Connect with us

رویداد های اخیر

نشست مشورتی رییس جمهور غنی با چهره‌های سیاسی

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی یک نشست مشورتی با چهره‌های سیاسی روی ایجاد یک طرح واحد برای نشست انقره برگزار کرده است.

رییس جمهور شام روز چهارشنبه نشستی را با شماری از چهره های سیاسی مانند، رییس شورای عالی مصالحه ملی، رییسان مجلس نمایندگان و سنا، عبد رب الرسول سیاف، مارشال دوستم، سید منصور نادری، محمد محقق، عطا محمد نور، محمد یونس قانونی جمعه خان همدرد، ذبیح الله مجددی و معاونین ریاست جمهوری و رییس دادگاه عالی برگزار کرد.

ریاست جمهوری می افزاید که نشست‌های مشورتی روی صلح افغانستان دوام خواهد یافت؛ اما در نشستی که در ارگ برگزار شده بود.

به باور آگاهان رییس جمهور غنی درپی آن است تا اجماع ملی را به منظور تقویت موقف دولت در روند گفتگو های صلح به میان آورد.

پس از نامه وزیر خارجه امریکا، و طرح ایجاد حکومت مشارکتی، اکنون ریاست جمهوری در تلاش یکجا ساختن چهره‌های سیاسی به منظور به میان آوردن طرح واحد در روند گفت‌وگوهای صلح شده است.

دوا خان مینه‌پال، معاون سخنگوی رییس جمهور دراین باره گفت:”در این نشست، در مورد وضعیت عمومی امنیتی، تقویت اجماع ملی، و ادامه نشست‌های مشورتی تاکید شده است.”

شماری از چهره‌های سیاسی می‌گویند که این نشست بیشتر متمرکز به ایجاد یک طرح واحد، برای ارایه در نشست انقره بود. این نشست در ۲۷ همین ماه برگزار می‌شود.

ستار مراد، از نزدیکان عطا محمد نور گفت:”فضا طوری بود که همه‌گی رهبران سیاسی و حتا رهبران دولت خواستار صلح بودند، خواستار زود به پایان رساندن جنگ بودند، و تصمیم گرفتند که روی یک طرح صلح کار کنند تا در نشست انقره به زودی به نتیجه برسند.”

گفته می‌شود که رییس جمهور پس از تحولات تازه در مورد صلح کشور، در پی آن است تا با گرد آوری چهره‌های مطرح سیاسی، موقف دولت را در این روند تقویت کند.

فیض‌الله صافی، از نزدیکان جمعه‌خان همدرد می‌گوید که:”به صورت مجموعی یک نشست مشورتی بود، مسایل مهم سیاسی افغانستان همه شامل آن بودند، نشست خاص تصمیم گیری نبود، و در حد مشوره به خاطر ایجاد اجماع ملی که صحبت هایی در این مورد صورت گرفت.”

اما در این نشست، چهره‌هایی مانند، حامد کرزی، محمد کریم خلیلی، صلاح الدین ربانی، گلبدین حکمتیار، سید حامد گیلانی، و برخی دیگر از چهره‌های سیاسی اثر گذار حضور نداشتند، ارگ می‌گوید که این نشست‌ها ادامه خواهد داشت و رییس جمهور با چهره‌های دیگر سیاسی نیز مشوره می‌کند.

رویداد های اخیر

دو هزار کیلوگرام مواد مخدر در زابل از بین برده شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

مسوولان مبارزه با مواد مخدر ولایت زابل می‌گویند دو هزار کیلوگرام مواد مخدر که چندی پیش کشف و ضبط شده بود به آتش کشیده شد.

به گفته مسوولان، این مقدار مواد مخدر از ولسوالی «شاه‌جای» ولایت زابل به دست آمده بود و در پیوند به این قضیه یک تن بازداشت و به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شد.

عبدالستار، آمر عملیاتی مدیریت مبارزه با مواد مخدر زابل می‌گوید: «این مقدار مواد مخدر از سوی مجاهدین در یک چیک پاینت ولسوالی شاه‌جوی به دست آمده بود. ما بر اساس امر آمر مان به آن‌جا رفتیم و مواد را انتقال دادیم.»

