Connect with us

اخبار ساحوی

مسلمیار: مجلس سنا از هیچ دسته انتخاباتی پشتیبانی نمی‌کند

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۶, ۱۳۹۸)

فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا، می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات بربنیاد آرای پاک مردم باید نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند و این مجلس از هیچ‌کدام از دسته‌های انتخاباتی حمایت نمی‌کند.

رئیس مجلس سنا، تاکید می‌ورزد که  کمیسیون مستقل انتخابات عدالت را تأمین کند و رئیس‌جمهور آینده بر بنیاد خواست و آرای مردم باید تعیین شود.

رئیس مجلس سنا، میگوید: “فیصله‌های حقوقی کمیسیون‌ها را ما حمایت می‌کنیم و مجلس سنا هیچ تشویش و مخالفت ندارد و تنها از کمیسیون می‌خواهیم که عدالت را تامین کند و جلو تقلب‌کاران را بگیرد و هر سیاسیون که سوء استفاده می‌کنند و یا توقع دارد از مشرانو جرگه، مشرانو جرگه درحمایت هیچ تکت نیست و در برابر تقلب کاران ایستاده است و کمیسیون‌های انتخاباتی هر فیصله که می‌کنند ما حمایت می‌کنیم.”

وی همچنان، تاکید می‌کند که این مجلس در حمایت هیچ دسته انتخاباتی قرار ندارد و تنها آرای پاک مردم باید سرنوشت زعیم آینده کشور را رقم بزند.

درهمین حال، شماری از اعضای این مجلس، تأکید می‌ورزند که صلاحیت رأی مردم را آقای غنی و عبدالله ندارند و برتصمیم کمیسیون انتخابات باید حرمت گذاشته شود، درغیرآن نظام با بحران بزرگی مواجه خوهاد شد.

محمد ولی علیزی، یک عضو این مجلس سنا، اظهار میدارد: “اختیار رای ما را نه غنی دارد و نه عبدالله دارد و همه با قربانی ها و بهای خون رای داده اند و اجازه معامله را به کسی نمی دهیم وآرا برای بازی سیاسی نیست.”

پس از ایجاد تنش‌ها میان شماری از دسته‌های انتخاباتی درباره آرای مردم، رییس مجلس سنا می‌گوید که به فیصله‌های قانونی کمیسیون مستقل انتخابات باید حرمت گذاشته شود و جلو تقلب کاران دراین روند ملی باید گرفته شود.

این گفته‌ها از سوی رئیس و اعضای مجلس سنا، در حالی ابراز می‌شود که پیش از این رئیس این مجلس تأکید بر شمارش آرای بدون بایومتریک کرده  و هشدار داده بود که آرای بدون بایومتریک را به هر نوعی که باشد بالای کمیسیون مستقل انتخابات می‌شمارد.

گزارشگر: رفیع صدیقی

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!