Connect with us

رویداد های اخیر

ناتو: نیروهای امنیتی افغان در نبود نیروهای خارجی توان ایستادن در برابر تهدیدها را دارند

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه در یک گفتگو با اسوشیتد پرس، گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی ایستادن در برابر تهدیدها را دارند.

دبیر کل ناتو در جریان دیدار از یک کشتی هواپیمابر ناتو در دریای آتلانتیک، در سواحل پرتگال گفته است که :” چند سال پیش بیش از صد هزار سرباز ناتو درافغانستان حضور داشتند. اکنون درحال بیرون شدن استیم. اما در عوض ارتش و نیروهای امنیتی افغان بسیار قوی تر ، آموزش دیده و مجهزتر اند. بنابراین این، این یک پیشرفت تدریجی بوده و افغانستان را رها نخواهیم کرد، ما بر حمایت از آنان حساب کرده ایم اما به روش‌های دیگری غیر از حضور نظامی در افغانستان.”

وی همچنان گفته است که این سازمان با گماشتن کارشناسان غیرنظامی پشتیبانی اش را ازافغانستان ادامه خواهد داد.

آقای استولتنبرگ گفت که ناتو با گماشتن کارشناسان غیرنظامی در وزارتخانه‌های افغانستان، فراهم سازی هزینه‌های مالی نیروهای افغان و پشتیبانی از روند صلح افغانستان، همچنان به تعهدات در برابر این کشور پابند خواهد ماند.

این درحالی است که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، جنگ ها در بخش های از کشور شدت گرفته اند

آقای استولتنبرگ افزود: “خطرهای ناشی از تصمیم پایان دادن به مأموریت نظامی ناتو در افغانستان وجود دارند. ما در این باره بسیار شفاف و واضح حرف زده ایم. اما ماندن دراین کشور هم به معنای این است که ما نیز باید برخی از خطرات را بپذیریم ؛ خطر جنگ بیشتر، خطر مجبور شدن برای افزایش شمار نیروها دریک در یک مأموریت بی پایان نظامی.”

وی همچنان گفته است که ” ادامه ماندن به معنای این است که ما همچنین مجبور به پذیرفتن برخی از خطرات شویم. خطر جنگ بیشتر، خطر مجبور شدن برای افزایش تعداد نیروها و خطر ماندن در یک مأموریت (نظامی).”

استولتنبرگ می‌گوید که ناتو قصد دارد برای ادامه فعالیت فرودگاه کابل پشتیبانی مالی فراهم نماید، اما – فقط چند ماه قبل از پایان ماموریت، اما جزییات چگونگی این همه مشخص نیست.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی تصویب قطع‌نامه شورای امنیت را به هدف ختم جنگ در غزه گام ابتدایی دانست

Published

on

(Last Updated On: )

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید که امارت اسلامی افغانستان تصویب قطع‌نامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد را به هدف ختم جنگ در غزه گام ابتدایی برای پایان‌دادن به نسل‌کشی مردم غزه دانسته که نیازمند مذاکرات واقع‌بینانه است تا منجر به آتش‌بس دایمی در نوار غزه شود.

ضیا احمد تکل با نشر خبرنامه‌ای گفته است که با تصویب این قطع‌نامه زمینه زندگی عادی برای مردم غزه مساعد شود.

به گفته تکل، وزارت خارجه ضمن تقبیح جنایات «رژیم صهیونیستی» از حق تاریخی مردم فلسطین برای داشتن یک کشور مستقل ابراز حمایت می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

افغان بیسیم نمایندگی جدید خدمات مشتریان خود را در مرکز نورستان افتتاح کرد

Published

on

(Last Updated On: )

شرکت مخابراتی افغان بیسیم نمایندگی جدیدش را برای عرضه خدمات به مشتریان در شهر پارون، مرکز ولایت نورستان افتتاح کرد.

مسوولان این شرکت در مراسم افتتاح این نمایندگی گفته‌اند که با گشایش دفتر خدمات مشتریان در مرکز نورستان به مشکلات باشندگان این ولایت در بخش مخابرات و انترنت رسیدگی جدی و به موقع خواهد شد.

عطاالله ساحل، مسوول شبکه‌ مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق در این مراسم گفت که سهولت‌های مخابراتی برای باشندگان شهر پارون بیشتر خواهد شد.

در همین حال، باشندگان نورستان از فعال‌سازی دفتر خدمات مشتریان افغان بیسیم و گسترش خدمات مخابراتی و انترنتی استقبال می‌کنند و می‌گویند که باید قیمت‌ها کاهش یابد.

حاجی مسلم، باشنده نورستان گفت: «از شرکت افغان بیسیم بسیار تشکر که این دفتر بزرگ را ساخته است.»

سیف الرحمن، باشنده نورستان نیز گفت: «قبلاً مشکلات زیاد بود. دفتر کوچک و ازدحام بیشتر بود. حالا خوب شد که این سهولت برای ما مهیا شد.»

گل محمد، باشنده نورستان همچنان گفت: «در نورستان به غیر از افغان بیسیم دیگر هیچ شبکه کار نمی‌کند. ما می‌خواهیم که سهولت‌ها بیشتر شود.»

از سویی هم، مسوولان محلی این ولایت تصریح کرده‌اند که در اکثریت مناطق نورستان مردم به خدمات مخابراتی و انترنتی دسترسی ندارند و تلاش می‌کنند تا خدمات مخابراتی در این ولایت گسترش یابد.

خالد فاتح، رئیس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی نورستان بیان کرد: «خوشحال هستیم که افغان بیسیم دفتر خدمات مشتریان خود را در شهر پارون افتتاح نمود. خواهش ما این است که شرکت افغان بیسیم در هر ولسوالی نورستان نمایندگی خود را فعال کند.»

با این حال، مسوولان امنیتی در نورستان می‌گویند که امنیت شبکه‌های مخابراتی در این ولایت تأمین است و آن‌ها می‌توانند خدمات شانرا گسترش دهند.

مولوی نظامی، معاون قوماندانی امنیه نورستان اطمینان داد: «ما برای شما صدا می‌زنیم که امنیت شما صد فیصد چه شب باشد و یا روز، تأمین است.»

شبکه مخابراتی افغان بیسیم یگانه شبکه‌ای است که بیشترین مناطق کشور را تحت پوشش خدمات مخابراتی و انترنتی خود قرار داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شرکت هوایی ایران‌ایر پروازهایش را به کابل آغاز کرد

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی اعلام کرده که شرکت هوایی ایران‌ایر امروز (چهارشنبه، ۲۳ جوزا) پروازهایش را به میدان هوایی کابل آغاز کرده است.

وزارت ترانسپورت گفته است که این شرکت هفته‌ یک پرواز به کابل انجام خواهد داد. 

براساس خبرنامه، شرکت‌های هوایی ماهان، کیش، یزد، آریانا افغان و کام‌ایر نیز هفته یک بار پرواز متقابل به ایران و افغانستان انجام می‌دهند.

ایران‌ایر با نام رسمی «هواپیمای جمهوری اسلامی ایران» یک شرکت دولتی است که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هوایی در خاورمیانه شناخته می‌شود.

نمایندگان ایران‌ایر همچنان گفته‌اند که با آغاز پروازهای این شرکت سهولت‌های زیادی برای مسافران افغان فراهم خواهد شد.

گفتنی است که روز اول این ماه (جوزا) شرکت هوایی ترکش ایرلاینز نیز پروازهایش را به کابل از سر گرفت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!