Connect with us

صحت

مقام‌ها: ۸۰ هزار تن در کندز واکسین کرونا دریافت کرده اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

مقام‌های صحی کندز می‌گویند با روی کار آمدن حکومت جدید ۸۰ هزار تن در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت واکسن ضد کرونا دریافت کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان در مقایسه با شش ماه گذشته میزان تطبیق این واکسین ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد و روزانه تا ٦٠٠ تن واکسین کرونا دریافت می‌کنند.

قاری محمد انور بشیر، ریس صحت عامه کندز، گفت:” در ولایت کندز ما با کمبود واکسین روبرو استیم. بیشتر از ۸۰ هزار تن واکسین دریافت کرده اند. از دیگر هموطنان نیز میخواهیم که واکسین کرونا را تطبیق کنند.”

جمشید سروری، مسول معافیت کتلوی شفاخانه حوزوی کندز، در این باره گفت: “ما تقریبا ۸۰ هزار از طبقه اناث و ذکور را واکسین کردیم. ۲۰ فیصد از حکومت قبلی افزایش یافته است. ما سایت‌های داریم که در مرکز و ولسوالی‌های کندز کار میکنند.”

در همین حال واکسیناتوران در شفاخانه حوزوی کندز از افزایش میزان علاقه مندی مردم به این واکسین خوشبین استند.

سید مهران هاشمی، یک واکسیناتور در این مورد گفت:” مردم بسیار مراجعه میکنند، مردم در مورد اهمیت واکسین فهمیده است. آن  مردم که واکسین دریافت کرده بودند از کرونا نجات یافته است.”

این درحالی است که رویدادهای مثبت ویروس کرونا در کندز افزایش یافته است.

مقام‌های صحی میگویند که طی سه روز گذشته از میان ۱۷۵ نمونه ۳۵ مورد آن مثبت گزارش شده است که علایم نوع جهش یافته یا اومیکرون را دارند .

این در حالی است که در روزهای پسین شمار مبتلایان به ویروس کرونا بیشتر شده، اما داکتران در شفاخانه کووید نزده این ولایت از نبود کیت‌‎های تشخیصیه اومیکرون نگرانی می‌کنند

صحت

وزارت صحت عامه: کمپاین واکسین پولیو در ۲۳ ولایت افغانستان آغاز شد

به گفته سخنگوی وزارت صحت، این کمپاین واکسین پولیو از هشتم تا ۱۱ جولای ادامه خواهد داشت و در آن، میلیون‌ها کودک در برابر ویروس پولیو از طریق تطبیق واکسین، وقایه خواهند شد.

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است امروز (دوشنبه ۱۸سرطان) کمپاین واکسین پولیو در ۲۳ ولایت افغانستان آغاز شد.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی این وزارت گفته است که در این کمپاین، نزدیک به هشت میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین خواهند شد.

به گفته امرخیل، این کمپاین واکسین پولیو از هشتم تا ۱۱ جولای ادامه خواهد داشت و در آن، میلیون‌ها کودک در برابر ویروس پولیو از طریق تطبیق واکسین، وقایه خواهند شد.

او افزود: «وزارت صحت عامه از بزرگان قومی، علمای دینی، استادان می‌خواهد با واکسیناتوران همکاری کنند تا ما بتوانیم، پولیو را در افغانستان محو کنیم.»

سازمان جهانی صحت نیز گفته است که این کمپاین واکسین قرار است روز دوشنبه در ولایات مختلف افغانستان آغاز شود. این سازمان از همه شهروندان به خصوص والدین خواسته است که “سهم خود را برای افغانستان عاری از مرض پولیو انجام دهند”.

دومین دور کمپاین ملی واکسین پولیو با همکاری نهادهای بین‌المللی ماه گذشته در سراسر افغانستان آغاز شد و این کمپاین به مدت چهار روز ادامه یافت که به گفته وزارت صحت عامه در آن، بیش از ۱۱.۲ میلیون کودک واکسین پولیو دریافت کردند.

