Connect with us

رویداد های اخیر

منشی شورای امنیت روسیه خواستار انجام اقدامات بیش‌تر در مرز با افغانستان شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۲۷, ۱۴۰۲)

یک مقام بلند پایه‌ی امنیتی روسیه از سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای خواسته است که برای مقابله با تهدیدهای افغانستان به کشورهای همسایه تدابیر امنیتی بیشتری اتخاذ کنند.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، نیکولای پاتروشف، منشی شورای امنیت روسیه، روز جمعه (۲۷ دلو) در نشست منشی‌های شورای امنیت در مورد مشکل افغانستان در بیشکک این درخواست را مطرح کرده و گفته است که این مشکل با تلاش جمعی قابل حل است.

پاتروشف افزوده است که وضعیت بی‌ثبات در افغانستان به فعالیت تروریست‌های بین‌المللی مورد حمایت غرب مربوط می‌شود.

او گفت: «با توجه به تمام تهدیدات ذکر شده از سمت افغانستان، لازم است اقدامات پیشاپیش برای مقابله با صدور بی‌ثباتی به کشورهای ما انجام شود. هویدا است که این مشکل می‌تواند به طور همه جانبه با تلاش جمعی و در درجه اول در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای حل شود.»

به گزارش تاس، این مقام بلندرتبه امنیتی روسیه با اشاره به تدابیر در مرحله نخست بر «تدوین اقدامات اضافی در حوزه امنیت سرحدی، تبادل اطلاعات در مورد فعالیت سازمان‌های تروریستی و حامیان آن‌ها و همکاری به منظور افشا و بستن منابع و کانال‌های تأمین مالی تروریزم و هم‌چنان قاچاق مواد مخدر» تأکید کرده است.

او تأکید کرد که اطمینان دارد توسعه افغانستان به حیث یک کشور صلح‌آمیز، متحد و مستقل منافع امنیت منطقه‌‌ را تأمین خواهد کرد.

منشی شورای امنیت روسیه تصریح کرده که افغانستان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در تقاطع مسیرهای تجارتی کلیدی است که کشورهای اروپایی و آسیایی را به هم وصل می‌کند.

او در این زمینه برای توجه به توسعه ظرفیت ترانزیتی افغانستان تأکید کرده است.

این درحالی است که ششمین نشست سالانه امنیت افغانستان با حضور منشی‌ها و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در بیشکک، پایتخت قیرغیزستان امروز (جمعه) آغاز به کار کرد.

در این نشست‌، مقام‌های امنیت ملی کشورهای منطقه مشمول ایران، روسیه، چین، هند، تاجیکستان، قرغیزستان، قزاقستان، ازبیکستان و ترکمنستان حضور دارند.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!