Connect with us

اخبار ویژه

نقش کمک‌های جهانی در امر مبارزه با کووید-۱۹ در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۶, ۱۳۹۹)

یکی از موانع عمده ای که افغانستان در امر مبارزه با شیوع ویروس کووید-۱۹ با آن مواجه است؛ همانا فشاریست که میزان بلند تقاضای خدمات بالای سیستم شکننده صحی این کشور وارد می کند.

پس از آنکه که ویروس کرونا در ماه اپریل گذشته در افغانستان شیوع یافت، وزارت صحت عامه افغانستان اقداماتی را به منظور مهار این بحران صحی روی دست گرفت و توانست تا کمک مالی بلاعوض بانک جهانی به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر امریکایی را برای پروژه مقابله اضطراری با کووید-۱۹ و آماده سازی سیستم صحی دریافت و روند اجرایی آنرا آغاز نماید.

با وجود اقدامات و تدابیر ابتدایی برای وقایه و جلوگیری از انتشار ویروس؛ مانند توقف سفر های هوایی و زمینی و اجرای قرنطین در سطح کشور، تعداد افراد مبتلا به کووید-۱۹ در افغانستان افزایش یافت.

بربنیاد یافته ها و معلومات وزارت صحت عامه از زمانی که اولین مورد مثبت کووید-۱۹ در ماه فبروری امسال در هرات ثبت شد الی تاریخ ۲۲ آگست به تعداد ۳۷۹۵۳ قضیه مثبت ویروس کوید-۱۹ و تعداد ۱۳۸۵ مورد فوتی در افغانستان ثبت شده است. کابل پایتخت افغانستان بیشترین صدمه را از این بحران متحمل شده است طوری که مجموعا ۱۴۳۷۱ قضیه مثبت ابتلا و ۴۵۶ فوتی تنها در این شهر گزارش شده است.

این پروژه در مجموع تا حال ۸۶۳ متریک تن تجهیزات محافظت شخصی را به کابل انتقال داده است.

به کمک بانک جهانی دولت افغانستان توانسته است از افراد مبتلا به ویروس، نفوس در معرض خطر، کارمندان صحی ارایه کننده کمک های خدمات اضطراری و همین طور مراکز آزمایش و معالجه و نهادهای ملی بخش صحی حمایت نماید.

پروژه مقابله اضطراری با کووید-۱۹ و آماده سازی سیستم صحی در افغانستان با همکاری چندین نهاد دولتی و بین المللی در حال تطبیق است. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونسف) در ماه جون امسال در چهارچوب این پروژه تجهیزات عاجل صحی، به شمول لوازم یکبار مصرف طبی برای بخش های مراقبت های ویژه شفاخانه ها، تهیه وسایل اکسری؛ مواد لابراتواری مورد نیاز و ۱۵۰۰۰۰ بسته های مربوط به تجهیزات محافظت شخصی را که میتواند نیازمندی  شش ماهه بیشتر از ۶۸۰۰ کارمند مراقبت های صحی خط اول مقابله با کووید- ۱۹ مرفوع نماید به دولت افغانستان تحویل داد. این پروژه در مجموع تا حال ۸۶۳ متریک تن تجهیزات محافظت شخصی را به کابل انتقال داده است.

این تجهیزات کارمندان بخش صحی را که به شدت در معرض خطر ابتلا به ویروس کووید-۱۹ قرار دارند قادر می سازد تا تشخیص و مراقبت بهتری از نزدیک به ۱۰ هزار مریض بستری شده ویروس کرونا انجام دهند. این پروژه همچنین در حدود ۱۳۰۰ بستر مراقبت های ویژه را در سطح کشور اضافه کرده است.

علاوه بر آن، با همکاری سازمان صحی جهان و در چوکات این پروژه، هفت لابراتوار از قبل موجود در کشور با امکانات و وسایل پیشرفته طبی تجهیز شده و دو لابراتوار دیگر به منظور آزمایشات ویروس کووید-۱۹ تاسیس گردیده است.

بلند بردن سطح آگاهی عامه در بطی ساختن انتشار کووید-۱۹ حیاتی است. به این منظور، در فاصله زمانی بین ماه اپریل الی آگست ۲۰۲۰ این پروژه در پخش و نشر ده هزار پیام رادیویی، تلویزیونی و چاپی در مورد اعراض و علایم و راه های وقایه از ابتلا به ویروس کووید-۱۹ کمک کرده است.

هدف این پروژه اینست تا زمان آزمایش ویروس کووید-۱۹ را به ۴۸ ساعت و یا کمتر از آن برای ۷۰ درصد از کیس های تایید شده برساند

وزارت صحت عامه مسوولیت هماهنگی اقدامات و فعالیت های اداره یونیسف، سازمان صحی جهان؛ نهادهای غیر دولتی مسئول در امر راه اندازی کمپاین های آگاهی عامه و نظارت از سوی نهاد های ثالث در امر تطبیق این پروژه را به دوش دارد.

در کوتاه مدت هدف این پروژه اینست تا زمان آزمایش ویروس کووید-۱۹ را به ۴۸ ساعت و یا کمتر از آن برای ۷۰ درصد از کیس های تایید شده برساند  و همچنین میزان آگاهی عامه را به ۵۰ درصد افزایش دهد. به این معنا که حداقل نصفی از نفوس کشور باید بتواند حد اقل سه علایم اصلی ویروس کووید-۱۹ و سه اقدام پیش گیرانه آن را تشخیص دهند.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!