Connect with us

تجارت

مسوولین اداره خط آهن افغانستان و پاکستان، روی مطالعه تخنیکی خط آهن “افغان ترانس” بحث کردند

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۱۴, ۱۴۰۱)

ملا بخت الرحمن شرافت، رئیس اداره خط آهن افغانستان، در سفری که به پاکستان داشت، با ظفر زمان رانجا، معاون وزارت خط آهن آن کشور، دیدار و گفتگو کرده است.

به اساس معلومات اداره خط آهن افغانستان؛ در این دیدار روی مطالعات تخنیکی و ساخت خط آهن “افغان ترانس” بحث شد و دو طرف بر همکاری‌های بیشتر تعهد کردند.

در این دیدار ملا شرافت گفته است که افغانستان برای مطالعات تخنیکی خط آهن “افغان ترانس” آمادگی کامل دارد.

درهمین حال، معاون وزارت خط آهن پاکستان، در کناراعلام آمادگی برای مطالعات تخنیکی این خط آهن، گفته است که کشورش با ازبکستان، به گونه مشترک تعهد دارند که مصارف مطالعات تخنیکی را بپردازند.

خط آهن “افغان ترانس” از شهر مزارشریف آغاز و به تورخم ختم می‌شود.

این خط آهن، آسیای مرکزی را با عبور از خاک افغانستان به آسیای جنوبی وصل می‌کند.

تجارت

فعالیت صرافی‌های آنلاین ممنوع اعلام شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۱, ۱۴۰۳)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که فعالیت صرافی‌های آنلاین ممنوع بوده و با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

این نهاد در اطلاعیه‌ای گفته است که تا کنون به هیچ شخص یا شرکت جواز فعالیت صرافی آنلاین را صادر نکرده است، زیرا این‌گونه فعالیت‌ها غیر قانونی می‌باشد.

در اطلاعیه آمده است: «د افغانستان بانک از هموطنان عزیز تقاضا دارد تا با توجه به خطرات، خسارات و مسوولیت‌های بعدی این معاملات، از انجام معاملات آنلاین صرافی خودداری نمایند.»

د افغانستان بانک افزوده است که این موضوع با ادارات کشفی و امنیتی در جریان گذاشته شده است و با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

Continue Reading

تجارت

حکومت سرپرست افغانستان در تلاش پیدا نمودن راه‌های بدیل تجارتی

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۰, ۱۴۰۳)

وزارت صنعت و تجارت نشستی را در باره‌ی جستجوی راه بدیل برای تجارت افغانستان برگزار کرد. نورالدین عزیزی در این نشست گفته است که  جستجوی راه‌ بدیل برای تجارت کشور، مسدود کردن سایر راه‌ها و بنادر نیست، بلکه امارت اسلامی در تلاش ایجاد سهولت‌ها برای بخش خصوصی است.

افغانستان از اینکه کشور محاط به خشکه است در بخش روابط تجارتی‌اش به خصوص در انتقالا کالاهای ترانزیتی همواره با چالش‌هایی روبه رو است. حالا اما امارت اسلامی تلاش دارد تا راه‌های بدیل تجارت افغانستان را جستجو کند از این رو یک نشست مشترک در وزارت صنعت و تجارت برگزار شده است.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت در این نشست گفته است که  جستجوی راه‌ بدیل برای تجارت کشور، مسدود کردن سایر راه‌ها و بنادر نیست، بلکه امارت اسلامی در تلاش ایجاد سهولت‌ها برای بخش خصوصی است.

عبدالسلام جواد آخندزاده، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که: «رهبری وزارت صنعت و تجارت را موظف نموده‌اند تا با اعضای محترم کمیته تعرفه پیرامون جستجوی راه بدیل برای تجارت کشور کار نماید دایر گردید دراین جلسه آقای عزیزی با تاکید بر آوردن سهولت جهت رشد صنعت و رونق تجارت کشور گفت، جستجوی راه بدیل برای تجارت افغانستان مسدود کردن سایر راه‌ها و بنادر نیست بلکه ما در تلاش آوردن سهولت بیشتر برای سکتور خصوصی هستیم.»

