Connect with us

اخبار ویژه

نقش کمک‌های جهانی در امر مبارزه با کووید-۱۹ در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۶, ۱۳۹۹)

یکی از موانع عمده ای که افغانستان در امر مبارزه با شیوع ویروس کووید-۱۹ با آن مواجه است؛ همانا فشاریست که میزان بلند تقاضای خدمات بالای سیستم شکننده صحی این کشور وارد می کند.

پس از آنکه که ویروس کرونا در ماه اپریل گذشته در افغانستان شیوع یافت، وزارت صحت عامه افغانستان اقداماتی را به منظور مهار این بحران صحی روی دست گرفت و توانست تا کمک مالی بلاعوض بانک جهانی به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر امریکایی را برای پروژه مقابله اضطراری با کووید-۱۹ و آماده سازی سیستم صحی دریافت و روند اجرایی آنرا آغاز نماید.

با وجود اقدامات و تدابیر ابتدایی برای وقایه و جلوگیری از انتشار ویروس؛ مانند توقف سفر های هوایی و زمینی و اجرای قرنطین در سطح کشور، تعداد افراد مبتلا به کووید-۱۹ در افغانستان افزایش یافت.

بربنیاد یافته ها و معلومات وزارت صحت عامه از زمانی که اولین مورد مثبت کووید-۱۹ در ماه فبروری امسال در هرات ثبت شد الی تاریخ ۲۲ آگست به تعداد ۳۷۹۵۳ قضیه مثبت ویروس کوید-۱۹ و تعداد ۱۳۸۵ مورد فوتی در افغانستان ثبت شده است. کابل پایتخت افغانستان بیشترین صدمه را از این بحران متحمل شده است طوری که مجموعا ۱۴۳۷۱ قضیه مثبت ابتلا و ۴۵۶ فوتی تنها در این شهر گزارش شده است.

این پروژه در مجموع تا حال ۸۶۳ متریک تن تجهیزات محافظت شخصی را به کابل انتقال داده است.

به کمک بانک جهانی دولت افغانستان توانسته است از افراد مبتلا به ویروس، نفوس در معرض خطر، کارمندان صحی ارایه کننده کمک های خدمات اضطراری و همین طور مراکز آزمایش و معالجه و نهادهای ملی بخش صحی حمایت نماید.

پروژه مقابله اضطراری با کووید-۱۹ و آماده سازی سیستم صحی در افغانستان با همکاری چندین نهاد دولتی و بین المللی در حال تطبیق است. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونسف) در ماه جون امسال در چهارچوب این پروژه تجهیزات عاجل صحی، به شمول لوازم یکبار مصرف طبی برای بخش های مراقبت های ویژه شفاخانه ها، تهیه وسایل اکسری؛ مواد لابراتواری مورد نیاز و ۱۵۰۰۰۰ بسته های مربوط به تجهیزات محافظت شخصی را که میتواند نیازمندی  شش ماهه بیشتر از ۶۸۰۰ کارمند مراقبت های صحی خط اول مقابله با کووید- ۱۹ مرفوع نماید به دولت افغانستان تحویل داد. این پروژه در مجموع تا حال ۸۶۳ متریک تن تجهیزات محافظت شخصی را به کابل انتقال داده است.

این تجهیزات کارمندان بخش صحی را که به شدت در معرض خطر ابتلا به ویروس کووید-۱۹ قرار دارند قادر می سازد تا تشخیص و مراقبت بهتری از نزدیک به ۱۰ هزار مریض بستری شده ویروس کرونا انجام دهند. این پروژه همچنین در حدود ۱۳۰۰ بستر مراقبت های ویژه را در سطح کشور اضافه کرده است.

علاوه بر آن، با همکاری سازمان صحی جهان و در چوکات این پروژه، هفت لابراتوار از قبل موجود در کشور با امکانات و وسایل پیشرفته طبی تجهیز شده و دو لابراتوار دیگر به منظور آزمایشات ویروس کووید-۱۹ تاسیس گردیده است.

بلند بردن سطح آگاهی عامه در بطی ساختن انتشار کووید-۱۹ حیاتی است. به این منظور، در فاصله زمانی بین ماه اپریل الی آگست ۲۰۲۰ این پروژه در پخش و نشر ده هزار پیام رادیویی، تلویزیونی و چاپی در مورد اعراض و علایم و راه های وقایه از ابتلا به ویروس کووید-۱۹ کمک کرده است.

