Connect with us

تجارت

مقام‌ها: صادرات از طریق بندر حیرتان افزایش یافته است

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۲۲, ۱۴۰۰)

مسوولان گمرک بلخ از افزایش صادرات از طریق بندر تجارتی حیرتان خبر می دهند.

به گفته آنان تنها در ماه عقرب سال روان خورشیدی صدها موتر بلند تناژ حامل جلغوزه، کشمش، بادام و کچالو به بیرون از افغانستان صادر شده است.

مسوولان همچنان میگویند؛ زمان کاری در گمرک بلخ را از ۸ به ۱۳ ساعت افزایش داده اند و روزانه تا ۶۰۰ موتر حامل کالاهای وارداتی را طی مراحل می کنند.

مولوی محمد متین، ریس گمرک بلخ، در این باره گفت:” میزان صادرات خیلی عالی است ما در ماه عقرب ۹۳۷ موتر صادرات داشتیم که حامل کالاهای مختلف بودند . جلغوزه ، بادام ، کشمش و کچالو . در ماه جاری تلاش داریم تا میزان صادرات از این هم بیشتر شود.”

اتاق تجارت و سرمایه گذاری بلخ افزایش صادرات را مرتبط به سهولت‌ها از سوی امارت اسلامی میداند.

اسدالله اسدی، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه گذاری بلخ، در این باره گفت:” صادرات بیشتر شده نسبت به سابق ظرفیت اش زیاد تر شده و دلیل اش همان است که سهولت‌های از سوی ریس صاحب ایجاد شده و بعضی مشکلات که با کشورهای همسایه بود برداشته شده و ما توانستیم بیشترین تولیدات کشور را صادر کنیم .”

در همین حال، مسوولان اتاق صنایع و معادن بلخ از آغاز فعالیت کارخانه‌های تولیدی که در این ولایت متوقف شده بودند خبر میدهند.

سید اسماعیل حسینی، عضو هیئت مدیره اتاق صنایع و معادن بلخ، گفت: “تقریبا ما بیشتر از ۵۰۰ فابریکه در ولایت بلخ داریم با توجه به تحولات اخیر اکثریت آنها متوقف شده بود اما روز به روز به شمار فابریکات که فعالیت خود را از سر می‌گیرند افزوده می‌شود و ما به آینده خوشبین استیم.”

واردات و صادرات در حیرتان از سه طریق کشتی ، خط آهن و وسایط بلند تناژ صورت میگیرد، انواع کالاهای تجارتی به شمول سوخت و مواد ساختمانی از کشورهای آسیانه میانه وارد شمال افغانستان می شود.

تجارت

به ارزش ۶ میلیارد افغانی پروژه‌های مختلف از سوی کمیسیون تدارکات منظور شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۲)

دفتر معاونیت اقتصادی ریاست الوزراء می‌گوید که کمیسیون تدارکات ملی به ارزش حدود ۶ میلیارد افغانی پروژه‌های مختلف را منظور نمود.

این دفتر در گفته است که به ریاست ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء جلسۀ نوبتی کمیسیون تدارکات ملی امروز (یک‌شنبه، ۲ میزان) برگزار و طبق آجندا پیرامون پروژه‌های مورد نظر بحث شد.

در این نشست کمیسیون تدارکات ملی ۲۸ پروژه جهت بحث ارایه گردید که از جمله قرارداد ۲۵ پروژه منظور، یک لغو و دو پروژه دیگر جهت ارزیابی مزید سپرده شد.

این دفتر افزوده است که پروژه‌های منظور شده مربوط به ریاست عمومی محافظت ریاست الوزراء، وزارت‌های دفاع ملی، تحصیلات عالی، فواید عامه، انکشاف دهات، می‌باشند.

در مورد برخی از این پروژه ها به وزارت‌ها و اداره های سکتوری هدایت داده شد تا در آینده به وقت معینه پروژه های خود را جهت بحث و منظوری به کمیسیون تدارکات ملی بفرستند و در این مورد تمامی مراحل تدارکاتی را انجام دهند.

Continue Reading

تجارت

شکایت شهروندان از افزایش بهای گاز مایع و نفت

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۲)

شماری از شهروندان از بلندرفتن قیمت نفت و گاز شکایت دارند و می‌گویند که یک لیتر تیل به ۸۰ افغانی و یک لیتر گاز به ۶۰ افغانی افزایش پیدا کرده و اگر وزارت تجارت نرخ‌ها را کنترول نکند، مردم با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

برعلاوه، باشند‌گان شهر کابل می‌گویند که این روزها قیمت مواد نفتی هر روز افزایش می‌یابد، آنان از حکومت می‌خواهند که برای جلوگیری از این کار، سکتور خصوصی تدابیری را اتخاذ و قیمت‌ها را کنترول کند.

