Connect with us

اخبار ساحوی

معادن لاجورد بدخشان دومین منبع بزرگ عایداتی طالبان می باشد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

LAPIS_06_06_2016_DARI_SOT.mpg_snapshot_01.42_[2016.06.07_09.29.47]استخراج معادن لاجورد به دومین منابع عایداتی طالبان بدل شده است .

اخیرا” سازمان نظارتی گلوبل ویتنس (شاهد جهانی) یافته های تازه اش را در مورد معادن افغانستان نشر کرده است.

این گزارشنشان میدهد که ثروت معدن های افغانستان در شعله ور کردن منازعه درازمدت این کشور کمک کرده و گروه‌های ضدحکومتی به شمول طالبان سالانه تا 20 میلیون دالر از اخراج غیرقانونی این معادن سود می‌برند.

همچنان این سازمان می گوید که بیشترین معادن لاجورد در بدخشان وجود دارد که بر اثر رقابت خشونت‌ بار میان زورمندان محلی، وکلای شورا و طالبان بر سر کنترول این معادن این ولایت به شدت بی‌ثبات شده است.

رییس بخش افغانستان این سازمان در گفتگوی ویژه با آریانا نیوز گفته است که بدخشان نمادی از وضعیت سراسر افغانستان است و استخراج غیرقانونی معادن بعد از مواد مخدر به دومین منبع بزرگ عایداتی طالبان تبدیل شده است.

ستیفن کارتر رییس بخش افغانستان گلوبل ویتنس میگوید: “گروپ های مسلح از هر جانب هستند، از جانب دولت، از جانب طالبان و گروپ های دیگری که غیر مسئول هستند”.

گلوبل ویتنس گفته است که اگر منابع معدنی افغانستان به صورت مناسب استخراج گردد می‌تواند عاید سالانه دولت را دو میلیارد دالر افزایش دهد.

آقای ستیفن میگوید: “اصلا” فایده این سنگ های گران قیمت به دست افراد شخصی و زورمندان مسلح می افتد و این نه تنها از دست دادن یک فرصت است، بلکه یک زهری است که میتواند گروپ های مسلح را در افغانستان تقویت ببخشد و دولت را ضعیف بسازد”.

در همین حال برخی از سرمایه گذاران سنگ لاجورد می گویند: وضعیت بازار فروش لاجورد در داخل با چالش رو به رو است .

محمد اکبر یکی از سرمایه گذاران سنگ لاجورد در صحبت با آریانانیوز می گوید: “سرمایه ما گم شد، مکمل زنده گی ما بخاطر لاجورد گم شد، یک چیز را که قاچاق اعلام کنند آیا کسی میخرد”.

همچنان این سازمان علاوه کرده است که گروه‌های مسلح از لاجورد افغانستان در سال ۲۰۱۴میلادی 9.19میلیون دالر درآمد داشته اند.

“شاهد جهانی” همچنین گفته است که معادن لاجورد بدخشان به «اولویت استراتژیک» برای حامیان گروه خودخوانده “دولت اسلامی” یا داعش تبدیل شده است.

Advertisement

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گلچرن؛ یگانه شهروند اهل هنود کشور که نمی‌خواهد افغانستان را ترک کند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

گلچرن سینگ، یگانه شهروند اهل هنود کشور در ولایت ننگرهار می‌گوید؛ خانواده‌های سیک و اهل هنود به دلیل نا امنی‌ها و ترس از حملات هدفمند به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند، اما او نمی‌خواهد وطن اش را ترک کند و قصد دارد در افغانستان بماند.

آقای سینگ از امارت اسلامی می‌خواهد برای تامین امنیت اش کوشا باشد.

در گوشه‌ی از شهر جلال آباد، در کنار درمسال اهل هنود بسیاری از دکان‌های یونانی سیک‌ها نیز وجود داشت.

اکنون اما تنها دکان گلچرن سینگ در آنجا مانده و بقیه به دلیل ترس از حملات اخیر بر هندوها رخت سفر بستند و از افغانستان مهاجرت کردند.

گلچرن می‌گوید؛ هزاران خانواده سیک در کابل و ننگرهار زیست داشتند که اکنون بیشتر آنها به کشورهای دیگر همچون هند، انگلستان و کانادا پناهنده شده اند.

گلچرن سینگ می‌گوید که:« در گذشته در ولایت ننگرهار شمار فامیل‌های ما به ده هزار میرسید، اما اکنون تنها من مانده ام. زمانی که وضعیت خراب شد و ناامنی شد ما قربانی وضعیت شدیم.»

هرچند این تنهایی برای او سخت میگذرد و از رفتن عزیزان‌اش ابراز نا راحتی می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خانه اصلی‌اش برود و کشورش را ترک کند.

بسیاری‌ها در ننگرهار به امید روزی هستند که دوباره شهروندان اهل هنود کشور به افغانستان برگردند تا به زیبایی افغانستان افزوده شود.

درهمین حال، باشده‌گان ننگرهار می‌گویند سیک‌ها مردم بی‌آزار و روشنفکر هستند از این رو باید دولت با آنان همکاری لازم داشته باشد.

شماری زیادی از خانواده‌های اهل هنود از افغانستان در حالی رخت سفر بستند و راه مهاجرت در پیش گرفتند که، امارت اسلامی کمیسیونی را برای بازگشت شخصیت‌ها و افغان‌های بیرون از کشور ایجاد کرده است معلوم نیست که برای برگشت اهل هنود هم تلاش شده و یا خیر ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!