Connect with us

اخبار ساحوی

مقام های محلی: هیچ تروریست و قاچاقبری از پاکستان وارد «پنجوایی» شده نمی تواند

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۳۹۶)

PANJWAEE

پنجوایی سرزمینی که یک عمر غم و درد را از همسایه اش چشیده است، اما امروز نفس تازه می کشد، چرا که مرز اش با پاکستان را برای همیش بسته است.

پنجوایی؛ ولسوالی ای در کندهار که مرز مشترک دور و دراز با پاکستان دارد اما در جنوب افغانستان تنها مرزیست که هراس افگنان از آن عبور کرده نمی توانند، کار و بار قاچاقبران هم در این ولسوالی تعطیل گفته می شود.

در حالیکه هراس افگنان با استفاده از مرزهای باز در جنوب و شرق افغانستان خود را از پاکستان تا کابل یعنی قلب افغانستان میرسانند، اما مسوولان در ولسوالی پنجوایی می گویند، پنجوایی تنها ولسوالی در جنوب کشور است که مرزهای آن با پاکستان به روی هراس افگنان و قاچاقبران مسدود است.

یک مقام پولیس پنجوایی در صحبت با آریانانیوز گفت: “هیچ کسی نمی تواند با استفاده از این سرحد وارد پنجوایی شود، نه تروریست، نه قاچاقبر.”

حضور نیروهای سرحدی و پولیس محلی نیز در این مرز پررنگ است؛ هرچند همسایه هلمند هم است اما می گویند راه ورود بر طالبان را از هلمند و پاکستان بسته اند.

باشنده گان این ولسوالی گرمی و سردی روزگار را زیاد دیده اند، زیرا پنجوایی برای ده سال پایگاه اصلی طالبان در جنوب افغانستان بود و از آن به عنوان کشتارگاه نیروهای خارجی یاد می شد.

یک باشنده پنجوایی گفت اینجا مراکز طالبان بود، طالبان حاکمیت داشتند، در این سرک کسی بدون قوه رفته نمی توانست.

باشنده دیگری می گوید، اکنون در این محل امنیت وجود دارد، مردم به مدرسه و مکتب میروند، در سابق ما شب از خانه های مان بیرون شده نمی توانستیم، اما امروز هیچ کس با کسی کار ندارد.

بازار پنجوایی هم جنب و جوش خوبی دارد، باشندگان پنجوایی بیشتر سرگرم زمین داری استند، درهای مکتب ها به روی دختران و پسران باز و کشتارگاه طالب امروز به نمادی از هم زیستی مسالمت آمیز مبدل شده است.

سلطان محمد اچکزی فرمانده پولیس ولسوالی پنجوایی می گوید، “هیچ نوع تهدید نیست، بازسازی شروع است و تمام مردم به کار خود مصروف استند. فعلا” در میوند وضعیت خوب نیست، اما ما از اینجا در جنگ میوند هم سهم می گیریم.”

نظامیان در پنجوایی بیشتر سلاح های پیشرفته در دست دارند، سلاح های که ادعا می کنند از طالبان به غنمیت گرفته اند.

نقش مردم در جلوگیری از نفوذ طالبان در این ولسوالی سودمند گفته می شود، مردمی که تعهد کرده اند دیگر برای طالبان جای پا ندهند.

گزارشگر: باعث حیات

Advertisement

اخبار ساحوی

نمایشگاه «صنایع دستی زنان کارآفرین» در بلخ برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

یک نمایشگاه تحت نام «صنایع دستی زنان کارآفرین» در ولایت بلخ برای سه‌روز راه اندازی شد.

برگزار کننده‌گان می‌گویند که دراین نمایشگاه زنان صنایع دستی‌شان را در هشتاد غرفه به نمایش گذاشتند.

شماری از زنان در این نمایشگاه برگزاری چنین نمایشگاه‌ها را برای حضور زنان در جامعه به‌خصوص در کارو بار تجارتی مفید خوانده و خواهان سهم بیشتر زنان در نهاد‌ها و ادارات از سوی حکومت شدند.

زنان در بخش‌های مختلف از جمله خیاطی، بافنده‌گی، گل‌دوزی، چرمک‌ دوزی، بیک دوزی، لبنیات و شیرینی‌پزی صنایع‌شان را به نمایش گذاشتند.

