Connect with us

رویداد های اخیر

منابع: ملا عبدالمنان نیازی در کابل جان باخته است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۵, ۱۴۰۰)

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که ملا عبدالمنان نیازی، معاون شاخه طالبان به رهبری ملا عبدالرسول، امروز ( شنبه، ۲۵ ثور) در کابل از اثر زخم‌های شدید جان باخت.

این منابع که نخواست نام اش گرفته شود به آریانانیوز تایید میکنند ملا منان نیازی روز پنجشنبه گذشته از هرات به کابل برای تداوی انتقال داده شد بود.

به اساس گزارش‌ها ملا عبدالمنان هفته گذشته در درگیری با با جنگجویان طالبان به رهبری ملا هیبت الله، در ولسوالی گذره هرات زخمی شد.

در درگیری میان خودی طالبان سه تن از افراد ملامنان نیازی نیز کشته شده و سه تن دیگر هم زخمی شدند.

ملامنان نیازی، معاون گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول است که از پنج سال پیش و پس از انتخاب ملا هیبت الله به عنوان رهبر گروه طالبان از آنها جدا شده بود.

 گفته‌های وجود دارد که ملارسول رهبر گروه انشعابی طالبان در هرات نیز در پاکستان زندانی است.

طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

رویداد های اخیر

۲۵ تُن مواد غذایی از سوی مجمع همکاری افغانستان – پاکستان کمک شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

مجمع همکاری افغانستان – پاکستان روز پنجشنبه (۲۷اسد) ۲۵ تُن مواد غذایی را به عنوان بخشی از حمایت مداوم خود از مردم جنگ زده افغانستان به مقامات افغان تحویل داد.

موترهای اقلام موادغذایی که توسط مجمع ترتیب داده شده بود، در گذرگاه چمن به مقامات افغان تحویل داده شد.

در مراسم تحویل دهی با حضور حمید ظاهری، معاون کمیشنر چمن و مقام‌های وزارت خارجه افغانستان از جمله مولوی وحید الله و ملا حکمت الله برگزار شد.

بر اساس این گزارش از زمانی که امارت اسلامی افغانستان در سال گذشته قدرت را در دست گرفت، پاکستان در مجموع ۱۵هزار ۳۹۰ تن به ارزش ۲.۶۵۰ میلیون کلدار پاکستانی کمک بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است که کمک‌های بشردوستانه از طریق ۸۳ کاروان شامل ۷۴۳ لاری و چهار پرواز سی-۱۳۰ به افغانستان ارسال شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری نشست بزرگ مردمی در ولایت کندهار

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

روزپنج شنبه (۲۷اسد) نشست بزرگی در کندهار با اشتراک شماری از علمای دین، مقام‌های حکومتی ، بزرگان قومی و جامعه مدنی برگزار شد.

در این نشست بیش از دو هزار وپنجصد تن شرکت کرده اند. رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی خواهان روابط نیک با جهان است اما نباید انتظار داشت که روابط پس از بیست سال جنگ با آنان به این زودی عادی شود.

پس از نشست بزرگ علمای دینی در کابل این دومین نشست بزرگ است که در ولایت کندهار برگزار شده است. در این نشست مقام‌های دولتی، عالمان دین، بزرگان قومی و فعالین مدنی شرکت کرده اند.

براساس گزارش‌ها رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده، اما به رسانه‌های محلی اجازه داده نشده تا سخنرانی او را ثبت کنند.

در این نشست امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید امارت اسلامی خواهان تعامل مثبت با جهان است است و از جهان انتظار دارند که اجازه دهند افغان مانندد کشورهای دیگر همان گونه که دوست دارند زندگی کنند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گفت:” ما خواهان تعامل مثبت با جهان هستیم، اما از آنها نیز انتظار داریم که اجازه دهند افغان‌ها زندگی خود را مانند سایر کشورها داشته باشند.”

آقای متقی هم چنان می‌گوید که در بخش توسعه روابط تجارتی با کشورهای منطقه دست آوردهای داشته اند و درحال گذرگاه‌ها باز استند و تاجران افغان اکنون از بندر واگه کالاهای شان را انتقال می‌دهند.

آقای متقی گفت:” اگر به پاکستان اجازه داده ایم کالاهای خود را به کشورهای آسیایی منتقل کند، می توانیم کالاهای خود را به هند نیز بفرستیم.”

سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که برای پایان دادن به اشغال و ایجاد نظام اسلامی قربانی‌های بی شماری را امارت اسلامی متقبل شده است

انتظارها از این نشست اما این است که سر انجام مکاتب متوسطه و لیسه دختران باز شود، اما معلوم نیست در این نشست بر بازگشایی مکاتب دخترانه تاکید شده است یا نه ؟

Continue Reading

رویداد های اخیر

۵۱۱ کشته و ۳۷۰۰ تن زخمی درپی سیلاب‌ها دریک سال گذشته درکشور

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۷, ۱۴۰۱)

مسوولان وزارت مبارزه با حوادث طبیعی امروز پنج‌شنبه، ۲۷ اسد، در یک نشست خبری گفتند درجریان یک سال گذشته درپی جاری شدن سیلاب‌ها در کشور، ۵۱۱ تن جان باخته و بیش‌از ۳۷۰۰ تن دیگر زخمی شده‌‌اند.

به گفته این وزارت، بیش‌از ۲۳ هزار خانه و ۶۶ هزار ۷۰۰ جریب زمین زراعتی تخریب شده و افزوده که شماری حیوانات تلف شده هم به ۸ هزار راس میرسد.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در رسیدگی به حوادث طبیعی هم‌چنان گفته است که برای خانواده‌های جان باخته و زخمی‌ها کمک‌های نقدی و غیر نقدی صورت گرفته است.

آقای مسلم افزوده است که ساخت کانال‌ها، ذخیره‌های آبی و آگاهی دهی برای مردم از اولویت‌های این وزارت برای مهار سیلاب‌ها و جلوگیری از تلفات انسانی است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث هم‌چنان می‌گوید که روند کمک‌های دولتی با همکاری سازمان‌های بین‌المللی در ولایت‌های مختلف برای آسیب دیده‌ها در حال حاضر جریان دارد.

این در حالی است که کشور درسال جاری شاهد زلزه مرگبار در ولایت‌های پکتیکا و خوست نیز بود که بر بنیاد آخرین گزارش‌ها، بیش‌از یک هزارنفر جان باخت و بیشتر از یک هزار وپنجصد تن دیگر زخمی شدند.

آتش گرفتن جنگلات در ولایت نورستان و خانه‌های مسکونی در ولایت جوزجان از درشت ترین رویداد‌های دیگر طبیعی در یک سال گذشته بوده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!