Connect with us

تجارت

مقام‌ها: سیستم معاشات ان تی ای متوقف میشود

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۱۳, ۱۳۹۹)

ریاست جمهوری میگوید که رییس جمهور غنی در نشست کابینه به وزارت مالیه دستور داده تا سیستم معاشات ان تی ای (کمک ملی فنی) سر از ماه حمل متوقف کند.

غنی همچنان افزوده است که با کارشیوه واضح هر بست انی تی ای به یک قرار داد نتیجه محور مبدل شده و پول صرفه جویی شده از آن به معاشات کارمندان پایین رتبه افزود شود.

فاطمه مورچل،معاون سخنگوی رییس جمهور، در این باره گفت:” پروسه ان تی ای به گونه کنونی تا ماه حمل سال آینده دوام میکند و در نشست رهبری حکومت آینده تنها در باره میکانیز تصمیم گرفته خواهد شد.”

درحال حاضر کارمندان قراردادی ان تی ای که شمار شان در کشور به ۲۴ هزار نفر می رسد از معاش ۳۸ هزار تا ۲۵۰ هزار افغانی بهره مند میشود

اعضای مجلس نمایندگان تاکید میکنند که حکومت پس پذیرفتن اصلاحات در معاشات ان تی ای باید طرح اصلاحی اش را با مجلس نماینده گان شریک کنند.

سید عظیم کبرزانی، دبیر کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” حکومت به گونه همه جانبه باید این موضوع را بررسی بکند و طرح خود را به پارلمان افغانستان ارایه بکند. “

پیش از این مجلس نمایندگان افغانستان ، افزایش در معاشات کارمندان پایین‌رتبه‌ی دولتی را پیش‌شرط تصویب سند بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ گفته بود که حکومت پس از گذشت نزدیک به دو ماه از سال مالی جدید به این خواست نماینده گان مجلس پاسخ مثبت داد.

کمک ملی فنی برنامه‌ای است که برای استخدام کارمندان فنی و تخصصی دولت با حقوق و امتیازات بالا به حمایت مالی بانک جهانی اجرا می‌شود.

تجارت

یک فابریکه تولید سیروم به ارزش ۲۵ میلیون دالر در کابل افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت از افتتاح یک فابریکه تولید سیروم با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دالر در کابل خبر داده است.

فابریکه «تی جی ایل فارماستیکل» که در پارک صنعتی پلچرخی ساخته شده است، در هر ۲۴ ساعت ظرفیت تولید ۱۱۰ هزار پاکت سیروم طبی مختلف النوع را دارا می‌باشد. این فابریکه برای بیش از ۱۰۰۰ نفر زمینه کار را فراهم نموده است.

در مراسم افتتاح این فابریکه، قدرت الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت گفت: سکتور خصوصی در شکوفایی کشور نقش بسیار مهمی داشته و با ایجاد اشتغال برای هموطنان ما، زمینه کار را برای جوانان فراهم می‌نماید.

وی همچنان از مردم خواست تا از تولیدات وطن جهت رونق صنعت کشور استفاده نمایند.

در این مراسم، صنعتکاران همچنان از وزارت تجارت خواستند تا در بخش توزیع زمین به صنعتکاران، رفع سکتگی برق در پارک‌های صنعتی وافزایش تعرفه بر موادی که افغانستان درآن خودکفا یا درحالت خودکفایی می‌باشد، توجه نماید.

Continue Reading

تجارت

شرکت دولتی سپین زر ۱۵۰ تُن بادنجان رومی خشک به اروپا صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

وزارت مالیه روز یکشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی سپین زر در کندز نخستین محموله بادنجان رومی خشک به مقدار ۱۵۰ تُن را به کشورهای اروپایی صادر نمود.

به نقل از خبرنامه این وزارت، رئیس شرکت سپین زر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این یک دستاورد بزرگ امارت اسلامی است که سبزیجات و ترکاری افغانستان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

قابل یاد آوریست که شرکت دولتی سپین زر به مدت ۲۱ سال غیر فعال بود که با رویکار آمدن امارت اسلامی دوباره فعال شد و در حال حاضر پنبه، روغن پنبه دانه، کنجاره و دستمال‌های کاغذی تولید و پروسس می‌کند.

Continue Reading

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!