درهمین حال، زنان بازدید کننده از این نمایشگاه گفته‌اند که برگزاری چنین نمایشگاه‌ها آن‌هم با حضور زنان امیدوار کننده است.

مسوولان اتاق تجارت بلخ می‌گویند که برگزاری چنین نمایشگاه زمانی مثبت واقع خواهد شد که خریدار بیرونی داشته باشد و مردم با خریدشان از تولیدات داخلی حمایت کنند.

گفتنی است پس از تحولات اخیر درافغانستان این سومین نمایشگاه است که در بلخ راه اندازی می‌شود.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشف گور دسته‌جمعی در کندهار؛ سازمان ملل خواستار تحقیقات شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۱)

یک گور دسته‌جمعی در ولایت کندهار یافت شده و مسوولان امارت اسلامی افغانستان ادعا می‌کنند که این گور از زمان جنرال رازق قوماندان امنیه پیشین این ولایت بجا مانده است.

این گور که در منطقه سپین‌بولدک کندهار یافت شده توجه بسیاری از نهادهای حامی حقوق بشر را به‌خود جلب کرده است. آنها خواهان تحقیقات کامل در این زمینه هستند.

ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در افغانستان روز یک‌شنبه (۳ میزان) در حساب کاربری توییتراش نگاشته است که بقایای این اجساد نباید برای معاینات طب عدلی بیشتر از این آسیب ببیند.

پاتریشیا گاسمن معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر نیز در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که امارت اسلامی باید در ارتباط به بررسی و دست‌یافتن به پاسخ لازم با سازمان ملل و سایر نهادهای حقوقی همکاری کنند.

همزمان با این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی نیز کشف گور دسته‌جمعی در این ولایت را تایید کرده و در پاسخ به رسانه‌ها ادعا کرده است “از زمان ظلم جنرال رازق” بجا مانده است.

جنرال رازق از قوماندانان نظام جمهوریت بود که در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۱۸ طی حمله‌ی مسلحانه کشته شد. او برای هفت سال قوماندان سرحدی و و قوماندان امنیه ولایت کندهار بود.

مقامات محلی در ولایت کندهار گفته اند که از این گور دسته‌جمعی ۱۲ جسد بیرون کشیده شده است که به گفته آنها این اشخاص هفت یا هشت سال پیش در جریان ماموریت عبدالرازق کشته شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

هشدار والی بلخ؛ خانه‌های که در اختیار اختطاف چیان و داعش قرار گیرد ضبط می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ هشدار داده است که هرگاه کسی و یا مالکان شهرک‌ها، خانه‌یی را در اختیار اختطاف‌چیان و یا اعضای داعش قرار دهند و یا به کرایه دهند، حکومت این خانه‌ها را ضبط خواهد کرد.

والی بلخ می‌گوید که برای جلوگیری از جا گرفتن اختطاف چیان و اعضای داعش در منازل رهایشی نیاز به حمایت مردم دارند و از باشندگان بلخ میخواهد که با نیروهای امنیتی همکاری نمایند.

به گفته والی بلخ برای تامین امنیت این ولایت میخواهد که مالکان شهرک‌ها و هم چنان مردم به اعضای داعش و اختطاف‌چیان، خانه‌هایی کرایی در اختیار ندهند، زیرا حکومت چنین خانه‌ها را شناسایی و ضبط خواهد کرد. و مالکان آنرا نیز به نهادهای عدلی وقضایی معرفی خواهد کرد.

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ گفت:« آن خانه‌های که در اختیار اختطافچیان و یا داعشیان قرار داده شوند، پس از شناسایی ضبط می شوند و همچنان وکیل گذر و مالک خانه به سارنوالی معرفی می‌شوند.»

در همین حال این تصمیم ولایت بلخ با واکنش‌های متفاوت فعالان مدنی ولایت بلخ روبه‌رو شده است.

یک تن از فعالان مدنی در ولایت بلخ می‌گوید که:« جرم یک عملی فردی است که میتواند خود آدم مظنون یا فرد متهم باشد. اگر از سوی امارت اسلامی شناسایی شدند وگرفتار شدند باید بعد از تحقیقات آنها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی بکنند.»

هرچند ولایت بلخ یکی از ولایت‌های امن کشور محسوب میشود اما بعضی اوقات رویدادهای ضد امنیت در آن ولایت رخ میدهد. به تازگی هم پسر یک داکتر در شهر مزار شریف ربوده شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!