Connect with us

صحت

نخستین مورد مرگ انسان در اثر ابتلا به آنفلوانزا پرندگان در چین ثبت شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۲)

سازمان جهانی صحت روز سه‌شنبه (۲۲ حمل) گزارش داد که یک زن بر اثر ابتلا به آنفلوانزا پرندگان H3N8 در چین جان خود را از دست داده است.

این نخستین مورد مرگ شناخته شدن انسان در اثر ابتلا به این نوع آنفلوانزا پرندگان است.

آنفلوانزا H3N8 از سال ۲۰۰۲ پس از اولین ظهور در پرندگان آبزی امریکای شمالی شناخته شد و مطالعات علمی نشان می‌دهد که اسب، سگ‌ و فوک‌ هم به آن آلوده می‌شوند.

تا پیش از این دو مورد غیرکشنده که هر دو در چین بودند در اپریل و می سال گذشته در بین انسان‌ها شناسایی شده بودند.

زن چینی که در اثر ابتلا به این نوع آنفلوآنزا پرندگان جان باخت، ۵۶ سال سن داشت و از جنوب شرقی چین بود.

سازمان جهانی صحت می‌گوید که او در ۲۲ فبروری به این مریضی مبتلا شد و در ۳ مارچ به دلیل سینه‌و‌بغل در شفاخانه بستری شد و در تاریخ ۱۶ مارچ درگذشت.

سازمان صحت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد که مریضی که در چین جان باخته است چند مریضی زمینه‌ای داشت و قبل از شروع مریضی سابقه تماس با پرندگان زنده و سابقه حضور پرندگان وحشی در اطراف خانه‌اش را داشته است.

البته مریض با مورد دارای عفونت یا علائم مریضی ارتباطی نداشته است.

سازمان جهانی صحت گفته است در حالی که قرار گرفتن در معرض یک بازار مرغ زنده ممکن است باعث عفونت شده باشد، هنوز مشخص نیست که منبع دقیق این عفونت چیست و چگونه این ویروس با سایر ویروس‌های آنفلوانزا پرندگان که در بین حیوانات در گردش است، ارتباط دارد. به همین دلیل سازمان جهانی صحت خواستار تحقیقات بیشتر در ارتباط با انتقال این ویروس در حیوانات و انسان‌ها شده است.

مورد ابتلای انسانی آنفلوانزا پرندگان معمولا نتیجه تماس مستقیم یا غیرمستقیم با پرندگان زنده یا مرده آلوده به این ویروس یا محیط‌های آلوده است.

سازمان جهانی صحت می‌گوید که عفونت آنفلوانزا پرندگان می‌تواند منجر به التهاب چشم، علائم خفیف شبه آنفلوانزا تا مریضی حاد تنفسی شدید یا حتی مرگ شود. همچین در برخی موارد علائم گوارشی یا عصبی گزارش شده است اما این علائم نادر اند.

صحت

افتتاح مرکز تماس تیلیفونی از سوی وزارت صحت عامه

Published

on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۲)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه افغانستان همراه با داکتر نیک ولی شاه مؤمن، رئیس مرکز ملی اضطراری عملیاتی محو پولیو مرکز تماس تیلفونی یا کال سنتر جدیدالتاسیس را در مرکز ملی اضطراری عملیاتی محو پولیو را رسماً افتتاح نمود.

دراین برنامه وزیر صحت عامه از تلاش‌های مرکز ملی اضطراری عملیاتی تقدیر نموده گفت که ایجاد این مرکز تماس نقش مهمی را در پاسخ دهی سوالات و نگرانی‌های عام مردم ایفا خواهد کرد.

وزیر صحت عامه قبل از قطع نوار این مرکز در نشستی گفت: «مسئولیت این مرکز تماس این است که به موقع سوالات و نگرانی‌های مردم را در همآهنگی نزدیک با ادارات مرتبط پاسخ دهد.»

این مرکز تماس از سوی اداره یونیسف حمایت مالی و تخنیکی می‌گردد که در خصوص برنامه محو پولیو فعالیت می‌کند که با وسایل عصری و مجهز تجهیز گردیده و توسط کارمندان مجرب و آموزش دیده به پیش برده می‌شود.

به گفته وزارت صحت عامه افغانستان این مرکز سوالات و شکایات مردم را به موقع پاسخ خواهند داد.