شماری از عالمان دینی می‌گویند که بر اساس شریعت اسلام و فرمان اخیر رهبر امارت اسلامی هیچ کسی حق کشت تولید و قاچاق مواد مخدر را در کشور ندارد.

شاه محمود، مفتی دیوان محکمه شهری ولایت زابل می‌گوید: «تمام انواع مواد مخدر از سوی امیر‌المؤمنین ممنوع شده است. بالای تمام مسلمان‌ها واجب است که از این کار‌ها خودداری کنند.»

این در حالی است که پس از فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر منع کشت کوکنار، از آغاز سال جاری تاکنون هزاران کیلو گرام مواد مخدر از سوی مدیریت مبارزه با مواد مخدر ولایت زابل کشف و حریق شده است.

Continue Reading

تجارت

پاکستان از ترکمنستان از راه افغانستان گاز وارد می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

بربنیاد گزارش‌ها، حکومت پاکستان در نظر دارد از طریق افغانستان از ترکمنستان گاز مایع وارد کند.

روزنامه «پاکستان تودی» گزارش داده است که گمرک کویته، مرکز ایالت بلوچستان، پس از مشورت با نهاد‌های ذیدخل، طرحی را به بورد ایالتی عواید برای تورید گاز مایع از راه چمن فرستاده است.

به گزارش این روزنامه، حکومت ایالتی بلوچستان برای این اقدام بزرگ آماده است و به ورود موترهای حامل گاز مایع اجازه خواهد داد.

براساس این طرح، راننده‌گان افغان موترهای باربری خالی کشور پاکستان را از مرز چمن به مرز ترکمنستان انتقال می‌دهند و با گاز مایع دوباره بر می‌گردند و در مرز چمن به راننده‌گان کشور پاکستان تحویل می‌دهند.

این طرح شامل سه مرحله می شود. مرحله اول فوراً آغاز می‌شود. مرحله دوم یا کوتاه مدت شش الی هشت ماه و مرحله سوم یک سال را دربر خواهد گرفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان به پنجشیر سفر کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۴۰۱)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان با محسن هاشمی، والی پنجشیر و سایر مسوولین ادارات دولتی، موسسات و متنفذین این ولایت دیدار کرده است.

خلیل الرحمن حقانی اخیراً طی سفری به ولایت پنجشیر و در دیدار با مردم و مقام‌های این ولایت گفته است که امارت اسلامی با هیچ گروه، قوم و زبان دشمنی ندارد و اگر دشمنی هم وجود داشت بخاطر اشغال بود که فعلاً پایان یافته است.

آقای خلیل الرحمن حقانی در این ملاقات ضمن تبریکی پیروزی امارت اسلامی و تحکیم نظام اسلامی، از مردم و مسوولین پنجشیر خواست که با روحیه برادری، دوستی، صمیمیت و اطمینان خاطر درکنار هم به زنده‌گی ادامه دهند.

آقای حقانی خطاب به کسانی که در مقابل امارت اسلامی می‌جنگند می‌گو‌ید از جنگ دست بردارند و به مردم خدمت کنند و در آبادی کشور سهیم باشند.

وی هم‌چنان در این دیدار تأکید کرد که دشمنی، جنگ و مبارزه به خاطر تحکیم نظام اسلامی، تأمین امنیت، دفاع از تمامیت ارضی و ختم اشغال بود و با تحکیم نظام اسلامی، دلیلی برای دشمنی باقی نمانده است.

وزیر امور مهاجرین با تشکری از همکاری موسسات کمک‌کننده، از آن‌ها تقاضای مساعدت‌های بیشتر را در تمام کشور و به‌خصوص برای باشنده‌گان پنجشیر نمود و تأکید کرد که سروی و توزیع باید در تفاهم و هماهنگی با وزارت امور مهاجرین و ادارات ذیربط صورت گیرد و هیچ موسسه‌ای حق سروی و توزیع خود‌سرانه را ندارد.

وی نیز از اداره امور مهاجرین پنجشیر دیدن کرد و برای جلوگیری از فساد، حل مشکلات عودت‌کننده‌گان وبیجاشده‌گان هدایات لازم را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!