Connect with us

رویداد های اخیر

میلی: امریکا وضعیت کنونی افغانستان را از نزدیک نظارت میکند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۴۰۰)

مارک میلی، رییس ستاد مشترک نیروهای امریکا، به  مجلس سنای کشورش گفته که طالبان هر چند پس از ماه می چندین ولسوالی را تصرف کرده اند، اما این گروه توان سقوط شهرها را ندارد.

مارک میلی می‌پذیرد که پس از آغاز روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان، طالبان حملات شانرا برای تصرف مراکز ولسوالی ها افزایش داده، اما تاکید می‌کند که امریکا وضعیت کنونی افغانستان را زیر نظارت دارد و طالبان نمی‌تواند مراکز ولایت‌های را تصرف کنند.

میلی در این باره گفت:” ما وضعیت افغانستان را از نزدیک نظارت میکنیم، طالبان به حدی نیستند که مراکز ولایت‌ها را تصرف کنند. در حال حاضر از جمله ۴۱۹ ولسوالی ۸۱ ولسوالی تحت تصرف طالبان قرار دارد. پیش از اینکه سربازان امریکایی از افغانستان خارج شود، ۶۰ ولسوالی در دست طالبان بود.”

لووید آستین، وزیر دفاع امریکا، که در نشست مجلس سنای آن کشور سخنرانی میکرد گفت که افغانستان در محراق توجه جهان به ویژه امریکا قرار دارد و کمک های آن کشور نیز با افغانستان ادامه پیدا می‌کند.

آستین می‌گوید که اکنون فصل تازه‌ای در روابط کابل و واشنگتن ایجاد شده، روابطی که بر اساس آن نیروهای افغان می‌توانند مسوولیت‌های شانرا در قبال مردم خود انجام دهند.

وی افزود:” افغانستان در محراق توجه جهان قرار دارد. ما اکنون وارد یک مرحله جدیدی از روابط با شرکای افغانی خود شده ایم، روابطی که به آنها کمک می‌کند مسئولیت‌های خود را در قبال شهروندان خود انجام دهند.”

با این همه منابع از اداره‌های  استخباراتی امریکا به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته که حکومت افغانستان پس از خروج سربازان امریکایی تا شش ماه دیگر سقوط خواهد کرد.

سناتوران امریکایی نیز تصرف پی‌هم ولسوالی‌ها از سوی طالبان را خطرناک می دانند.

داگ لامبورن، سناتور امریکایی، در این باره گفت:”طالبان کنترول چندین مناطق از جمله یک منطقه مهم در ولایت کندز را به دست گرفتند و این آخرین مورد نیست. پس از متوقف شدن گفت‌وگوهای صلح ده‌ها ولسوالی به تصرف طالبان درآمدند. ما هر روز اوضاع افغانستان را به چشمان خود می‌بینیم.”

اما حکومت افغانستان پیش از این گفته که تحرکات طالبان موقتی است و نظامیان افغان می توانند از سر زمین خود با همکاری مردم دفاع کنند.

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!