Connect with us

رویداد های اخیر

نشست اعضای شورای حقوق بشرسازمان ملل در مورد افغانستان در ژنو

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۵, ۱۴۰۱)

اعضای شورای حقوق بشرسازمان ملل امروز چهارشنبه (۲۵ جوزا) در ژنو سویس وضعیت سیاسی، بشری و حقوق بشری درافغانستان را به بحث گرفتند.

رزماری دی کارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل درامور سیاسی و صلح دراین نشست گفته است که پس ازروی کارآمدن دولت جدید، بحران پیچیده‌ سیاسی، اقتصادی، بشری ومهاجرتی درافغانستان پدید آمده و هم‌چنان حقوق بشر به ویژه حقوق زنان عقب گرد داشته است.

معاون سرمنشی سازمان ملل گفت: “درافغانستان پس ازروی کارآمدن امارت اسلامی بحران پیچیده سیاسی، اقتصادی، بشری ومهاجرتی پدید آمده است وحقوق بشر به ویژه حقوق زنان عقب گرد داشته است.”

درهمین حال، ترینه هایمربک، معاون نماینده دایمی ناروی درسازمان ملل می‌گوید که اگرحکومت سرپرست می خواهد بخشی از جامعه بین‌المللی وسیستم مالی اقتصاد جهان باشد ضروری است به خواست های جامعه جهانی تمکین کند.

وی دراین زمینه گفته است: “احترام به حاکمیت قانون وحقوق بشر و ایجاد یک دولت فراگیرصلح پایدار درافغانستان را تضمین و راه برای مشروعیت بین المللی را تسهیل می کند. اگرطالبان می خواهند بخشی از جامعه بین‌المللی وسیستم مالی اقتصاد جهانی باشند باید به خواست های ما تمکین کنند. سازمان ملل به گفتگوهای خود با طالبان ادامه می‌دهد همین گونه درشورای امنیت که ببینیم آیا می توانیم با صدای قوی تری از شورای امنیت صحبت کنیم، اما مهم است درحمایت ازخواست های خود متحد بمانیم”.

دراین نشت خانم میشل باچله، کمیشنرعالی حقوق بشرسازمان ملل نیز گفته است: “من اخیرا به افغانستان سفرداشتم، با مقام های ارشد حکومت سرپرست دیدارهای داشتم نگرانی جهانی را از وضعیت بشری درافغانستان اعلام کردم، ظاهرا آنان خود را به رعایت حقوق بشرمتعهد می‌دانند. اما نیاز است گام‌های عملی برداشته شود زیرا وضعیت درافغانستان بد است ونیازاست اقدام‌های لازم درهمه بخش‌ها صورت بگیرد”.

شماردیگری ازحامیان حقوق بشر و فعالان دفاع از حقوق زنان نیز خواهان اعمال فشارهای بیشتر جهانی برحکومت سرپرست هستند.

عادله راز، دیپلومات افغان می‌گوید: “اگرطالبان توقع دارند جامعه بین‌الملل آنها را به رسمیت بشناسد و مانند هرکشوردیگری با آنها رفتار شود، گام نخست را باید بردارند و به ‌عنوان عضوی از جامعه جهانی کنوانسیون‌ها افغانستان را به رسمیت بشناسند و به آن احترام بگذارند درغیرآن پی آمدهای بعدی عدم تعامل جهان خیلی برای مردم وحکومت سرپرست تلخ خواهد بود”.

به همین ترتیب، گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه حکومت پیشین گفته است: “جامعه بین المللی حقوق بشر و حاکمیت قانون را مورد توجه قرارداد و ایجاد یک دولت فراگیر وا جازه یافتن دختران بالاتر ازصنف ششم را به مکتب به عنوان خواسته های اصلی خود مطرح کرده است، طالبان نیزدرگذشته تعهد داده اند تمام این موارد را رعایت کنند اکنون اگر طالبان تمکین کنند ممکن است در موضعگیری جهانی نسبت به حکومت سرپرست تغییرات به وجود بیاید ومسیر شناخت یک مقدارتسهیل شود”.

این درحالیست که امارت اسلامی بارها اعلام کرده است که به حقوق بشروحقوق زنان درچارچوب شریعت اسلامی حرمت می گذارد و افزوده است که تمام شرایط را برای حاصل کردن مشروعیت جهانی نیز فراهم کرده است.