در این نشست کمیته‌ی تعرفه نماینده ویژه و تخنیک خود را به‌منظور استفاده بهتر و موثر بندر چابهار به‌عنوان یکی‌ از راه‌های بدیل برای تجارت کشور، معرفی کرده است.

عبدالنصیر رشتیا، عضو اتاق صنایع و معادن می‌گوید که: «از آن جایکه افغانستان وابسته به یک مسیر است و هر از گاهی مشکلات ایجاد می‌شود بناءً من فکر می‌کنم بهترین راه بدیل بندر چابهار و بندرعباس می‌باشد که هم از لحاظ مساحت نزدیک‌تر است و هم از لحاظ مصارف ترانسپورتیشن و در کل داشتن روابط خوب اقتصادی با تمام کشورهای همسایه می‌تواند افغانستان را از منزوی بودن نجات بدهد.»

به باور آگاهان هرگاه راه‌های بدیل تجارتی جستجو و از آن کار گرفته شود. صادرات کشور افزایش خواهد یافته و تاجران افغان به مارکیت‌های جهانی دسترسی پیدا کنند.

با این حال، مدیرکل گمرکات منطقه خراسان جنوبی در ایران خبر داده است که ترانزیت کالا از این منطقه به افغانستان سه برابر شده است. طبق توضیحات محمد کوهگرد، ۱۹هزار و ۹۳۶ لاری کالا سال گذشته از طریق گمرک ماهیرود به افغانستان ترانزیت شده است.

Continue Reading

تجارت

افغانستان و پاکستان از تجارت جنس به جنس منصرف شده و در مورد ایجاد روابط بانکی توافق کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۳)

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، اعلام کرده است که افغانستان و پاکستان در جریان مذاکرات اخیر در کابل از تجارت جنس به جنس منصرف شده و در مورد ایجاد و توسعه روابط بانکی میان دو کشور توافق کرده اند.

این توافق در جریان مذاکرات دو روزه میان هیات امارت اسلامی به‌سرپرستی نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت و هیات پاکستانی به‌سرپرستی محمد خرم آغا، معین وزارت تجارت آن کشور حاصل شده است.

آقای مجاهد در اعلامیه‌ای ناوقت پنجشنبه گفته است که در این دیدار، توافق شد که جانب پاکستان حداکثر در جریان ۶ ماه آینده، تسهیلات انتقال کالاها را از کانتینرهای بین‌المللی به کانتینرهای محلی در بندر کراچی فراهم می‌کند.

در رابطه به تجارت ترجیحی، توافق شد که به ۱۰ قلم از اموال صادراتی از جمله ۸ قلم محصولات زراعتی و ۲ قلم اموال صنعتی، ترجیحات تعرفه‌ای از سوی هر دوطرف داده می‌شود.

همچنان، در مورد سند ورود موقت برای تردد آزاد لاری‌ها به مدت یک سال به‌گونه آزمایشی، میان دو کشور توافق انجام شد که از اول ماه می ۲۰۲۴ تطبیق خواهد شد.

در این مذاکرات در مورد انتقال کالاها به طور ترانزیت از طریق میدان‌های هوایی دو کشور در دو ماه آینده نیز توافق صورت گرفت.

در رابطه به اقدام‌های اخیر پاکستان در مورد اموال ترانزیتی افغانستان، توافق شد تا الزامیت تضمین بانکی تا یک هفته برداشته شده و مانند گذشته به بیمه اکتفا شود. همچنین جانب پاکستان تعهد نمود تا برای رفع سایر موانع به مشوره جانب افغانستان اقدام‌های لازم را روی دست گیرد.

در این دیدار، دو طرف همچنان در مورد صادرات زغال ‌سنگ افغانستان به پاکستان بحث نموده و جانب پاکستان آمادگی اش را برای خریداری آن به نرخ جهانی اعلام کرد.

آنان همچنان توافق کردند که به ضدعفونی شدن پنبه صادراتی در داخل افغانستان اکتفا شود.

پیش از این، عبیدالرحمان نظامانی، شارژدافیر سفارت پاکستان در کابل در یک پیام ویدیویی گفته بود که هیات پاکستانی در کابل با مقام‌های امارت اسلامی بر تامین منافع مشترک و تسهیل تجارت دوجانبه توافق نموده و این مذاکرات موفق بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!