Connect with us

جهان

مردم سوریه پای صندوق های رای رفتند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

مردم سوریه روز یکشنبه برای انتخاب پارلمان جدید پای صندوق های رای رفتند. این در حالیست که دولت دمشق پس از باز پس گیری بخش های زیادی از این کشور جنگ زده، تحت فشار تحریم های بین المللی  قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیش از ۷۴۰۰ حوزه رای گیری ساعت ۷:۳۰ بامداد در بخش های تحت کنترول دولت سوریه ، از جمله برای اولین بار در سنگرهای مخالف سابق، افتتاح خواهد شد.

انتظار می رود که حزب بعث وابسته به بشار اسد رییس جمهوری و متحدانش بیشترین بخش از ۲۵۰ کرسی مجلس را در سومین انتخابات که ۹ سال پیش از زمان شروع جنگ، برگزار می شود، را از آن خود کند.

خبرگزاری دولتی سانا گفت، در آستانه انتخابات، در دو انفجار در دمشق یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.

گفته میشود که مخالف واقعی وجود ندارد و حزب حاکم بعث انتظار می رود حاکمیت خود را حفظ کند.

پوسترهای مدعیان برای هفته ها در پایتخت به نمایش گذاشته شده است ، که تعداد ۱۶۵۸ نامزد شامل چندین بازرگان برجسته است.

این انتخابات که دوبار به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است، در شرایطی برگزار می شود که بیشتر مردم سوریه نگران افزایش هزینه زندگی هستند.

بسیاری از نامزدها در حال اجرای برنامه هایی هستند که متعهد به مقابله با تورم و بهبود زیرساخت های ویران شده از جنگ هستند.

اومایا ، زن ۳۱ ساله ای دندانپزشکی سوری گفته است: “قانونگذاران باید تلاش های استثنایی را برای بهبود خدمات انجام دهند.”

میلیون ها سوری که در خارج از این کشور زندگی می کنند، پس از فرار از جنگ که منجر به کشته شدن بیش از ۳۸۰۰۰۰ نفر شد ، واجد شرایط رای دادن نیستند.

اما برای اولین بار، رای گیری در مناطقی که توسط دولت گرفته می شود ، از جمله در منطقه غوتای شرقی در خارج از دمشق و در جنوب شهر ادلب در شمال غربی سوریه انجام می شود.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید، پس از یک سلسله پیروزی های نظامی که توسط متحد کلیدی روسیه حمایت می شود، دولت دوباره ۷۰ درصد از کشور را در دست دارد.

در آخرین نظرسنجی های سال ۲۰۱۶ ، میزان مشارکت ۵۷ درصد بود.

رای گیری امسال در حالی صورت می گیرد که دمشق در تلاش است تا اقتصادی را که با ۹ سال جنگ، تحریم های غربی و از بین رفته و بحران مالی در کشور همسایه لبنان روبرو شده، جبران کند.

برنامه جهانی غذا می گوید ، قیمت مواد غذایی در سوریه در سال گذشته بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافته است و اکنون ۲۰ برابر پیش از جنگ است.

در کشوری که بیش از ۸۰ درصد مردم در فقر زندگی می کنند، نهاد غذایی سازمان ملل متحد هشدار داده است که مردم سوریه اکنون با یک “بحران بی سابقه گرسنگی” روبرو هستند.

این انتخابات همچنین در حالی صورت گرفت که بشار اسد در این ماه دهه دوم قدرت را شروع کرد هفته ها بعد از آنکه ایالات متحده تحریم های جدیدی را علیه سوریه از جمله برای همسر رییس جمهوری وضع کرد.

انتخابات بعدی ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۱ پیش بینی می شود و نامزدها به تایید کتبی حداقل ۳۵ نماینده مجلس احتیاج دارند.

ولید المعلم وزیر امور خارجه ماه گذشته گفت اسد در قدرت باقی خواهد ماند “مادامی که مردم سوریه می خواهند او بماند”.

جهان

انفجار در داخل مسجد پشاور ۱۹ کشته و ۹۰ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

رسانه‌های پاکستانی از وقوع انفجار در پشاور پاکستان خبر داده اند. به نقل از خبرگزاری رویترز، در این انفجار دست‌کم ۱۹ تن کشته شده اند.

شبکه تلویزیونی جئو پاکستان روز دوشنبه به نقل از سرویس‌های امنیتی گزارش داد که یک فرد انتحاری انفجاری را در مسجدی در پشاور پاکستان انجام داد که منجر به مرگ حداقل ۱۹ تن شده است.

در این انفجار، هم‌چنان دست‌کم ۹۰ تن زخمی شده اند و به شفاخانه‌‌ای در پشاور منتقل شده ‌اند که وضعیت ۱۳ تن آن‌ها وخیم گزارش شده است.

