Connect with us

رویداد های اخیر

مردم از اعمال قانون راضی اما از وضعیت بد اقتصادی ناراضی اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

شماری از باشندگان کابل از اعمال قانون توسط نیروهای امارت اسلامی افغانستان استقبال میکنند، اما از نبود کارو بار شکایت میکنند.

محمد، یکتن از باشدگان شهر کابل، در این باره گفت:” تنفیض قانون در این حکومت نسبت به حکومت گذشته خوب است… اما آنها(امارت) باید در برابر بیکاری مبارزه کند و به مردم کار پیدا کند. آنها ( امارت) باید به اقتصاد توجه داشته باشند.”

شهروندان از جامعه جهانی نیز میخواهند تا سرمایه‌های منجمد شده افغانستان را آزاد بسازد و به کمک‌های بشردوستانه اش به افغانستان ادامه بدهد.

اوریحه، باشنده پروان، در این مورد گفت:”پول‌های که از سوی بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی منجمد شده است پول‌های امارت اسلامی نیست بل این پول‌ها پول افغانان است و این پول‌ها را باید برای ما آزاد بسازند تا ما برای خود سرک‌ها را بسازیم و نه تنها برای پروژه‌های ساخت سرک بلکه  برای عملی ساختن پروژه‌های دیگر نیز باید این پول‌ها را آزاد سازند.”

شهروندان از امارت اسلامی میخواهند تا برای شهروندان زمینه کار مساعد بسازد.

صابر، باشنده کابل، در این باره گفت:”حکومت اسلامی آمده است که کار خوبی است ، اما نه کار وجود دارد ، نه اشتغال ، پول ناپدید شده است. مردم کاملاً بیکار استند.”

محمد ، باشنده دیگری کابل، در این باره گفت:”آنها باید برای ایجاد شغل برای مردم تلاش کنند. آنها باید به اقتصاد، وضعیت بیکاری توجه کنند تا جهان نیز به کمک آنها بیاید.”

شهروندان افغانستان درحالی از سازمان ملل خواهان کمک‌های بیشتر استند که سرمنشی عمومی سازمان ملل، پس از دیدار با وزیران خارجه پنج قدرت بزرگ اقتصادی بر توزیع عادلانه این کمک‌ها به نیازمندان تاکید ورزید.

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل، در  این باره گفت:”همه پنج قدرت چنین یک افغانستانی صلح‌آمیز و باثبات می‌خواهند که کمک‌های بشری بدون مشکلات و بدون تبعیض توزیع شود.”

از سوی دیگر صف‌های طولانی در بانک‌های کشور، نشان از یک بحران اقتصادی است. در یک ماه پسین اقتصاد افغانستان ورشکسته شده و سطح بیکاری بلند رفته است، هرچند که مقام‌های دولت، این اوضاع را موقتی میدانند.

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!