Connect with us

اخبار ساحوی

مقرره كار خبرنگاران در رسانه ها به شورای وزیران ارجاع خواهد شد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲۱, ۱۳۹۰)

مقرره شرایط اشتغال خبرنگاران در رسانه های افغانستان در آینده نزدیک پس ازبازنگری توسط ریاست تقنین وزارت عدلیه به شورای وزیران ارجاع خواهد شد. برخی از مسوولان نهاد های حمایت از رسانه ها در گروه هماهنگی رسانه های افغانستان میگویند، بعضا عقد قرارداد هایکه میان کارفرما و کارمندان رسانه ها صورت می گیرد غیرمنصفانه است. به باور آنان تصویب این مقرره در بهبود کار بهتر در رسانه ها کمک می کند و خبرنگاران نیز از مصوونیت کاری شان مطمین می شوند. درهمین حال وزارت اطلاعات و فرهنگ میگوید، میکانیزم های جدی برای جلوگیری از تخطی میان دو طرف در این مقرره در نظرگرفته شده است.

عبدالوکیل نایبی گزارشگرراديو- تلويزيون آريانا گزارش میدهد.

صدیق الله توحیدی مسوول دیده بان رسانه ها در موسسه نی ميگويد:

نهادهای حمایت از رسانه ها موسوم به گروه هماهنگی رسانه های افغانستان طی نشست ها و انجام گفتگو با دست اندرکاران رسانه ها شرایط اشتغال در رسانه ها را مورد بحث قرار داده و مقرره ای را به هدف ایجاد سهولت و رفع نگرانی های خبرنگراران تنظیم کرده اند. هدف اساسی این مقرره که پس از سپردن به وزارت اطلاعات و فرهنگ از طریق وزارت عدلیه به شورای وزیران ارجاع می گردد؛رسیدن به حق قانونی خبرنگاران است تا بتوانند از حق تقاعد، مصونیت کاری، استفاده از رخصتی های قانونی و جلوگیری از اخراج های بدون موجب، مستفید شوند.

احسان الله آرینزی   -عضو هیات اجرایوی انجمن خبرنگاران آزاد آسیای جنوبی ميگويد:

به خاطر نبود یک قانون منظم که کارمند و کارفرما را در رسانه ها مکلف به عملی کردن آن سازد، سبب بروز شکایت ها در این زمینه شده است.

درهمین حال دین محمد مبارز راشدی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ میگوید:

برای تصویب چنین قانون که سهولت کار در رسانه ها را تضمین میکند، فرصت های زیادی ازدست رفت ولی حالا راهبرد جدی به هدف جلوگیری از تخطی در کار رسانه یی در این مقرره در نظر گرفته شده است.

تلاش ها برای تصویب مقرره ی کار و اشتغال در رسانه های خصوصی درحالی صورت می گیرد که هم اکنون ده ها تلویزوین، رادیو وصدها نشریه چاپی در افغانستان فعالیت دارند و شماری زیادی ازافراد درانها مصروف کارمی باشند.مسوولان درگروه همآهنگی رسانه ها درافغانستان ابرازامیدو اری می کنند که تصویب این مقرره بتواند نگرانی کارمندان رسانه های خصوصی را در عرصه کاری تا اندازه کاهش دهد.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار ساحوی

نمایشگاه «صنایع دستی زنان کارآفرین» در بلخ برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

یک نمایشگاه تحت نام «صنایع دستی زنان کارآفرین» در ولایت بلخ برای سه‌روز راه اندازی شد.

برگزار کننده‌گان می‌گویند که دراین نمایشگاه زنان صنایع دستی‌شان را در هشتاد غرفه به نمایش گذاشتند.

شماری از زنان در این نمایشگاه برگزاری چنین نمایشگاه‌ها را برای حضور زنان در جامعه به‌خصوص در کارو بار تجارتی مفید خوانده و خواهان سهم بیشتر زنان در نهاد‌ها و ادارات از سوی حکومت شدند.

زنان در بخش‌های مختلف از جمله خیاطی، بافنده‌گی، گل‌دوزی، چرمک‌ دوزی، بیک دوزی، لبنیات و شیرینی‌پزی صنایع‌شان را به نمایش گذاشتند.

درهمین حال، زنان بازدید کننده از این نمایشگاه گفته‌اند که برگزاری چنین نمایشگاه‌ها آن‌هم با حضور زنان امیدوار کننده است.

