Connect with us

رویداد های اخیر

منابع: طالبان با هیئت افغانستان در بیجنگ از آدرس حکومت گفت‌وگو نمی کند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

طالبان در نشست چین با شرط اینکه هیئت شرکت کننده دولت افغانستان، از آدرس شخصی و برای شریک ساختن دیدگاه شان در مورد صلح اشتراک کند، با آنها گفتگو خواهند کرد.

 یک منبع به آریانانیوز می‌گوید: اگر هیئت مذاکره کننده از آدرس دولت افغانستان در این نشست حضور یابد، طالبان با آنها روی یک میز نخواهند نشست. 

وحید عمر، مشاور امور راهبردی رییس جمهور غنی می گوید: ” یک لیست نهای شده است. رای زنی ها بالای این لیست شده و تاکید ما بالای این است که یک لیست کوچک و یک هیئت مختصر ولی یک هیئت نماینده یک هیئت فراگیر که از تمام اقشار مردم افغانستان نمایندگی کرده بتواند.”

ارگ نمی گوید: کی ها به چین می روند و حتی مشخص هم نکرده اند که این هیئت گفتگو کننده چند نفر است از سوی طالبان هیئت ۱۲ نفری به رهبر ملا برادر فرد شماره دو گروه طالبان به نشست بیجنگ شرکت می کنند.

عبدالشکور مطمین، عضو پیشین گروه طالبان می گوید: ” گفته نمی شود که این هیئت با طالبان نبیند و طالبان هم چینین اعلامیه نداده است. اما از آدرس حکومت نمی بیند با آنها و در ضمن از سوی طالبان هیات ۱۲ نفری به رهبری ملا برادر به چین می رود.”

نشست چین با آنکه حساس برای روند صلح افغانستان خوانده می شود و تا جای راه رو اصلی برای رفتن به طرف آغاز مذاکرات دوحه اما چرا تاخیر و چرا سر درگمی در این نشست به میان آمده است.

مولوی قلم الدین، رهبر حزب انقلاب اسلامی افغانستان می گوید: ” نشست چین می تواند راه را برای مذاکرات صلح تازه باز کند و حکومت افغانستان هم نباید تاخیر داشته باشد.”

نشست بیجنگ در حد یک گفتمان میان افغانها و با دور نمایی آسان ساختن روند گفتگوهای صلح برگزار می شود.

زلمی خلیلزاد پس از پایان سفر هایش به کابل راهی قطر شده و گفته می شود تا کنون در دوحه به سر می برد.

حتی برخی منابع گفته اند که مذاکرات به گونه غیر رسمی میان طالبان و زلمی خلیلزاد تا زمان آغاز نشست بیجنگ ادامه خواهد داشت.

رویداد های اخیر

وزارت اطلاعات و فرهنگ: نشرات رسانه‌ها برمبنای واقعیت‌ها و منافع ملی باشد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

وزارت اطلاعات و فرهنگ از رسانه‌ها می‌خواهد خبرها و گزارش‌های خود را بر اساس واقعیت‌ها و با در نظرداشت منافع ملی تهیه و نشر کنند.

خیرالله خیر خواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، در نشست مشورتی و هماهنگی که میان مسوولان این وزارت و رسانه‌های کشور روز چهارشنبه (۹ قوس) برگزار شد گفته است که رسانه‌ها در عصر کنونی در آبادی، پیشرفت، حفظ ارزش‌های اسلامی و ملی و هم‌چنان وحدت ملی نقش مهم و کلیدی دارند.

آقای خیرخواه در این نشست گفت: «شما (رسانه‌ها) باید کوشش کنید قلم و زبان خود را به جای استعمال کنید که به نفع مردم باشد نه این‌که سبب بدبختی و فتنه بین مردم شود.»

از سویی هم، مهاجر فراهی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته است رسانه‌ها بر بنیاد اصول و ارزش‌های اسلامی می‌توانند از کم‌کاری حکومت انتقاد کنند تا در نهاد‌ها اصلاحات بوجود آید و پالیسی امارت اسلامی به‌ هیچ‎ عنوان تصادم با رسانه‌ها نبوده و نیست.

آقای فراهی در این مورد می‌گوید: «پالیسی امارت اسلامی این است که به هیچ صورت با رسانه تصادم نمی‌خواهیم بل کار را مشترک به پیش می‌بریم.»

با این حال، سخنگوی امارت اسلامی خاطر نشان کرده است که تمامی نهادهای دولتی مکلف هستند تا اطلاعات را به موقع به دسترس رسانه‌ها قرار دهند.

ذبیح الله مجاهد ابراز کرد: «دسترسی به اطلاعات کمتر است و مشکلات وجود دارد و کمیسیون دسترسی به اطلاعات مشکلات خود را دارد و کارمندان آن از ۵۱ نفر به ۱۸ تن کاهش یافته است.

وی افزود: «تا حدتوان ارگان‌ها مکلف شوند که اطلاعات را به دسترس رسانه‌ها قرار دهند و رسانه‌ها در خلا قرار نگیرند.»

آقای مجاهد نیز گفته است قانون رسانه‌های همگانی زیر بررسی در ریاست الوزرا است و پس از بررسی توشیح خواهد شد.

وی می‌گوید: «قانون رسانه‌های همگانی زیر بررسی ریاست الوزرا است و هرگاه در اختیار وزارت اطلاعات و فرهنگ قرار گیرد ما در همان هفته این قانون را با رسانه‌ها شریک می‌کنیم.»