رویداد های اخیر

لوی درستیز قوای مسلح: شمار اردوی ملی را تا ختم سال ۱۴۰۲ به دوصد هزار می‌رسانیم

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع امارت اسلامی می‌گوید که در نظر دارد تا در سال روان خورشیدی شمار اردوی ملی کشور را از مرز ۱۵۰ هزار به ۱۷۰ الی ۲۰۰ هزار نیرو افزایش دهد.

فصیح‌الدین فطرت، لوی درستیز قوای مسلح، در یک مصاحبه گفته است که تمامی تجهیزات باقیمانده از حکومت پیشین در اختیار امارت اسلامی است و وزارت دفاع نیز آماده مبارزه با هرگونه خطر احتمالی می‌باشد.

آقای فطرت در مورد افزایش تعداد نیروها گفته است: «ان‌شاء‌الله با همین تعداد هم ما می‌توانیم که از تمام سرزمین افغانستان حفاظت و حراست بکنیم اما به تعداد نیروهای دیگری هم ضرورت است و ما این تصمیم را داریم که از این تعداد بیش‌تر شود.»

آقای فطرت افزود: «و ان‌شاء‌الله در همین سال پیش‌رو تصمیم داریم که تعداد نیروها را از ۱۵۰ هزار تا ۱۷۰ هزار برسانیم و آهسته آهسته تا ۲۰۰ هزار برسانیم.»

از سویی هم، این مقام ارشد دفاعی کشور نیز تصریح کرده که گزارش‌های مبنی بر شکل‌گیری گروه‌های مخالف برای ایستادگی در برابر نظام فعلی افغانستان در بیرون از کشور در حد یک «رویا» است.

آقای فطرت تأکید کرده که کشورهای بیرونی حضور داعش در افغانستان را بزرگ نمایی می‌کنند در حالیکه این پدیده در کشور فعالیت جبهه‌یی ندارد و همواره سرکوب می‌شود.

او گفت: «اعمال تخریبی قسمی که در افغانستان صورت می‌گیرد در بسیاری کشورهای پیشرفته هم همچنین اعمال صورت می‌گیرد، اما باوجود آن امارت اسلامی کوشش‌ها و پلان‌های آنان را خنثی کرد و الحمدالله می‌بینید امنیت که امروز در افغانستان است شاید در واشنگتن نباشد.»

برعلاوه، آقای فطرت هم‌چنان از نقض حریم هوایی کشور توسط ایالات متحده امریکا انتقاد کرده است.

لوی درستیز قوای مسلح در این مورد گفت: «کوشش می‌کنیم که خود را به یک سطح برسانیم که فضای افغانستان هم اشغال‌اش ختم شود و در اختیار امارت اسلامی قرار گیرد.»

به گفته این مقام ارشد دفاعی کشور، در کنار دو فرقه نظامی در بگرام و بدخشان، هشت قول اردوی نظامی به شمول قول اردوی مرکزی در ولایت‌های کندهار، هلمند، پکتیا، لغمان، کندز و بلخ وجود دارد.

گفتنی است که آقای فطرت نیز خاطرنشان کرده که نظامیان حکومت پیشین نیز در چارچوب وزارت دفاع ملی وظیفه اجرا می‌کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی خطاب به اعضای سازمان شانگهای: افغانستان برضد هیچ کشور استفاده نخواهد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۲)

امارت اسلامی در واکنش به نگرانی مشاوران امنیت ملی برخی کشورها در نشست اعضای شانگهای در هند می‌گوید که خاک افغانستان بر ضد هیچ کشور استفاده نخواهد شد و نباید کشورها از این رهگذر نگرانی داشته باشند.

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید تمامی جغرافیای افغانستان توسط نیروهای امنیتی به گونه خوب مدیریت می‌شود و نمیگذارند کسی مانع اخلال امنیت شود.

مشاور امنیت ملی روسیه در نشست شانگهای گفته است که وضعیت در افغانستان نه تنها متشنج است، بل خطراتی را برای امنیت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ایجاد کرده است.

هند دیروز (چهارشنبه ۹حمل) میزبان نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو شانگهای بود. دراین نشست مشاور امنیت ملی روسیه گفته است که وضعیت در افغانستان نه تنها متشنج است، بلکه به عنوان یک بحران طولانی مدت، تهدیدات و خطرات عمده برای امنیت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ایجاد کرده است.