هدف این پروژه اینست تا زمان آزمایش ویروس کووید-۱۹ را به ۴۸ ساعت و یا کمتر از آن برای ۷۰ درصد از کیس های تایید شده برساند

وزارت صحت عامه مسوولیت هماهنگی اقدامات و فعالیت های اداره یونیسف، سازمان صحی جهان؛ نهادهای غیر دولتی مسئول در امر راه اندازی کمپاین های آگاهی عامه و نظارت از سوی نهاد های ثالث در امر تطبیق این پروژه را به دوش دارد.

در کوتاه مدت هدف این پروژه اینست تا زمان آزمایش ویروس کووید-۱۹ را به ۴۸ ساعت و یا کمتر از آن برای ۷۰ درصد از کیس های تایید شده برساند  و همچنین میزان آگاهی عامه را به ۵۰ درصد افزایش دهد. به این معنا که حداقل نصفی از نفوس کشور باید بتواند حد اقل سه علایم اصلی ویروس کووید-۱۹ و سه اقدام پیش گیرانه آن را تشخیص دهند.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل حمله به مرکز آموزشی «کاج» را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به حمله مرگبار روز گذشته (جمعه، ۸ میزان) در مرکز آموزشی «کاج» در حوزه سیزدهم امنیتی شهر کابل که ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت، بر لزوم پاسخگویی عاملان، سازمان دهنده‌گان، تأمین کننده‌گان مالی و حامیان اقدامات تروریستی و محاکمۀ آنها تأکید کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به این حمله گفته است: «تروریزم درهمه اشکال و مظاهر آن یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح وامنیت بین‌المللی است، ضروری است تا عاملان، سازمان دهنده‌گان، تأمین کننده‌گان مالی و حامیان این اقدامات پاسخگو و محاکمه شوند، ما ازهمه کشورها می‌خواهیم مطابق به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های مربوطه شورای امنیت به طور فعال با مقام‌های حاکم دراین زمینه همکاری کنند.»

درهمین حال، انتونیوگوترش سرمنشی سازمان ملل متحد نیز این حمله را به شدت نکوهش کرده وخواهان پاسخگویی عاملان حملات تروریستی شده است. 

آقای گوترش گفت: «بیش‌از یک‌هزارغیرنظامی درخشونت‌های ماه‌های پسین در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند، حملات تروریستی هیچ توجه ندارد وعاملان آن باید پاسخگو قرار بگیرند، فقر، گرسنگی و بیکاری درکنار قحطی وخشکسالی آسیب‌های فراوان را به مردم رسانیده است.»

وزارت خارجه روسیه هم‌چنان در بیانیه‌ای حمله به مرکز آموزشی کاج در کابل را محکوم کرد و از امارت اسلامی خواست برای مبارزه با تروریستان تدابیر بیشتری اتخاذ کند.

در همین حال، عبدالسلام حنفی معاون دوم رییس الوزرا اما اطمینان می‌دهد که نیروهای امارت اسلامی عاملان حملات تروریستی به ویژه حمله دیروز را بازداشت و پاسخگو قرارخواهند داد.        

این درحالی است که تاکنون گروه و یا کسی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در گذشته مسوولیت اینگونه حملات را داعش بر عهده می‌گرفت.

Continue Reading

اخبار ویژه

بیش‌از ۱۰هزار مهاجر دریک هفته گذشته به کشور بازگشته‌ اند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۱)

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان اخیراً گفته است که در یک هفتۀ پسین بیش‌از ده هزار تن از کشور‌های همسایه به کشور بازگشته‌اند.

عبدالمطلب حقانی، سخنگوی این وزارت امروز (پنج‌شنبه، ۷ میزان) گفت که بیشتری بازگشت کننده‌گان کسانی هستند که به‌گونه غیرقانونی به کشورهای همسایه سفر کرده بودند.

آقای عبدالمطلب افزوده که این وزارت برای بازگشت کننده‌گان که سرپناه نداشته باشند نیز برنامه‌های خوبی روی دست دارد.

درهمین حال، این وزارت از کشورهای همسایه خواسته است که با مهاجران افغان برخورد مناسب مطابق قوانین بین‌المللی داشته باشند.

این در حالی است که درچند ماه پسین برخی از کشورها با مهاجران افغان برخورد نامناسب داشته‌اند و آنان را به گونه اجباری به افغانستان انتقال می‌دادند.

