Connect with us

علم و تکنالوژی

ناسا در مورد بشقاب‌های پرنده تحقیق می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۰, ۱۴۰۱)

ناسا یا ادارهٔ ملی فضایی ایالات متحده برای مطالعهٔ پدیده‌‌های ناشناختهٔ فضایی که عموماً‌ به عنوان “بشقاب‌های پرنده” نیز معروف است، گروهی از دانشمندان را گردهم میاورد.

این اداره روز پنجشنبه (۱۹ جوزا) گفت که این گروه از دانشمندان در مورد آشیای آسمانی معلومات جمع‌آوری خواهند کرد که از دید علمی، نه می‌توان آنرا طیاره خواند و نه هم پیدیدهٔ طبیعی شناخته شده.

ناسا گفته است که این تحقیق در فصل خزان امسال آغاز خواهد شد و توقع می‌رود نه ماه طول بکشد.

تامس زاربوچن، معاون مدیر ادارهٔ ماموریت علمی ناسا گفت:”ما وسایل و افرادی را داریم که می‌توانند درک ما را در مورد نادانسته‌ها بهبود بخشد. این تعریف واقعی علم است. این آنچه است که ما انجام می‌دهیم.”

این گروهی از دانشمندان را دیوید سپرگل، متخصص فزیک نجومی رهبری خواهد کرد.

سپرگل گفت:”کار نخست، جمع‌آوری حد اکثر معلومات است تا واضح شود که حکومت، مردم عام و شرکت‌های غیر انتفاعی چه نوع معلومات نزد خود دارند و برای جمع آوری معلومات بیشتر چه باید کنیم و چگونه باید آنرا به بهترین شیوه تحلیل و تجزیه کنیم.”

ناسا گفته است که در گام نخست، این گروه تلاش خواهد کرد واضح بسازد که کدام یک از پدیده‌های ناشناختهٔ فضایی، طبیعی اند.

قانون‌گذاران امریکایی در ماه می برای بار نخست در چند دهه، نشست استماعیهٔ در خصوص بشقاب‌‌های پرنده برگزار کرد.

مقامات دولتی هشدار داده اند که در مورد پدیده‌های ناشناختهٔ فضایی یا بشقاب‌های پرنده باید تحقیقات صورت گیرد و به مثابهٔ تهدید بالقوه به امنیت ملی، جدی پنداشته شود.

این در حالی است که جامعهٔ استخباراتی امریکا، سال گذشته با نشر گزارشی در مورد بشقاب‌های پرنده توجه بسیاری ها را به خود جلب کرد.

علم و تکنالوژی

مطالعه‌ای جدید: جنگ هسته‌ای تمام عیار می‌تواند ۵ میلیارد انسان را بکشد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۶, ۱۴۰۱)

دانشمندان پوهنتون راتگرز امریکا اعلام کردند که یک جنگ هسته‌ای بین امریکا و روسیه می‌تواند ۵ میلیارد انسان را از بین ببرد.

محققان در مطالعات جدید خود ادعا کرده‌اند که وقوع یک جنگ هسته ای تمام عیار مدرن و قحطی جهانی ناشی از آن می‌تواند باعث از بین رفتن پنج میلیارد انسان شود.

طبق گزارش بلومبرگ، دانشمندان پوهنتون راتگرز امریکا تاثیرات بالقوه شش سناریو احتمالی جنگ هسته ای را بررسی کرده‌اند. آن‌ها در تحقیقات خود توضیح داده‌اند که یک جنگ تمام عیار بین امریکا و روسیه، که بدترین حالت ممکن است، بیش از نصف انسان‌‌های روی زمین را از بین خواهد برد.

محققان بر اساس محاسبات مربوط به میزان دوده‌ای که بر اثر طوفا‌ن‌های آتشین جنگ هسته‌ای وارد اتمسفر می‌شود، تخمین خود را اعلام کرده‌اند. آن‌ها از یک ابزار پیش‌بینی آب‌و‌هوا استفاده کرده‌اند که توسط مرکز ملی تحقیقات جوی پشتیبانی می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بهره‌وری محصولات عمده را بر اساس کشور تخمین بزنند.

آن‌ها گفته‌اند:”در جنگ هسته‌ای، بمب‌هایی که شهرها و مناطق صنعتی را هدف قرار می‌دهند، طوفان‌های آتش را آغاز می‌کنند و مقادیر زیادی دوده را به اتمسفر فوقانی وارد می‌کنند که در سطح جهان پخش می‌شود و به‌سرعت سیاره را خنک می‌کند. چنین دوده‌هایی تا ۱۰ سال برای آب‌و‌هوا زمین اختلال ایجاد می‌کنند که این امر بر سیستم‌های تولید غذا خشکی و اقیانوس‌ها تاثیر می‌گذارد.”