نیکلای پاتروشف، مشاور امنیت ملی روسیه گفته است: «نظارت دقیق اوضاع در افغانستان مهم است، زیرا وضعیت در این کشور ناپایدار است و با وجود ادامه حاکمیت طالبان (امارت اسلامی افغانستان) بر این کشور این وضعیت ادامه داشته است افغانستان تهدیدها و خطرات بزرگی برای امنیت کشورهای عضو این سازمان به ویژه از ناحیه تروریزم، قاچاق غیرقانونی اسلحه و مواد مخدر، مهاجرت‌های غیرقانونی ایجاد کرده است.»

اما امارت اسلامی این نگرانی‌ها را بجا نمی‌داند و می‌گوید که افغانستان هیچ تهدیدی برای کشورها نیست بل خاک افغانستان بر ضد کشورها استفاده نخواهد شد زیرا تمامی جغرافیای افغانستان توسط نیروهای امنیتی به گونه درست مدیریت میشود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید:«ما این نگرانی‌ها را رد می‌کنیم و ما بارها گفته ایم که دیگر خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری استفاده نمی‌شود و در قسمت داعش باید بگویم که داعش در حال نابود شدن است.»

به گفته آقای مجاهد داعش به شدت در افغانستان کوبیده شده است و داعش را تهدید خطاب کردن و یا هم نگرانی از حضور داعش حرف درست نیست و به دور از حقیقت میباشد.

مشاور امنیت ملی روسیه مسئولیت ایالات متحده امریکا و ائتلاف غربی را برای احیای اقتصاد افغانستان مهم خواند، اما در عین حال هشدار داده که حضور نظامی دوباره امریکا و ناتو به منطقه تحمل نخواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر دفاع امریکا: بابت خروج از افغانستان پشیمان نیستم

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۲)

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، می‌گوید که در مورد نحوه خروج ارتش ایالات متحده از افغانستان پشیمان نیست.

آستین این اظهارات را روز گذشته (چهارشنبه ۹حمل) در جلسه استماعیه مجلس نماینده‌گان این کشور که برای بررسی بودجه سال مالی ۲۰۲۴ پنتاگون برگزار شده بود، بیان کرده است.

لوید آستین در پاسخ به سوال جمهوری‌خواهان کمیته نیروهای مسلح مجلس نماینده‌گان مبنی‌بر این‌که آیا او از خروج امریکا از افغانستان پیشیمان است یا خیر، افزوده است: «من از تصمیم رییس جمهور حمایت می‌کنم. هیچ پشیمان نیستم.»

وزیر دفاع امریکا در این نشست با وصف سرنگونی سریع دولت تحت حمایت این کشور و حمله انتحاری در ماه آگست ۲۰۲۱ در مقابل دروازه میدان هوایی بین‌المللی کابل که منجر به کشته شدن ۱۳ امریکایی شد، همچنان تصریح کرده است که از نحوه خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان پشیمان نیست.

از آستین همچنان پرسیده شده است که آیا کسی در وزارت دفاع امریکا به دلیل عقب‌نشینی مرگ‌بار، ناموفق و «شرم‌آور» پاسخگو بوده یا خیر، او پاسخ داده است: «سربازان ما ۱۲۴ هزار نفر را از آن میدان هوایی تخلیه کردند.»

دراین جلسه که آستین، همراه با جنرال مارک میلی، لوی درستیز امریکا، حضور داشت گفت که به «کار و فداکاری‌های عظیم» که سربازان امریکایی در طول جنگ انجام دادند، افتخار می‌کند.

جو بایدن اعلام کرده بود که سربازان این کشور در ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱، افغانستان را ترک می‌کنند؛ اما در ماه آگست همان سال، امارت اسلامی افغانستان حملات نظامی را در ولایات مختلف کشور تشدید و به‌سرعت کشور را تصرف کردند.

همزمان با آن، ارتش ایالات‌ متحده یک عملیات اضطراری غیرجنگی را در اواسط آگست ۲۰۲۱ انجام داد و در نهایت حدود ۱۲۰ هزار غیرنظامی را از میدان هوایی بین‌المللی کابل تخلیه کرد. اما در جریان آن عملیات، یک حمله انتحاری از سوی گروه داعش در میان ازدحام مردم رخ داد که در نتیجه ۱۷۰ غیرنظامی و ۱۳ سرباز امریکایی کشته شدند.

جلسه روز چهارشنبه در حالی انجام شد که مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، در حال انجام تحقیقات در مورد خروج بی‌نظم نیروهای امریکایی از افغانستان است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!