Connect with us

خبرهای تازه

میلر بر ادامه عملیات‌های نظامی ناتو در برابر طالبان تأکید میکند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۳۹۸)

ناتو، عملیات‌های نظامی اش را بر مواضع طالبان تا رسیدن به توافق صلح ادامه خواهد داد.

جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان، میگوید که تلاش‌ها برای جستجوی یک راه حل برای پایان جنگ در افغانستان ادامه دارد.

فرمانده کل نیروهای خارجی در کشور، میگوید: “صلح ارزوی مردم افغانستان است بناً یک امید برای پیدا کردن یک راه برای پایان دادن خشونت هاست ما باید برای حفاظت مردم عملیات را به راه بیندازیم و شراکت ما با نیرو های افغان قویتر از هر زمان دیگر شده است.”

در همین حال، مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا، در یک نشست خبری در حاشیه نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل، میگوید، در صورتیکه طالبان به فراخوان صلح پاسخ ندهد، از تمامی فشارهای نظامی بر این گروه کار گرفته خواهد شد تا پیش از فرا رسیدن سال آینده، مرکزهای آنان نابود شود.

با این حال، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی که در نشست وزیران دفاع ناتو نیز شرکت کرده است، تأکید میکند که نیروهای افغان هم عملیات‌ها بر مواضع طالبان را شدت بخشیده اند؛ آقای خالد میافزاید که از تمامی فشارهای نظامی در برابر طالبان کار گرفته خواهد شد تا این گروه یا به صلح تن دهد یا هم تا پایان سال جاری مواضع این گروه نابود شوند.

آقای خالد، میافزاید: “همه اعضای ناتو به یک صدا تهد شان را برای افغانستان و کمک به نیرو های امنیتی افغانستان تکرار کردند نه تنها تکرار بلکه تاکید هم کردند.”

از سویی هم، نیکولاس کی، فرستاده ملکی ناتو برای افغانستان، در نشست وزیران دفاع ناتو در شهر بروکسل، میگوید که بر حضور مداوم نیروهای ناتو در افغانستان توافق شده است.

نماینده ملکی ناتو در افغانستان، اظهار میدارد: “وزیران ناتو کاملا بر تعهد شان از بهر ادامه ماموریت شان در افغانستان توافق کردند و همچنان بر حضور دوامدار این نیروها نیز توافق شد.”

این عضو ارشد ناتو، می‌افزاید که ناتو نمی‌گذارد افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن هراس‌افگنان مبدل شود و از همین رو، پشتیبانی اش را با قوت از نیروهای افغان ادامه می‌دهد تا آن گاه که شرایط جنگی افغانستان بر وفق مراد این پیمان شود.

آقای کی، ابراز میدارد: “ماموریت تمرین تجهیز و حمایت ناتو از نیروهای افغان برای جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به پناه گای امن هراس افگنان بین المللی وابسطه به شرایط است و این ماموریت تا زمان فراهم شدن شرایط مناسب ادامه خواهد یافت.”

روز (جمعه، ۳ عقرب) وزیران دفاع ناتو وضعیت افغانستان را به بررسی گرفتند و یک بار دیگر از تجدید تعهد شان برای کمک به نیروهای افغانستان خبر دادند. همچنان، وزیران دفاع این پیمان امنیتی گفته اند که تا زمان نابودی گروه هراس افگن در افغانستان باقی خواهند ماند.

گزارشگر: روهید اندیشمند

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending