Connect with us

رویداد های اخیر

ناتو: نیروهای امنیتی افغان در نبود نیروهای خارجی توان ایستادن در برابر تهدیدها را دارند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۰)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه در یک گفتگو با اسوشیتد پرس، گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی ایستادن در برابر تهدیدها را دارند.

دبیر کل ناتو در جریان دیدار از یک کشتی هواپیمابر ناتو در دریای آتلانتیک، در سواحل پرتگال گفته است که :” چند سال پیش بیش از صد هزار سرباز ناتو درافغانستان حضور داشتند. اکنون درحال بیرون شدن استیم. اما در عوض ارتش و نیروهای امنیتی افغان بسیار قوی تر ، آموزش دیده و مجهزتر اند. بنابراین این، این یک پیشرفت تدریجی بوده و افغانستان را رها نخواهیم کرد، ما بر حمایت از آنان حساب کرده ایم اما به روش‌های دیگری غیر از حضور نظامی در افغانستان.”

وی همچنان گفته است که این سازمان با گماشتن کارشناسان غیرنظامی پشتیبانی اش را ازافغانستان ادامه خواهد داد.

آقای استولتنبرگ گفت که ناتو با گماشتن کارشناسان غیرنظامی در وزارتخانه‌های افغانستان، فراهم سازی هزینه‌های مالی نیروهای افغان و پشتیبانی از روند صلح افغانستان، همچنان به تعهدات در برابر این کشور پابند خواهد ماند.

این درحالی است که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، جنگ ها در بخش های از کشور شدت گرفته اند

آقای استولتنبرگ افزود: “خطرهای ناشی از تصمیم پایان دادن به مأموریت نظامی ناتو در افغانستان وجود دارند. ما در این باره بسیار شفاف و واضح حرف زده ایم. اما ماندن دراین کشور هم به معنای این است که ما نیز باید برخی از خطرات را بپذیریم ؛ خطر جنگ بیشتر، خطر مجبور شدن برای افزایش شمار نیروها دریک در یک مأموریت بی پایان نظامی.”

وی همچنان گفته است که ” ادامه ماندن به معنای این است که ما همچنین مجبور به پذیرفتن برخی از خطرات شویم. خطر جنگ بیشتر، خطر مجبور شدن برای افزایش تعداد نیروها و خطر ماندن در یک مأموریت (نظامی).”

استولتنبرگ می‌گوید که ناتو قصد دارد برای ادامه فعالیت فرودگاه کابل پشتیبانی مالی فراهم نماید، اما – فقط چند ماه قبل از پایان ماموریت، اما جزییات چگونگی این همه مشخص نیست.

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر افغانستان را تکان داد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

اداره زمین‌شناسی امریکا اعلام کرده است که صبح امروز (یک‌شنبه ۷جوزا) زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ولایت بدخشان و برخی دیگر مناطق افغانستان را تکان داد.

این زلزله که مرکز آن کوه هندوکش در بدخشان بوده است در شمار دیگری از شهرهای افغانستان و نیز در شهرهای اسلام‌آباد، راولپندی و کشمیر پاکستان و بخش‌هایی از هند و جنوب تاجکستان احساس شده است.

تا هنوز از تلفات احتمالی این زلزله جزئیات در دست نیست.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!