انفجار زمانی رخ داده است که نمازگزاران – از جمله بسیاری از پولیس‌های دفاتر پولیس مجاور – در حال نماز خواندن بودند. به گفته ظفرخان، یک افسر پولیس محلی، ضربه انفجار سقف مسجد را فرو ریخت و بسیاری را زخمی کرد.

یک افسر پولیس گفته است که هنگام انفجار بمب، بیش از ۱۵۰ نمازگزار در داخل مسجد بودند.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت انفجار را بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

جهان

یک مقام امریکایی: به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله اخیر طیاره بدون سرنشین در ایران بوده است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

یک مقام امریکایی روز یک‌شنبه (۹دلو) گفته است به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله اخیر طیاره بدون سرنشین به یک مجتمع صنعتی نظامی در ایران بوده است.

به گزارش رویترز، این موضع گیری را جنرال پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد و افزود که درعین حال هیچ نیروی نظامی امریکایی در حملات به ایران دخیل نبوده است.

این مقام امریکایی ، اما از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

اولین بار توسط وال استریت ژورنال به نقل از چندین منبع ناشناس گزارش شده بود که مقامات امریکایی به نقش اسرائیل در این حمله اذعان دارند.

یکی از مقامات امریکایی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته است که به نظر می‌رسد اسرائیل در این موضوع دخالت داشته است. چندین مقام امریکایی دیگر نیز از اظهار نظر خودداری کردند و فقط تاکید کردند که واشنگتن هیچ نقشی در این حادثه نداشته است.

همچنین یک مقام نظامی امریکایی در منطقه گفت که با توجه به محل حمله در مرکز ایران و اندازه طیاره‌ها، این احتمال وجود دارد که حمله از داخل مرز‌های ایران انجام شده باشد.

اظهارات مقامات امریکایی درباره حادثه حمله به یک مجتمع تولید صنعتی اصفهان در حالی است که معاون کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران گفته است:«حمله به یک مرکز نظامی در اصفهان فاقد ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای بود. عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: «در این جلسه گزارش اولیه درباره حمله به یک مرکز نظامی در اصفهان مورد بررسی قرار گرفت و مسئولان گزارشی در این باره ارائه کردند.»

معاون کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:«ابعاد مختلف این موضوع در حال بررسی است، اما با توجه به پیش بینی‌هایی که از قبل شده بود و از آنجایی که اقدامات مرتبط با سیستم دفاعی غیرعامل انجام شده بود، عاملان این کار نتوانستند به اهداف خود برسند و اقدام آن‌ها ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای ندارد، اما در هر صورت ابعاد این موضوع در دست بررسی بیشتر است.»

روز گذشته، وزارت دفاع ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد:« شامگاه شنبه یکی از مجتمع‌های تولید صنعتی وزارت دفاع در اصفهان مورد حمله نا موفق طیاره‌های بدون سرنشین قرار گرفت. وزارت دفاع و پیشتبانی نیرو‌های مسلح ایران به دنبال انفجار در یکی از صنایع دفاعی اصفهان در این بیانیه افزود:«این حمله ناموفق شامگاه هشتم دلو ۱۴۰۱ حوالی ساعت ۱۱:۳۰ صورت گرفت که با پیش بینی‌ها و امکانات سیستم دفاع حمله طیاره‌های بدون سرنشین با موفقیت دفع شده است. این تهاجم ناموفق تلفات جانی نداشته و آسیب جزیی به سقف کارگاه وارد شده که به فضل الهی خللی در تجهیزات و ماموریت‌های مجموعه ایجاد نکرده است.

Continue Reading

جهان

در نتیجه سقوط یک بس در پیرو دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۹, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز، در پی سقوط یک بس در منطقه لُس‌اورگانُس در کشور پیرو، دست‌کم ۲۵ تن جان خود را از دست دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، این بس که ۶۰ مسافر داشته، پس از ترک ایالات تالارا در شمال غربی پیرو، در منطقه مذکور از یک منطقه بلندی به پایین سقوط می‌کند.

در این حادثه دست‌کم ۳۵ نفر زخمی و به شفاخانه منتقل شده‌اند. گفته می‌شود مسافران این بس کارمندان یک شرکت خصوصی بودند.

سازمان حمل و نقل پیرو اعلام کرد تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این بس معاینه فنی ایمنی و بیمه تصادفات داشته است و باید تحقیقات بیشتری در مورد علت وقوع حادثه صورت گیرد.

این درحالی است که رویدادهای ترافیکی در پیرو تبدیل به امری عادی شده و بسیاری از رانندگان بدون آموزش کافی و مناسب و در جاده‌های ناایمن رانندگی می‌کنند.

گفتنی است در سال ۲۰۲۱، بر اثر سقوط بس از روی شاهراۀ در کوه‌های آندس، ۲۹ نفر جان خود را از دست دادند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!