Connect with us

رویداد های اخیر

مراسم عروسی دسته جمعی صد زوج جوان در هرات برگزار شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۲۱, ۱۴۰۲)

مراسم عروسی دسته جمعی صد زوج جوان از سوی یک نهاد خیریه در ولایت هرات برگزار شده است.

مسئولان محلی و فرهنگیان در هرات می‌گویند به دلیل مشکلات اقتصادی و بیکاری، خیلی از جوانان توانایی برگزاری مراسم عروسی خود را ندارند، اما برخی نهادهای خیریه با راه اندازی مراسم عروسی دسته جمعی خیلی از زوج های جوان را به خانه بخت فرستاده اند.

عبدالحق صدیقی، برگزار کننده این مراسم می‌گوید: «طبق سروی که ما کردیم اینها از همه اقشار جامعه است. مردم مستضعف اند. کسانی که توانایی برگزاری مراسم را نداشتند، شناسایی وثبت شدند و بعد هم امروز مراسم عروسی آنها برگزار شد. شصت قلم جهیزیه برای آنها تهیه شده با رخت و لباس برای عروس و داماد.»

در شرایط کنونی خیلی از جوانان توان پرداخت مصارف عروسی خویش را ندارند و مصارف گزاف و رسم و عنعنات ناپسند مانع بزرگ فرا راه زوج های جوان بوده است. اما حالا این جوانان از اینکه در جشن عروسی دسته جمعی شرکت کرده اند، خرسند هستند.

اسماعیل، داماد می‌گوید: «این بنیاد خیریه آمد و عروسی ما را برگزار کرد. مردم بیچاره هستند.»

غلام صدیق، داماد می‌گوید: «مشکل اقتصادی بود. اقتصاد ما خیلی ضعیف بود. نتوانستیم عروسی کنیم.»

برگزاری جشن های عروسی دسته جمعی طی سال‌های اخیر مورد استقبال مردم قرار گرفته است. برخی فرهنگیان می‌گویند نیاز است جهت جلوگیری از مصارف گزاف عروسی، اینگونه برنامه ها فرهنگ سازی شود.

نعیم الحق حقانی، رییس مرکز رسانه های حکومت می‌گوید: «این فرهنگ را زیبا و ستودنی و به نفع کشور عزیز خود، جوانان و خانواده ها می‌دانیم و آرزومندیم که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی بنیاد حبیب یار سرمشقی برای تمام بنیاد های خیریه در سراسر افغانستان عزیز شود.»

خلیل الله محمدی، عالم دین می‌گوید: «دو فامیل وقتی ازدواج می‌کنند، در نتیجه ازدواج آنها اولاد صالح در جامعه به وجود می‌آید و از فساد جلوگیری می‌شود.»

تقریبا دو هفته پیش مراسم عروسی صد زوج جوان در نیمروز برگزار شد. اخیراً فرهنگ جشن های عروسی دسته جمعی در ولایت های مختلف کشور پُر رنگ شده است.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!