Connect with us

رویداد های اخیر

مقام‌ها: نیروهای امارت اسلامی برای دفاع از کشور شان آماده استند

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۹, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی می‌‌گوید که نیروهای امارت اسلامی برای دفاع از کشورشان در برابرهر تهدید آماده اند وهیچ قدرتی درمنطقه وجهان نیست که علیه این نیروها بجنگند.

معاون لوی درستیز وزارت دفاع ملی که برای دیدار با خانواده‌های قربانیان اخیرحملات هوایی پاکستان به ولایت خوست رفته می‌گوید که مرزهای افغانستان را با نیرو، سلاح‌ها و تجهیزات بیشتری تقویت کرده اند.

او در دیداربا خانواده‌های قربانیان، آنها را به صبر و شکیبایی ترغیب کرده و تاکید می‌کند که برای پاسخ این حملات از طریق نظامی امر داده نشده است.

او در این باره گفت:”نیرو، سلاح و تجهیزات دیگری هم به مرزرسیده، هیچ قدرت نمی‌تواند در برابر نیروهای امارت اسلامی مقابله کند، اطمینان می‌دهم مثلی گذشته که آسوده و آرام زندگی می‌کردید از این پس هم آرام زندگی کنی.”

همزمان سخنگوی امارت اسلامی حضور و فعالیت تحریک طالبان پاکستان در افغانستان را رد می‌کند، اما می‌افزاید که ممکن در مناطق کوهستانیر مشکلات وجود داشته باشد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، اما اطمینان می‌دهد که نیروهای امارت اسلامی از افغانستان دفاع می‌کنند و تنش‌های بوجود آمده با پاکستان از راه‌های دیپلوماتیک حل وفصل خواهد شد.

مجاهد افزود:”نی ما این را تایید نمی کنیم، به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم خاک افغانستان را علیه کشور دیگری استفاده کند و یا از خاک ما علیه پاکستان تهدید متوجه باشد.اگر هم درمناطق دشوارگذار وکوهستانی هم مشکل وجود داشته باشد باید مشترکا حل شود نه این که بمباران شود و حمله صورت بگیرد.”

این درحالی است که در حملات طیاره‌های اردوی پاکستان بر  خوست و نیز حملات راکتی آن بر بخش ازولایت کنر۴۷ تن به شمول زنان وکودکان کشته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

پاکستان مدعی است که این حملات را علیه مراکزتحریک طالبان پاکستانی که امنیت وثبات آن کشور را ازافغانستان تهدید میکرد راه اندازی کرده است.

رویداد های اخیر

حکمتیار: اگر مکاتب دختران باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها کشور را ترک خواهند کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که در صورتیکه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه روز گذشته گفت که امارت اسلامی نباید مانع تحصیل زنان شود زیرا خداوند، قرآن و اجماع امت اجازه تعلیم را برای زنان و دختران داده است.

حکمتیار گفت: “اسلام چه می‌گوید؟ مذهب ما چه می‌گوید؟ ائمه و فقهای ما چه می‌گویند؟ قرآن و حدیث چه می‌گوید؟ در ارتباط به این موضوع باید یک فیصله جامع و مورد قبول برای همه مردم داشته باشیم.”

حکمتیار گفت که موضوع بازگشایی مکاتب باید در نشست علما در کابل مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت که مسایل مهم دیگر از قبیل ایجاد پارلمان و قانون اساسی جدید نیز باید شامل آجندای این نشست می‌شد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان خواستار روشن شدن سیاست حکومت در قبال نقش و فعالیت احزاب شد.

این چهره سیاسی هم‌چنان گفت که آزادی بیان نباید سلب شود زیرا در سکوت جامعه، بیش‌تر حکومت زیان خواهد دید وجلو فساد گرفته نخواهد شد.

حکمتیار گفت: “هیچ کس حق سلب آزادی بیان را ندارد. جای‌که سانسور باشد و به دهن مردم پلستر باشد و حق گفتن گناه را نداشته باشند آن‌جا ریشه فساد گسترده می‌شود و آن‌قدر ریشه فساد قوی می‌شود که باعث سرنگونی حکومت‌ها می‌شود. آزادی بیان ارزش حیاتی دارد.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

پرتاب بمب دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ننگرهار می‌گویند که در نتیجه پرتاب یک بمب دستی بر یک مدرسه در این ولایت هشت تن زخم برداشتند.

عبدالبصیر زابلی، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز (شنبه، ۱۱ سرطان) گفت که مدرسه عثمانی ذوالنورین در قریه زینوی ولسوالی رودات نیمه شب گذشته مورد حمله قرار گرفت.

او گفت که پولیس فوراً به ساحه رسید و زخمی‌ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شدند.

سخنگوی پولیس ننگرهار گفت در پیوند به این حادثه هیچ فردی بازداشت نشده اما تحقیقات جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تأکید رهبر امارت اسلامی در گردهمایی علما بر تطبیق احکام اسلام در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

امروز جمعه، ۱۰ سرطان، مولوی هبت الله آخندزاده رهبر امارت اسلامی نخستین بار به کابل آمد و در گردهمایی علما شرکت و سخنرانی کرد.

رهبر امارت اسلامی در این گردهمایی، سخنرانی طولانی داشت و در مورد قصاص، تامین عدالت، جلوگیری از ظلم و هم‌چنان بر مبارزه به ضد فساد اداری و سیاسی تأکید کرد.

آقای آخندزاده در بخش از سخنانش در مورد اجرای قانون الهی به ویژه در مسئله‌ای قصاص اشاره کرد و گفت که هنوز این حکم خداوندی عملی نشده و هرگاه هم عملی شود، واکنش های زیادی را درپی خواهد داشت.

درهمین حال، آقای آخندزاده در مسئله‌ای مشکلات اقتصادی می‌گوید که مردم نباید منتظر کمک‌های خارجی باشند زیرا کشور با کمک‌های خارجی ساخته نخواهد شد.

با این حال، رهبر امارت اسلامی درحالی در مورد مسایل گونه‌گون کشور سخن گفت که چشم‌ها برای باز شدن مکاتب دخترانه دوخته شده، اما وی در مورد بازگشایی  مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم و کار و حق تحصیل زنان و دختران اشاره نکرد.      

علاوه براین، رهبر امارت اسلامی در مورد سیاست خارجی کشور می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت اسلامی است و می‌افزاید که در مورد مسایل اسلامی با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کند.

درهمین حال، رهبر امارت اسلامی از جهان می‌خواهد که در امور داخلی افغانستان نباید مداخله کنند چون این کشور دیگر آلۀ دست کسی نیست.

آقای آخندزاده می‌گوید که دشمن در میدان نظامی شکست خورده اما در پی فتنه و راه اندازی تبلیغات در برابر امارت اسلامی می‌باشند، ازاین رو نباید امارت اسلامی اختلاف را در صفوف‌اش اجازه دهد.

او اما با همسایه‌های کشور از زبان نرم پیش میاید و می‌گوید که امارت اسلامی اراده بد در برابر همسایه‌های افغانستان ندارد و نباید این کشورها نگران باشند.

رهبر امارت اسلامی برای سیاست خارجی کشور در حالی خط و نشان تازه می‌کشد که کابل هم چنان برای کسب مشروعیت جهانی تلاش می‌کند و همین اکنون هیأتی از افغانستان در دوحه سرگرم گفتگو با مقام های غربی است.

هم‌چنان رهبر حکومت جدید کشور در مورد چهره‌های سیاسی که در بیرون از کشور به بسر میبرند، می‌گوید که دست از فتنه و شرارت بردارند و برای یک زندگی آبرومندانه به کشور برگردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!