مسوولان اتاق تجارت بلخ می‌گویند که برگزاری چنین نمایشگاه زمانی مثبت واقع خواهد شد که خریدار بیرونی داشته باشد و مردم با خریدشان از تولیدات داخلی حمایت کنند.

گفتنی است پس از تحولات اخیر درافغانستان این سومین نمایشگاه است که در بلخ راه اندازی می‌شود.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشف گور دسته‌جمعی در کندهار؛ سازمان ملل خواستار تحقیقات شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۱)

یک گور دسته‌جمعی در ولایت کندهار یافت شده و مسوولان امارت اسلامی افغانستان ادعا می‌کنند که این گور از زمان جنرال رازق قوماندان امنیه پیشین این ولایت بجا مانده است.

این گور که در منطقه سپین‌بولدک کندهار یافت شده توجه بسیاری از نهادهای حامی حقوق بشر را به‌خود جلب کرده است. آنها خواهان تحقیقات کامل در این زمینه هستند.

ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در افغانستان روز یک‌شنبه (۳ میزان) در حساب کاربری توییتراش نگاشته است که بقایای این اجساد نباید برای معاینات طب عدلی بیشتر از این آسیب ببیند.

پاتریشیا گاسمن معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر نیز در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که امارت اسلامی باید در ارتباط به بررسی و دست‌یافتن به پاسخ لازم با سازمان ملل و سایر نهادهای حقوقی همکاری کنند.

همزمان با این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی نیز کشف گور دسته‌جمعی در این ولایت را تایید کرده و در پاسخ به رسانه‌ها ادعا کرده است “از زمان ظلم جنرال رازق” بجا مانده است.

جنرال رازق از قوماندانان نظام جمهوریت بود که در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۱۸ طی حمله‌ی مسلحانه کشته شد. او برای هفت سال قوماندان سرحدی و و قوماندان امنیه ولایت کندهار بود.

مقامات محلی در ولایت کندهار گفته اند که از این گور دسته‌جمعی ۱۲ جسد بیرون کشیده شده است که به گفته آنها این اشخاص هفت یا هشت سال پیش در جریان ماموریت عبدالرازق کشته شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

هشدار والی بلخ؛ خانه‌های که در اختیار اختطاف چیان و داعش قرار گیرد ضبط می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ هشدار داده است که هرگاه کسی و یا مالکان شهرک‌ها، خانه‌یی را در اختیار اختطاف‌چیان و یا اعضای داعش قرار دهند و یا به کرایه دهند، حکومت این خانه‌ها را ضبط خواهد کرد.

والی بلخ می‌گوید که برای جلوگیری از جا گرفتن اختطاف چیان و اعضای داعش در منازل رهایشی نیاز به حمایت مردم دارند و از باشندگان بلخ میخواهد که با نیروهای امنیتی همکاری نمایند.

به گفته والی بلخ برای تامین امنیت این ولایت میخواهد که مالکان شهرک‌ها و هم چنان مردم به اعضای داعش و اختطاف‌چیان، خانه‌هایی کرایی در اختیار ندهند، زیرا حکومت چنین خانه‌ها را شناسایی و ضبط خواهد کرد. و مالکان آنرا نیز به نهادهای عدلی وقضایی معرفی خواهد کرد.

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ گفت:« آن خانه‌های که در اختیار اختطافچیان و یا داعشیان قرار داده شوند، پس از شناسایی ضبط می شوند و همچنان وکیل گذر و مالک خانه به سارنوالی معرفی می‌شوند.»

در همین حال این تصمیم ولایت بلخ با واکنش‌های متفاوت فعالان مدنی ولایت بلخ روبه‌رو شده است.

یک تن از فعالان مدنی در ولایت بلخ می‌گوید که:« جرم یک عملی فردی است که میتواند خود آدم مظنون یا فرد متهم باشد. اگر از سوی امارت اسلامی شناسایی شدند وگرفتار شدند باید بعد از تحقیقات آنها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی بکنند.»

هرچند ولایت بلخ یکی از ولایت‌های امن کشور محسوب میشود اما بعضی اوقات رویدادهای ضد امنیت در آن ولایت رخ میدهد. به تازگی هم پسر یک داکتر در شهر مزار شریف ربوده شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!