Connect with us

خبرهای تازه

ملاقات دو بایسکیل سوار افغان با سر منشی ملل متحد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۳۹۵)

SPORT AFGHAN_21_05_2016_VO.mpg_snapshot_00.34_[2016.05.21_17.02.58]

دو بایسکیل سوار افغان  که برای رسانیدن پیام صلح مردم افغانستان  در یک سفر دور جهان بسر می برند، روز جمعه  در نیویورک  با بانکی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد ملاقات کردند. در این دیدار آقای مون خطاب به این دو ورزشکار افغان گفته که شما با اینکار پیام نیرومندی را برای جهانیان میفرستید.  

 نادر شاه و فیروز شاه که حدود دو هفته پیش از واشنگتن توسط بایسکیل به نیورک سفرکرده بودند، با منشی عمومی سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کردند.

 دراین دیدار این دو ورزشکار افغانستان پیام صلح مردم افغانستان را به بانکی مون سرمنشی ملل متحد ارایه کرده و گفته اند که مردم افغانستان تشنه صلح هستند و برای تا امین آن از هیچ نوع سعی دریغ نمی کنند.

آنان همچنان دراین سفر یک کرتی ابریشمی سنتی، همراه با پیامی را که در آن گفته می شود هموطنان آنها از جنگ و خشونت خسته شده اند، به دبیرکل سازمان ملل متحد پیشکش کردند.

نادر شاه  و فیروز شاه  پسر ۱۷ ساله او  سفرشان را در افغانستان آغاز کردند، و از جولای ۲۰۱۵ حدود ۷ هزار مایل سفر کرده اند، می کویند می خواهند به جهان نشان دهند در کنار آنچه را که جهانیان از رسانه ها در مورد افغانستان می شنوند و می بینند جنبه های دیگری دراین کشورنیز وجود دارد.

فیروز میگوید، او و پدرش قصد دارند به لوس آنجلس بروند و از آنجا برای ادامه سفرشان با هواپیما به استرالیا بروند.

نادر شاه و فیروز شاه دو بایسکسل سوار افغان که پدر و پسر هستند حدود یک و نیم ماه پیش با شعار صلح ظرف مدت نه ماه خود را از کابل به واشنگتن رسانیدند تا به گوش جهانیان برسانند که مردم افغانستان تشنه صلح هستند و برای رسیدن به آن هر راه ممکن را بکار میگیرند.

 آنان بخاطر مشکلات امنیتی از افغانستان تا ترکیه با هوا پیما آمده اند و از ترکیه کشورهای بلغاریا،هنگری، چک ، سویدن، ناروی، آلمان، فرانسه و انگلستان را پیموده و خود را به واشنگتن دس سی امریکا رسانیدند.

 آنان مسیر های بحری را یا با کشتی و یاهم با هواپیما و متباقی آن را با بایسکیل طی کردند.

نادر شاه و فیروز شاه حدود یک ماه را در واشگتن سپری کردند و دراین مدت زمان آنان با مقام های کانگرس امریکا موسسه صلح و شماری از افغان های مقیم امریکا دیدار کرده و پیام صلح مردم افغانستان را به آنان رسانیده اند.

اعلانات

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending