینان می‌دهد که نیروهای امارت اسلامی عاملان حملات تروریستی به ویژه حمله دیروز را بازداشت و پاسخگو قرارخواهند داد.        

این درحالی است که تاکنون گروه و یا کسی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در گذشته مسوولیت اینگونه حملات را داعش بر عهده می‌گرفت.

Continue Reading

اخبار ویژه

بیش‌از ۱۰هزار مهاجر دریک هفته گذشته به کشور بازگشته‌ اند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۱)

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان اخیراً گفته است که در یک هفتۀ پسین بیش‌از ده هزار تن از کشور‌های همسایه به کشور بازگشته‌اند.

عبدالمطلب حقانی، سخنگوی این وزارت امروز (پنج‌شنبه، ۷ میزان) گفت که بیشتری بازگشت کننده‌گان کسانی هستند که به‌گونه غیرقانونی به کشورهای همسایه سفر کرده بودند.

آقای عبدالمطلب افزوده که این وزارت برای بازگشت کننده‌گان که سرپناه نداشته باشند نیز برنامه‌های خوبی روی دست دارد.

درهمین حال، این وزارت از کشورهای همسایه خواسته است که با مهاجران افغان برخورد مناسب مطابق قوانین بین‌المللی داشته باشند.

این در حالی است که درچند ماه پسین برخی از کشورها با مهاجران افغان برخورد نامناسب داشته‌اند و آنان را به گونه اجباری به افغانستان انتقال می‌دادند.

گفتنی است که وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان ابراز کرده که پس‌از روی کارآمدن امارت اسلامی تاکنون بیش‌از ۹۰ هزار تن به کشور بازگشته اند.

Continue Reading

اخبار ویژه

توماس وست: یک روند سیاسی برای حل مشکلات افغانستان نیاز است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۱)

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید به این باوراست که هنوزهم به یک روند سیاسی ملی برای حل مشکلات افغانستان و گفتگو درمورد آینده این کشور نیاز است.

آقای وست ابراز کرده که گفتگوهای درسطوح پایین هم اکنون جریان دارد وایالات متحده ازاین روند حمایت می‌کند.

نماینده ویژه امریکا دراین مورد گفته است: «آنچه ما می‌بینیم یک آرامش وقفه‌ای پس‌از ۴۴ سال درگیری در افغانستان است اما من ترس دارم ازاین که درگیری‌ها می‌توانند بازگشت کنند، آنچه من فکر می‌کنم که درحال حاضر به آن نیازاست روند و یا یک گفتمان سیاسی است که درمورد آینده افغانستان باید میان خود افغان‌ها انجام شود، گفتگوهای هم‌اکنون درسطوح پایین درجریان است وما می‌خواهیم ازاین گفتگوها درآینده حمایت کنیم.»

درهمین حال، آقای وست می‌گوید هیچ‌کشوری تاکنون حاضر نیست با حکومت جدید افغانستان روابط داشته باشد اما اگر امارت اسلامی می‌خواهد جز از جامعه جهانی باشد باید به اصول بین‌‌المللی احترام بگذارد و به تعهدات خود عمل کند و افزوده که جامعه جهانی براصول خود پابند است ومقام‌های حاکم در افغانستان باید تصامیم درست بگیرند.

وی می‌گوید: «هیچ‌کشوری بر رهایی وبرگردانیدن دارایی‌های افغانستان به بانک مرکزی تمایل ندارد، نه ایالات متحده و نه چهار کشور دیگر که دو میلیارد دالر ازدارایی‌های افغانستان را در اختیار دارند. هیچ‌کشوری از لغو تحریم‌ها در سازمان ملل حمایت نکرده‌ است، هیچ‌کشور ویا نهاد مالی بین‌المللی چون بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی وصندوق بین‌المللی پول، روابط با افغانستان را رسمیت نداده‌اند، سازمان ملل از پذیرفتن نماینده افغانستان خودداری کرده وهیچ‌کشور به‌شمول همسایه‌گان با حکومت سرپرست تعامل رسمی ندارند، اما اگر مقام‌های حاکم می‌خواهند جز از جامعه جهانی باشند باید به اصول بین‌المللی احترام بگذارند و به تعهدات شان عمل کنند.»

علاوه براین، این دیپلومات امریکایی فعالیت داعش درافغانستان را نگران کننده می‌داند اما ابرازامیدواری کرده می‌گوید که مبارزۀ امارت اسلامی برضد این گروه موفق شود و درعین حال افزوده که مقام‌های حاکم در روز فروپاشی جمهوریت دروازه‌های زندان‌ها را باز کردند وخطرناک‌ترین افراد داعش از زندان‌ها آزاد شدند.

وی گفت: «من بیشتر ازهمه نگران داعش هستم مقام‌های حاکم در روز ورود شان به کابل دروازه‌های زندان‌ها را باز کردند وخطرناک‌ترین افراد داعش از زندان‌ها خارج شدند. طالبان (امارت اسلامی) تلاش‌های زیاد علیه داعش انجام می‌دهند و امیدواریم موفق شوند اما خرسندم که ما نیز توانمندی‌های خود را در منطقه باز یافته‌ایم و به دقت فعالیت گروه‌های تروریستی را زیر نظر داریم.»

این درحالی است که امارت اسلامی خود را به تمام موارد توافق‌نامه دوحه متعهد می‌داند و تأکید کرده که ایالات متحده این توافق‌نامه را نقض کرده است.

هرچند هیچ‌کشوری تعامل رسمی با امارت اسلامی ندارد اما سفارت خانه‌های برخی ازکشورها به شمول نمایند‌گی سیاسی اتحادیه اروپا درافغانستان بازاست و نیز نمایندگی‌های سیاسی امارت اسلامی دربرخی ازکشورهای منطقه فعال استند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!