از سویی هم، برخی از رانندگان نیز از بلندرفتن بهای تیل و گاز ابراز نگرانی کرده‌اند.

عزیزالله، راننده تکسی، می‌گوید: «قیمت تیل پترول به ۸۰ افغانی رسیده و تیل دیزل همچنان نزدیک به ۸۰ افغانی رسیده است و با این قیمت‌ها ما حتی مصارف خود را نیز پوره کرده نمی‌توانیم و ما از امارت اسلامی خواهش می‌کنیم که هرچه زودتر راه (سالنگ) را ترمیم کند و جلو تاجران را بگیرند چون در هر لیتر ۲۰ افغانی قیمت‌ها را بلند بردند و این خود یک ظلم است بالای مردم.»

سراج احمد، راننده تکسی، نیز گفت: «دالر بسیار پایین آمده ولی برعکس قیمت تیل افزایش یافته است. باید قیمت تیل کمی پایین شود چون کسانی که تکسی رانی می‌کنند با این قیمت تیل مصارف خود را پوره کرده نمی‌توانند.»

مسوولان شماری از تانک‌های تیل در کابل نیز گفته‌اند که مسدودشدن شاهراه عمومی سالنگ سبب شده است که قیمت مواد نفتی افزایش پیدا کند.

در همین حال، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، دلیل بلند رفتن بهای مواد نفتی را در کشور ناشی از افزایش قیمت‌ها در مارکیت‌های جهانی می‌داند.

خیرالدین مایل گفت: «افزایش قیمت‌های جهانی تیل دلیل بلند رفتن بهای تیل در کشور شده است و این تاثیر مستقیم بالای بازارهای افغانستان هم دارد. اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان از تمام تاجران وارد کننده مواد نفتی تقاضا دارد تا در قسمت نرخ‌ها توجه جدی داشته باشند تا هموطنان ما توان خرید آنرا داشته باشند.»

Continue Reading

تجارت

صدر اعظم روسیه : آماده تشدید توسعه راه های ترانسپورتی به افغانستان و جنوب آسیا هستیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۲)

میخائیل میشوستین، صدر اعظم روسیه اعلام کرده که کشور اش آماده است تا گسترش مسیرهای حمل و نقل اوراسیا از جمله مسیرهای حمل و نقل به افغانستان و جنوب آسیا را تشدید کند.

به گزارش خبرگزاری انترفاکس روز دوشنبه، میشوستین در نشستی با صدر اعظم ازبیکستان گفت: «گام‌های بعدی در راستای توسعه دهلیز بین‌المللی شمال-جنوب در اولویت قرار دارد، همانطور که قبلاً گفته‌ایم، این پروژه می‌تواند از نظر حمل‌ونقل بار با کانال سوئز رقابت کند و اجرای آن باعث افزایش همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین همه شرکت‌کنندگان پروژه خواهد شد.»

وی افزود: «در این زمینه، ما آماده ایم بر گسترش تمامی مسیرهای حمل و نقل در فضای مشترک اوراسیا از جمله مسیرها به افغانستان و جنوب آسیا تمرکز کنیم.»

میشوستین در حالی که از ارتباط حمل و نقل بیشتر بین روسیه و ازبیکستان و همچنین فضای اوراسیا به طور کلی صحبت می کرد، گفت که پیش نویس یک برنامه همکاری جامع برای توسعه حمل و نقل ریلی در ازبیکستان یک هدف کلیدی است. وی گفت: «سرمایه گذاران روسی آماده کمک به ارتقای زیرساخت های میدان‌های هوایی هستند.»

از سوی دیگر، عبدالله اریپوف، صدر اعظم ازبیکستان گفت که توسعه دهلیزهای جدید حمل و نقل بین المللی، امکان دسترسی به بازارهای بهتر را فراهم می کند.

وی افزود: «ما از توسعه یک دهلیز حمل و نقل کلیدی در قاره اوراسیا، دهلیز بین المللی شمال-جنوب حمایت می‌کنیم. ما علاقه مند راه اندازی مشترک یک دهلیز حمل و نقل چندوجهی جدید بین بلاروس، روسیه، قزاقستان، ازبیکستان، افغانستان و پاکستان هستیم. یکی از جنبه های این ابتکار، ساخت خط آهن در دهلیز فرا افغانستان است.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!