گفتنی است که وزارت اطلاعات و فرهنگ در تازه ترین مورد نشرات رادیوی آزادی و صدای امریکا را در سیزده شهر بزرگ افغانستان مسدود کرده است. به گفته این وزارت، نشرات این دو رسانه بر مبنای واقعیت‌ها نبوده و از این رو نشرات شانرا مسدود کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شش میلیون افغان در آستانه قحطی فاجعه‌بار قرار دارند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد یا یوناما گفته که شش میلیون تن در افغانستان در یک قدمی قحطی فاجعه‌بار قرار دارد.

رامز الاکبروف، معاون یوناما، روز چهارشنبه (۹ قوس) از کابل به خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد گفته که این شش میلیون تن به دلیل کمبود کمک‌های بشردوستانه ناشی از کمبود بودجه، با سطح اضطراری ناامنی غذایی روبه‌رو هستند.

آقای الاکبروف افزوده است: «این مرحله قبل از رفتن به مرحله ۵ است و مرحله ۵ اساساً یک مرحله قحطی فاجعه‌بار است. بنابراین، شش میلیون تن در حال نزدیک شدن به آن خط مرزی خاص هستند».

معاون هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان همچنان افزوده که دو-سوم جمعیت افغانستان که بیش از ۲۸میلیون تن را شامل می‌شود، در سال آینده میلادی به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

الاکبروف گفته است: «ما به ۷۶۸ میلیون دالر برای حمایت از برنامه‌های آماده‌گی برای زمستان نیاز داریم و ۶۱۴ میلیون دالر قبل از پایان سال نیاز است. ما برای تامین بودجه برای کل سال با مشکل مواجه بوده‌ایم».

Continue Reading

رویداد های اخیر

واکنش‌ها به انفجار در یک مدرسه در ولایت سمنگان

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

انفجار روز چهارشنبه (۹ قوس) در مدرسه الجهادی شهر ابیک، مرکز ولایت سمنگان واکنش‌های ملی و بین‌المللی را در پی داشت.

بر اساس اعلامیه‌‌ای وزارت داخله در انفجار سمنگان ۱۰ کودک جان باخته و شماری هم زخمی شده‌اند.

این انفجار واکنش‌های ملی و بین‌المللی را برانگیخت.

تام‌ویست، نماینده خاص امریکا در امور افغانستان با نشر تویتی این حمله  را وحشتناک خوانده است.

آقای ویست همچنین گفت: «همه کودکان افغان سزاوار این استند تا دروس خویش را با خاطر راحت و بدون ترس از خشونت دنبال کنند.»

نماینده خاص امریکا در امور افغانستان افزوده است: «امریکا این حمله علیه غیرنظامیان بی‌گناه را محکوم می‌کند».

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که این حمله مرگبار یادآوری دیگری به جهانیان است که رنج‌های مردم افغانستان هنوز به پایان نرسیده است.

عفو بین‌الملل گفته است که افغانستان توجه جهانیان را می‌طلبد و باید تلاش‌های مصمم برای محافظت از مردم این کشور صورت گیرد و کسانی که مسئول چنین حملات مذموم هستند، در محاکمات عادلانه با عدالت روبرو می‌شوند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نیز در واکنش خود گفته است که از این انفجار وحشت زده شده است.

یونیسف افزوده است که در نیمه اول سال جاری حداقل ۲۸۸ کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند، از جمله در حملات به مدارس و اماکن آموزشی. به گفته این نهاد، تصور می‌شود که رقم واقعی بسیار بیشتر باشد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل گفته است که کودکان هرگز نباید هدف خشونت قرار گیرند.

مولوی عبدالکیبر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای انفجار در مدرسه دینی در سمنگان را به‌شدت محکوم کرده و گفته است که خلاف تمام اصول اسلامی و انسانی و جنایت نابخشودنی است.

وی افزوده است: «دشمنان افغانستان و اسلام با این حمله که دانش‌آموزان قرآن و سنت را هدف قرار دادند، دشمنی شان را با اسلام آشکار ساختند. اطمینان می‌دهم که عاملین این جنایت بی‌پاسخ باقی نمی‌مانند.»

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، نیز با پخش اعلامیه‌ای این انفجار را به شدت محکوم کرده و آن را خلاف همه‌ی ارزش‌های انسانی و اسلامی خوانده است.

عبدالله عبدالله، رییس شواری عالی مصالحه ملی دولت پیشین با نشر پیامی در صفحه فیسبوکش انفجار سمنگان را محکوم کرده است.

آقای عبدالله نوشته که حمله بر نمازگزاران، دانش‌آموزان، مدرسه‌های دینی، مسجدها و عبادت‌گاه‌ها، خلاف ارزش‌های اسلامی و انسانی است.

این انفجار پس از چاشت روز گذشته (چهارشنبه ۹قوس) در هنگام ادای نماز جماعت در مدرسه‌ای به نام الجهادی در ساحه‌ی سرک بندر، از مربوطات شهر ایبک، مرکز سمنگان رخ داده است.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله، اعلام کرده است که در نتیجه‌ی این انفجار حدود ۱۰ دانش‌آموز این مدرسه کشته شده و شماری نیز زخمی شده‌اند.

تاکنون مسئولیت حمله را هیچ گروهی بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!