همچنین وزارت صحت گفته است که این مرکز در قسمت بلند بردن سطح آگاهی عامه از طریق مکالمله موثر تیلفونی، پیام‌های کتبی و صوتی، نظارت فعالیت‌های برنامه محو پولیو از راه دور و اجرای برخی سروی‌ها و نظر سنجی‌های لازم فعالیت خواهد گرد.

Continue Reading

صحت

دومین پیوند قلب خوک به انسان انجام شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۲)

جراحان امریکایی قلب یک خوک را به یک مرد مریض پیوند زده اند، این دومین بیمار است که تا کنون تحت چنین آزمایش قرار گرفته است. داکتران در ایالت مریلند امریکا روز جمعه گفتند که دو روز بعد، مرد شوخی می‌کرد و می‌توانست روی چوکی بنشیند.

به گفته داکتران پوهنتون طبی مریلند، لارینس فاسیت، کهنه سرباز ۵۸ ساله با مرگ تقریباً قطعی بر اثر نارسایی قلبی مواجه بود، اما سایر مشکلات صحی به این معنی بود که او واجد شرایط پیوند قلب سنتی نبود.

فاسیت پیش از عمل جراحی که روز چهار شنبه صورت گرفت، گفت: «هیچ کس از این نقطه به بعد نمی داند چه رخ می‌دهد. حداقل اکنون من امید دارم و فرصتی دارم. من برای هر نفسی که بتوانم بکشم با چنگ و دندان مبارزه خواهم کرد.»

در حالی که چند هفته آینده حیاتی خواهد بود، داکتران از واکنش اولیه فاسیت به عضو خوک هیجان زده شدند.

داکتر بارتلی گریفیث که عمل جراحی را انجام داد به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت: «می‌دانی، من فقط سرم را تکان می‌دهم – چطور با کسی حرف می‌زنم که قلب خوکی داره؟»

او گفت که داکتران احساس «امتیاز بزرگی دارند، اما، می دانید، فشار زیادی دارند.»

عین تیم داکتران سال گذشته اولین پیوند قلب خوک اصلاح شده جنتیکی را به مریض دیگری به نام دیوید بنت، که تنها دو ماه زنده ماند، انجام داد.

کمبود بسیار زیادی در اعضای اهدایی برای پیوند وجود دارد. سال گذشته، کمی بیش از ۴۱۰۰ پیوند قلب در ایالات متحده انجام شد، که یک عدد بی سابقه است، اما عرضه آن به حدی محدود است که تنها به بیمارانی که بهترین چانس زنده ماندن طولانی مدت را دارند، پیوند قلب دریافت می کنند.

تلاش‌ها برای پیوند عضو از حیوان به انسان برای چندین دهه شکست خورده است، زیرا سیستم ایمنی افراد بلافاصله انساج خارجی را از بین می‌برد. اکنون دانشمندان دوباره سعی می‌کنند از خوک‌های اصلاح‌شده جنتیکی استفاده کنند تا اندام هایشان را شبیه‌تر کنند.

اخیراً، دانشمندان سایر شفاخانه ها گرده و قلب خوک را در بدن انسان اهدایی آزمایش کرده‌اند، به این امید که به اندازه کافی بیاموزند تا مطالعات رسمی در مورد آنچه که پیوند خارجی نامیده می‌شود، آغاز گردد.

برای انجام این تلاش جدید در یک بیمار زنده خارج از یک آزمایش دقیق، محققان مریلند نیاز به مجوز ویژه از سازمان غذا و ادویه داشتند، تحت فرآیندی که برای موارد عاجل خاص بدون هیچ گزینه دیگری در نظر گرفته شده است.

این امر بیش از ۳۰۰ صفحه از اسناد ثبت شده توسط سازمان غذا و ادویه را در بر گرفت، اما محققان مریلند ادعا کردند که از اولین تلاش خود در سال گذشته به اندازه کافی یاد گرفته بودند که منطقی بود دوباره امتحان شود.

فاسیت که به عنوان تخنیک کار لابراتوار در انستیتیوت ملی صحت بازنشسته شد، باید می پذیرفت که خطرات این روش را درک می کند.

در بیانیه ای، همسرش، ان فاسیت، گفت: «ما هیچ انتظاری نداریم جز اینکه امیدواریم زمان بیشتری با هم داشته باشیم. این می تواند به سادگی نشستن در دالان جلو و صرف قهوه با هم باشد.»

