Connect with us

رویداد های اخیر

مقام‌های افغان و ترکی در باره مسوولیت میدان‌های هوایی کشور گفتگو کردند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۴۰۰)

سرپرست وزارت خارجه کشور در ادامه دیدارهای خود در حاشیه نشست مجمع دیپلوماسی آنتالیا با وزیر خارجه ترکیه نیز روی اوضاع افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

امیرخان متقی و مولود چاووش اوغلو در این دیدار روی گسترش روابط دیپلوماتیک، دوام کمک‌های بشری و اداره کردن پنج میدان هوایی بین المللی کشور  نیز گفتگو کرده اند.

سرپرست وزارت خارجه ابراز امیدواری کرده که با ترکیه و قطر در این باره توافق خواهد رسید.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در این بارف گفت:”هر دو طرف به شمول میدان هوایی بین المللی کابل در مورد میدان‌های هوایی دیگر کشور نیز بحث و تبادل نظر داشتند و ماده‌های که نیاز بود زیاد بحث شد و هر دو طرف ابراز امیدواری کردند که موضوعات باقی مانده در مذاکرات تیم‌های تخنیکی حل شده و برای توافق نهایی کوشش شود.”

پنج میدان هوایی بین المللی کشور که قطر و ترکیه به گونه مشترک برای گرفتن مدیریت آنها با مقام‌های امارت اسلامی سرگرم مذاکره اند.

لعل محمد لامع، آگاه روابط بین الملل، در این باره گفت:”آنچه که ترکیه و قطر را علاقمند در کنترول گرفتن مسوولیت میدان‌های هوایی کشور ساخته است این است که این دو کشور کانال‌های سیاسی ارتباطی را با امارت اسلامی دارند و همچنان در زمینه ساخت و ساز و اجرای عملیات‌ها در میدان‌های هوایی در سطح منطقه و جهان از تجربه خوبی برخوردار استند.”

 همزمان با این خیرالله خیرخواه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ که در جمع هیئت امارت سلامی به ترکیه رفته است در صحبت با روزنامه صباح آن کشور گفته که امارت اسلامی به موافقه با ترکیه و قطر نزدیک است و بزودی موافقتنامه رسمی با آنان امضا خواهد شد.

امام الدین احمدی، سخنگوی وزارت ترانسپورت و اداره هوانوردی ملکی، در این باره گفت:” ما بگونه دوامدار در حال مذاکره استیم. پروپوزل‌ها را تبادله میکنیم و برخی موضوعات را از طریق ایمیل و یا به گونه آنلاین جلسه می‌گیریم و موضوعات را شریک میسازیم و بسیار پیشرفت صورت گرفته است انشاالله کوشش می‌شود که بزودی به توافق برسیم.”

قبل از این مقام‌های امارت اسلامی گفته بودند که بر علاوه ترکیه و قطر برخی کشورهای دیگر نیز از جمله امارات متحده عربی علاقمند گرفتن قرارداد پیشبرد امور میدان‌های هوایی کشور اند اما به گفته مسولان وزارت ترانسپورت قرارداد با این شرکت‌ها زمانی صورت خواهد گرفت که از تامین منافع ملی کشور اطمینان حاصل شود.

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل: شش میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه اند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

سازمان ملل متحد اخیراً هشدار داده است که شش میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه هستند.

رامیز الاکبروف، معاون فرستاده خاص سرمنشی عمومی ملل متحد در امور افغانستان گفته است دمای هوا در برخی مناطق افغانستان در زمستان به منفی ۲۵ درجه سانتیگراد می‌رسد و مردم این کشور با ناامنی غذایی مواجه هستند.

وی گفته است: «برای حمایت از آماده‌گی‌های زمستانی به ۷۶۸ میلیون دالر نیاز داریم که باید ۶۱۴ میلیون دالر آن پیش از پایان سال به دستمان برسد. در طول سال برای تأمین بودجه تلاش فراوانی کردیم.»

الاکبروف با بیان اینکه شش میلیون تن در افغانستان در سطح اضطراری با ناامنی غذایی مواجه هستند، تأکید کرد: «این میزان ناامنی غذایی بسیار بالا است.»

بر اساس گزارش سازمان ملل، دو سوم جمعیت افغانستان (بیش از ۲۸ میلیون تن) در سال ۲۰۲۳ به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!