گفتنی است که وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان ابراز کرده که پس‌از روی کارآمدن امارت اسلامی تاکنون بیش‌از ۹۰ هزار تن به کشور بازگشته اند.

Continue Reading

اخبار ویژه

توماس وست: یک روند سیاسی برای حل مشکلات افغانستان نیاز است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۱)

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید به این باوراست که هنوزهم به یک روند سیاسی ملی برای حل مشکلات افغانستان و گفتگو درمورد آینده این کشور نیاز است.

آقای وست ابراز کرده که گفتگوهای درسطوح پایین هم اکنون جریان دارد وایالات متحده ازاین روند حمایت می‌کند.

نماینده ویژه امریکا دراین مورد گفته است: «آنچه ما می‌بینیم یک آرامش وقفه‌ای پس‌از ۴۴ سال درگیری در افغانستان است اما من ترس دارم ازاین که درگیری‌ها می‌توانند بازگشت کنند، آنچه من فکر می‌کنم که درحال حاضر به آن نیازاست روند و یا یک گفتمان سیاسی است که درمورد آینده افغانستان باید میان خود افغان‌ها انجام شود، گفتگوهای هم‌اکنون درسطوح پایین درجریان است وما می‌خواهیم ازاین گفتگوها درآینده حمایت کنیم.»

درهمین حال، آقای وست می‌گوید هیچ‌کشوری تاکنون حاضر نیست با حکومت جدید افغانستان روابط داشته باشد اما اگر امارت اسلامی می‌خواهد جز از جامعه جهانی باشد باید به اصول بین‌‌المللی احترام بگذارد و به تعهدات خود عمل کند و افزوده که جامعه جهانی براصول خود پابند است ومقام‌های حاکم در افغانستان باید تصامیم درست بگیرند.

وی می‌گوید: «هیچ‌کشوری بر رهایی وبرگردانیدن دارایی‌های افغانستان به بانک مرکزی تمایل ندارد، نه ایالات متحده و نه چهار کشور دیگر که دو میلیارد دالر ازدارایی‌های افغانستان را در اختیار دارند. هیچ‌کشوری از لغو تحریم‌ها در سازمان ملل حمایت نکرده‌ است، هیچ‌کشور ویا نهاد مالی بین‌المللی چون بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی وصندوق بین‌المللی پول، روابط با افغانستان را رسمیت نداده‌اند، سازمان ملل از پذیرفتن نماینده افغانستان خودداری کرده وهیچ‌کشور به‌شمول همسایه‌گان با حکومت سرپرست تعامل رسمی ندارند، اما اگر مقام‌های حاکم می‌خواهند جز از جامعه جهانی باشند باید به اصول بین‌المللی احترام بگذارند و به تعهدات شان عمل کنند.»

علاوه براین، این دیپلومات امریکایی فعالیت داعش درافغانستان را نگران کننده می‌داند اما ابرازامیدواری کرده می‌گوید که مبارزۀ امارت اسلامی برضد این گروه موفق شود و درعین حال افزوده که مقام‌های حاکم در روز فروپاشی جمهوریت دروازه‌های زندان‌ها را باز کردند وخطرناک‌ترین افراد داعش از زندان‌ها آزاد شدند.

وی گفت: «من بیشتر ازهمه نگران داعش هستم مقام‌های حاکم در روز ورود شان به کابل دروازه‌های زندان‌ها را باز کردند وخطرناک‌ترین افراد داعش از زندان‌ها خارج شدند. طالبان (امارت اسلامی) تلاش‌های زیاد علیه داعش انجام می‌دهند و امیدواریم موفق شوند اما خرسندم که ما نیز توانمندی‌های خود را در منطقه باز یافته‌ایم و به دقت فعالیت گروه‌های تروریستی را زیر نظر داریم.»

این درحالی است که امارت اسلامی خود را به تمام موارد توافق‌نامه دوحه متعهد می‌داند و تأکید کرده که ایالات متحده این توافق‌نامه را نقض کرده است.

هرچند هیچ‌کشوری تعامل رسمی با امارت اسلامی ندارد اما سفارت خانه‌های برخی ازکشورها به شمول نمایند‌گی سیاسی اتحادیه اروپا درافغانستان بازاست و نیز نمایندگی‌های سیاسی امارت اسلامی دربرخی ازکشورهای منطقه فعال استند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!