طبق این گزارش، حتی یک جنگ نسبتا کوچک نیز عواقب مخربی را برای تولید جهانی غذا به همراه خواهد داشت. به عنوان مقایسه، یک نبرد محلی بین هند و پاکستان منجر به کاهش هفت درصدی تولید محصول طی پنج سال می‌شود، در حالی که جنگ هسته‌ای ایالات متحده و روسیه منجر به کاهش ۹۰ درصدی تولید ظرف سه تا چهار سال خواهد شد.

پروفسور آلن روباک، یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید:”معلومات ما یک چیز را نشان می‌دهد: ما باید از وقوع یک جنگ هسته‌ای جلوگیری کنیم.”

این هشدار در حالی ارائه شده که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اخیرا گفته بود بشریت تنها یک سوءتفاهم و یک اشتباه محاسباتی از نابودی هسته‌ای فاصله دارد.

از سوی دیگر، پس از حمله ولادیمیر پوتین به اوکراین، تنش‌های بسیار زیادی بین ایالات متحده و روسیه شکل گرفته است. در همین رابطه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در ماه اپریل هشدار داد که خطر جدی آغاز جنگ هسته‌ای وجود دارد.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

ماسک ۷ میلیارد دالر از سهام تسلا را فروخت

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۱)

ایلان ماسک در بحبوحه تنش با توییتر بر سر لغو قرارداد خرید این شبکه اجتماعی، حدود 7 میلیارد دلار از سهمش در تسلا را فروخت.

به نقل از انگجت، ایلان ماسک، مدیر اجرایی تسلا، ۶.۹ میلیارد دالر سهام این شرکت موترسازی را فروخت.

وی در توییتی نوشت: «مهم این بود که از فروش اضطراری سهام تسلا در بحبوحه تقابل قانونی با توییتر بر سر قرارداد خرید ۴۴ میلیارد دلاری جلوگیری شود».

ماسک، ثروتمندترین فرد جهان، در ماه آوریل و پس از اینکه ۸.۵ میلیارد دلار سهام این شرکت را فروخت گفته بود که هیچ برنامه ریزی برای فروش سهام تسلا وجود ندارد.

کارشناسان حقوقی گفته‌اند اگر ماسک در نبرد با توییتر شکست بخورد و مجبور شود این شبکه اجتماعی را بخرد یا جریمه‌ای سنگین بپردازد، احتمالاً مجبور است سهام بیشتری از تسلا را بفروشد.

ماسک قرارداد خرید توییتر را لغو کرده و دو طرف اکنون در یک نبرد حقوقی هستند که هنوز هم می‌تواند میلیاردها دلار خسارت برای ثروتمندترین فرد جهان به همراه داشته باشد. دو طرف در ۱۷ اکتبر به دادگاه می‌روند.

در آخرین فروش سهام، ماسک حدود ۷.۹۲ میلیون سهم را بین ۵ تا ۹ آگوست فروخت؛ وی اکنون ۱۵۵.۰۴ میلیون سهم در تسلا دارد.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

واتس‌آپ برای افزایش امنیت کاربران از ویژگی‌های جدید حریم خصوصی رونمایی کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۱)

غول فناوری که مالک واتس‌اپ، فیسبوک و اینستاگرام است، ویژگی‌های جدید را با هدف افزایش محافظت شما به‌صورت آنلاین اعلام کرد.

یکی از بهترین ویژگی‌ها شامل امکان ترک گروه‌ها در سکوت است. این بدان معناست که می‌توانید بدون هشدار دادن به همه، از چت گروهی خارج شوید. زاکربرگ توضیح داد: «ویژگی‌های حریم خصوصی جدید به واتس‌آپ می‌آیند. بدون اطلاع دادن به همه، از چت‌های گروهی خارج شوید؛ کنترل کنید چه کسی می‌تواند زمان آنلاین بودن شما را ببیند و از گرفتن اسکرین شات در پیام‌های نابودشونده جلوگیری کنید.» 

او ادامه داد: «ما به ساختن راه‌های جدیدی برای محافظت از پیام‌های شما و حفظ آنها به‌عنوان خصوصی و امن مانند مکالمات رو در رو ادامه خواهیم داد.»

آمی وورا، سرپرست محصولات واتس‌آپ گفت: «هیچ سرویس پیام‌رسان جهانی دیگری در این مقیاس این سطح از امنیت را برای پیام‌ها، رسانه‌ها، پیام‌های صوتی، تماس‌های ویدیویی و پشتیبان‌گیری از چت فراهم نمی‌کند. در طول سال‌ها، ما لایه‌های به هم پیوسته محافظتی را اضافه کرده‌ایم تا به حفظ امنیت مکالمات آنها کمک کنیم.» 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!