Connect with us

تجارت

مقام‌های امارت اسلامی و پاکستانی در تورخم دیدار میکنند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۸, ۱۴۰۰)

رسانه‌های پاکستانی گزارش کرده است که هیات بلند پایه افغان فردا با هیات پاکستانی در باره روابط تجارتی در تورخم دیدار و گتفگو خواهد کرد.

رسانه دان پاکستان گزارش کرده که هیات افغان به رهبری نور الدین عزیزی، سرپرست وزارت تجارت و هیات پاکستانی به رهبری عبدالرزاق صادق، نماینده عمران خان در امور تجارت و سرمایه گذاری در این نشست شرکت خواهند کرد.

رسانه‌ها گفته که معید یوسف، مشاور شورای امنیت ملی پاکستان نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌ها در این دیدار در باره رفت و برگشت افغان‌ها، مریضان، موضوعات تجارتی و کمک‌های بشری گفتگو خواهند شد.

گزارش افزوده که در این نشست در باره از سرگیری  کار سرک تورخم- جلال آباد و آغاز پروژه خدمات ترانسپورتی میان پیشاور- جلال آباد و کویته – کندهار گفتگو خواهند شد.

در همین حال، اتاق مشترک تجارت و صنعت افغانستان و پاکستان در باره کاهش تجارت میان دو کشور ابراز نگرانی کرده است.

این اتاق در یک گزارش کفته که تجارت افغانستان و پاکستان از دو میلیارد دالر به یک میلیارد دالر کاهش یافته است.

در گزارش آمده ” نبود سیاست‌های تجارتی دوستانه، نبود مکانیزم‌ مناسب تجارت مبادله‌ای، سرمایه‌گذاری ناکارآمد و سیاست‌های سرمایه‌گذاری مشترک جدا از فشارها و اقدامات غیرضروری از سوی آژانس تحقیقات فدرال و هیات درآمد فدرال عوامل اصلی کاهش حجم تجارت است.”

اعلامیه افزوده که در نبود سیستم بانکی در افغانستان معاملات تحارتی بین المللی با مشکلات روبرو شده است.

بر اساس این گزارش، اصلاحات مالی، مالیات دوگانه، و اعمال یکجانبه مسوولیت‌ها و مالیات توسط هر دو دولت نیز بر تجارت تاثیر بد گذاشته است.

گزارش افزوده” حجم تجارت بدلیل جابجایی بی ‌رویه کالا، نیاز به اسناد غیرضروری، بررسی‌های امنیتی دشوار و تسهیلات ترانزیت ضعیف در هر دو کشور کاهش یافته است.”

تجارت

پاکستان از ترکمنستان از راه افغانستان گاز وارد می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

بربنیاد گزارش‌ها، حکومت پاکستان در نظر دارد از طریق افغانستان از ترکمنستان گاز مایع وارد کند.

روزنامه «پاکستان تودی» گزارش داده است که گمرک کویته، مرکز ایالت بلوچستان، پس از مشورت با نهاد‌های ذیدخل، طرحی را به بورد ایالتی عواید برای تورید گاز مایع از راه چمن فرستاده است.

به گزارش این روزنامه، حکومت ایالتی بلوچستان برای این اقدام بزرگ آماده است و به ورود موترهای حامل گاز مایع اجازه خواهد داد.

براساس این طرح، راننده‌گان افغان موترهای باربری خالی کشور پاکستان را از مرز چمن به مرز ترکمنستان انتقال می‌دهند و با گاز مایع دوباره بر می‌گردند و در مرز چمن به راننده‌گان کشور پاکستان تحویل می‌دهند.

این طرح شامل سه مرحله می شود. مرحله اول فوراً آغاز می‌شود. مرحله دوم یا کوتاه مدت شش الی هشت ماه و مرحله سوم یک سال را دربر خواهد گرفت.

Continue Reading

تجارت

 یک شرکت پروسس پنبه دیگر در کندهار ایجاد شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

مسوولان در ولایت کندهار می‌گویند یک شرکت پروسس پنبه دیگر با هزینه بیش از پنجاه میلیون افغانی در این ولایت ایجاد شده است.

به گفته آنان، این شرکت قابلیت پروسس ۳۲ تن پنبه و دو تن روغن، دونیم تن صابون را در مدت ۸ ساعت دارد.

در همین حال، مسوولان در اتاق تجارت وصنعت ولایت کندهار گفته‌اند اگر مشکلات برق در پارک‌های صنعتی کندهار حل شود شرکت‌های که غیر فعال شده‌اند دوباره فعال خواهند شد.

سید سرور امانی، رییس اتاق تجارت و صنعت کندهار می‌گوید با حل مشکل برق کارخانه‌های بیشتر در این ولایت فعال خواهد شد.

وی گفته است: «اگر برق داشته باشیم، ما شاهد افتتاح کارخانه‌های بیشتر خواهیم بود.»

با این حال، سرمایه‌گذاران نیز از مشکلات موجود در پارک‌های صنعتی شکایت دارند و می‌گویند همه ساله با مشکلاتی زیادی مواجه می‌شوند.

مقام‌‌های محلی اما ابراز کرده‌اند که برای حل مشکلات سرمایه‌گذاران و فراهم‌کردن زمینه‌کاری برای مردم تلاش‌ خواهند کرد.

این در حالی است که اکنون در پارک‌های صنعتی ولایت کندهار ۲۷ شرکت پروسس پنبه فعالیت دارد و برای هزار وپنجصد تن به‌گونه مستقیم و برای سه هزار تن به‌گونه غیرمستقیم زمینه کار فراهم شده است.

سالانه از این شرکت‌ها، ۱۷۰هزار تن پنبۀ پروسس شده به بیرون از کشور صادر می‌شود که عاید آن به چهار صد میلیون دالر امریکایی می‌رسد.

Continue Reading

تجارت

افتتاح واحد سرمایه‌گذاری افغانستان و خدمات صدور ویزه عاجل در میدان هوایی کابل

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان مرکز واحد سرمایه‌گذاری و خدمات صدور ویزه فوری را در میدان هوایی کابل افتتاح نمود.

در مراسمی که به همین منظور برگزار شده بود وزیر صنعت و تجارت گفته است که ایجاد این مراکز برای تسهیل خدمات تخنیکی و صدور ویزه برای تاجران و سرمایه‌گذاری بین‌المللی امر ضروری است.

نورالدین عزیزی می‌گوید که:« این واحد برای عرضه خدمات به آن عده از تاجران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی که قصد سرمایه‌گذاری در افغانستان را دارند و همچنان همکاران و انجنیران که با سکتور خصوصی کشور همکاری دارند، ایجاد گردیده است. »

ایشان همچنان علاوه نمود که با افتتاح این واحد، زمینه سرمایه‌گذاری در کشور بیشتر از پیش فراهم گردیده است.

این مرکز روز چهارشنبه (۱۶قوس) از سوی نورالدین عزیزی، وزیر صنعت وتجارت، وزیر مالیه، وزیر ترانسپورت و هوانوردی، معین وزارت داخله، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری و شماری از اراکین بلند پایه امارت اسلامی و سکتورخصوصی طی یک محفلی در میدان هوایی کابل افتتاح شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!