این بار چه چیزی متفاوت است: تنها پس از پیوند سال گذشته، دانشمندان متوجه نشانه‌هایی از یک ویروس خوک در کمین قلب شدند – و اکنون آزمایش‌های بهتری برای جستجوی ویروس‌های پنهان دارند. آنها همچنین تغییرات دوایی ایجاد کردند.

احتمالاً مهم‌تر این است در حالی که فاسیت نارسایی قلبی در مرحله پایانی داشت و گزینه دیگری نداشت، او به اندازه بیمار قبلی به مرگ نزدیک نبود.

شفاخانه گفت که تا روز جمعه، قلب جدید او بدون هیچ گونه دستگاه حمایتی به خوبی کار می‌کرد.

داکتر محمد محی الدین، کارشناس پیوند خارجی در تیم مریلند، گفت: «دیدن این قلب خوک که در انسان کار می کند، احساس شگفت انگیزی است.» اما، او هشدار داد، «ما نمی‌خواهیم چیزی را پیش‌بینی کنیم. ما هر روز را به عنوان یک پیروزی در نظر خواهیم گرفت و به جلو حرکت خواهیم کرد.»

قلب خوک پیوند شده دارای ۱۰ اصلاح جنتیکی است که برخی از جین های خوک را از بین می برد و برخی از جین های انسانی را اضافه می کند تا برای سیستم ایمنی انسان بیشتر قابل قبول باشد.

Continue Reading

صحت

شفاخانه «طفل و مادر» به هزینه ۲۹۶ میلیون افغانی از سوی بنیاد بیات در کابل افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۰, ۱۴۰۲)

شفاخانه «طفل و مادر» به‌گونه معیاری از سوی بنیاد بیات در محوطه شفاخانه صحت طفل در کابل افتتاح و رسماً به وزارت صحت عامه سپرده شد.

مسوولان بنیاد بیات هدف از ایجاد این شفاخانه را کاهش در ارقام مرگ‌ومیر مادران و کودکان عنوان می‌کنند.

داکتر احسان‌الله بیات، رییس عمومی بنیاد بیات، می‌گوید که بر اساس ارقام وزارت صحت تا کنون سه میلیون طفل و مادر در شفاخانه‌های که از سوی این بنیاد ساخته شده است، تداوی شده‌اند.

آقای احسان‌الله بیات گفته است: «بنیاد بیات امیدوار است که وزارت صحت عامه در قسمت تدارک، پرسونل مسلکی مورد نیاز و سایر ضروریات فعالیت نورمال شفاخانه توجه جدی داشته و خدمات را به مادران، نوزادان نیازمند عرضه نمایند که به ستندردهای منطقه و جهان سازگار باشد.»

آقای بیات افزوده که این بنیاد در تلاش است تا اشخاص و موسسات خیر را جستجو نماید تا در قسمت فراهم‌آوری ماشینری تجهیزات به افغانستان کمک کنند.

قابل ذکر است که این شفاخانه‌ ویژه کودکان و مادران در چهار منزل در مساحت ۳ هزار و ۲۰۰ متر مربع به هزینه ۲۹۶ میلیون افغانی مجهز با وسایل مدرن طبی ساخته شده است.

عبدالسلام حنفی، معاون اداری رییس الوزرا، نیز با ابراز خرسندی گفت: «جا دارد که به مناسبت تکمیل این شفاخانه چهار منزله که تخمیناً به سرمایه‌گذاری ۲۹۶ میلیون افغانی تکمیل شده از بنیاد بیات تشکری نمایم.»

در همین حال، وزارت صحت عامه می‌گوید که مرگ‌ومیر مادران و کودکان نسبت به دوسال پسین در کشور کاهش یافته و تلاش‌ها جریان دارد تا سطح آمار مرگ‌ومیر در نزد کودکان و مادران همچنان پایان یابد.

داکتر قلندر عباد، سرپرست این وزارت گفته است که برنامه‌های روی دست دارند تا خدمات صحی در تمامی ولایت‌ها رسانده شود.

گفتنی است که مقام‌های امارت اسلامی همچنان در کنار قدردانی از کارکردهای بنیاد بیات به خصوص در بخش‌های صحی، اجتماعی و کمک‌های بشری، از سایر سرمایه‌گذاران و تاجران ملی می‌خواهند تا در انکشاف کشور سهیم شوند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!