همچنان نخستین دور کمپاین ملی واکسین پولیو در ماه اپریل در افغانستان راه‌اندازی شد که در مدت چهار روز حدود ۱۱ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین دریافت کردند.

افغانستان و پاکستان دو کشوری در جهان اند که هنوز هم ویروس پولیو از کودکان در آن قربانی می‌گیرد. آمار این وزارت نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۳ شش واقعه مثبت پولیو در شرق افغانستان ثبت شد که دلیل آن به گفته مقام‌ها برگشت مهاجران افغان از پاکستان بود.

 

خبرهای مرتبط: 

کمپاین ملی واکسین پولیو آغاز شد

کمپاین تطبیق واکسین پولیو فردا در افغانستان آغاز می‌شود

Continue Reading

صحت

شمار مبتلایان به امراض ملاریا، کولرا و تب‌دنگی در ننگرهار افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: )

مسوولان شفاخانه انتانی ننگرهار می‌گویند که با گرم‌شدن هوا شمار مبتلایان به امراض ملاریا، کولرا و تب‌دنگی در این ولایت افزایش یافته است.

مسوولان در شفاخانه انتانی این ولایت گفته‌اند که طی سه ماه گذشته ۲۰ هزار بیمار را تداوی کرده‌اند.

عبدالشکور عظیمی، رئیس شفاخانه انتانی ننگرهار گفته است: «۱۲ هزار و ۶۰۹ بیمار معاینه لابراتواری، ۶۰۸ مریض معاینه اولتراسوند و ۷۳۷ تن اکسری شده‌اند.»

از سویی هم، مریضان که در این شفاخانه تداوی شده‌اند از برخورد داکتران و روند تداوی ابراز خرسندی می‌کنند.

حبیب‌الله، باشنده ننگرهار با ابراز خوشی گفت: «من زیاد مریض بودم، در این شفاخانه آمدم و بسیار خوب تداوی شدم. از این شفاخانه و کارمندانش زیاد خوشحال هستم.»

مسوولان همچنان تصریح‌ کرده‌اند که آمار مرگ‌ومیر در این شفاخانه اندک است وعرضه خدمات صحی به‌گونه‌ رایگان انجام می‌شود.

Continue Reading

صحت

در پنج ماه گذشته ۲۵ تن از اثر مریضی کولرا در افغانستان جان باخته اند

فهرست کشورهای دارای بالاترین میزان ابتلا به کولرا توسط سازمان جهانی صحت نشان می‌دهد که افغانستان، زامبیا، زیمباوه، پاکستان و جمهوری دموکراتیک کانگو بیشترین موارد ابتلا را گزارش کرده‌اند.

Published

on

(Last Updated On: )

سازمان جهانی صحت می‌گوید که در پنج ماه گذشته ۲۵ تن از اثر مریضی کولرا در افغانستان جان باختند.

در گزارش این سازمان همچنان آمده است که از (۱۱ جدی ۱۴۰۲) تا (۶ جوزا ۱۴۰۳)۴۶ هزار و ۷۵۸ واقعه مریضی کولرا در افغانستان ثبت شده است که نشان دهنده افزایش ۵۴ درصدی در آمار ماهانه رویدادهای این مریضی است.

بربنیاد این گزارش شمار رویدادهای مثبت مریضی کولرا ۱۴۳رویداد در هر ۱۰۰ هزار تن در افغانستان است.

فهرست کشورهای دارای بالاترین میزان ابتلا به کولرا توسط سازمان جهانی صحت نشان می‌دهد که افغانستان، زامبیا، زیمباوه، پاکستان و جمهوری دموکراتیک کانگو بیشترین موارد ابتلا را گزارش کرده‌اند.

این سازمان شیوع کولرا را به عواملی مانند افزایش جمعیت، رویدادهای طبیعی و تغییرات آب و هوایی نسبت می‌دهد.

 

 

خبرهای مرتبط: 

 

وزارت صحت عامه: در دو سال گذشته بیش از ۳۲ هزار فرد مبتلا به سرطان به مراکز صحی مراجعه کرده‌اند

 

شمار مبتلایان به مریضی سرطان در غرب کشور افزایش یافته است

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!