Connect with us

رویداد های اخیر

نماینده امریکا: منع کار زنان در انجوها ارسال کمک‌های بشری را با خطر مواجه می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان در دیدار با نمایندگان نهادهای کمک‌رسان در سویس می‌گوید که همه توافق نظر داشتند که منع کار زنان افغان در انجوها، ارسال کمک‌های بشری را به میلیون‌ها تن با خطر مواجه می‌کند.

تام وست تأکید می‌کند که با بدترشدن وضعیت حقوق بشری، از دسترسی زنان و دختران به کار و آموزش باید پشتیبانی شود.

امارت اسلامی اما وخامت اوضاع اقتصادی را مشکل دیرینه مردم کشور میداند و بر تلاش‌ها برای احیا و تقویت منابع تأکید دارد که از پایه اقتصاد افغانستان را بهبود بخشد.

تام وست برای بررسی وضعیت افغانستان به سویس رفته و در جینوا با نمایندگان سازمان بین‌المللی مهاجرت، سازمان صحی جهان و دیگر نهاد‌های کمک رسان دیدار کرده است.

نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید؛ در این دیدار همه توافق نظر داشتند که منع کار زنان در موسسات ارسال کمک‌های بشری به میلیون‌ها تن را تهدید می‌کند.

تام وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید که:«خوشبختانه با رهبری سازمان صحت جهانی ودیگرسازمان‌های کمک رسان که همه مشغول نجات زندگی مردم درافغانستان هستند و از بیجا شده‌ها وسیستم صحی و نیز قربانیان فاجعه‌ها در این کشور حمایت می‌کنند دیدار کردیم در مورد وضعیت افغانستان با آنها مفصلا صحبت صورت گرفت و همه توافق نظرداشتند که سیاست‌های طالبان (امارت اسلامی افغانستان) ارسال کمک‌های بشری به میلیون‌ها نیازمند در افغانستان را تهدید می‌کند.»

امارت اسلامی اما بر تلاش‌ها از بهر رسیدگی بر تمامی مشکلات کشور در محدوده اصول اسلامی تأکید کرده می‌گوید؛ کشورها از بهانه گیری غیرموجه و نامعقول به گونه ابزار فشار استفاده می‌کنند.  معاون سخنگوی امارت اسلامی اما وخامت اوضاع اقتصادی را مشکل دیرینه مردم کشور عنوان میکند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:«وضعیت اقتصادی متاسفانه از چندین سال به این سود دامن‌گیر تمام کشور است و مسوولان امارت اسلامی در تلاش این هستند که منابعی که به اقتصاد کشور کمک میکند احیا شود تقویت شود و در کل اقتصاد کشور بهبود یابد.»

با ممنوعیت آموزش و کار زنان از سوی دولت سرپرست افغانستان، شماری از نهادهای کمک رسان فعالیت خود را در کشور متوقف کرده‌اند که این مورد ارسال و توزیع کمک‌های بشردوستانه به میلیون‌ها نفر را با مشکل مواجه کرده است.

پیش از این تام وست به پاکستان و آلمان رفته بود.

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: امارت اسلامی مخالف آموزش دختران نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

معاون سیاسی رییس الوزرا در دیدار با مارکس پوتزل، معاون سیاسی یوناما، گفته است که امارت اسلامی مخالف آموزش دختران نیست.

در بیانیه‌ای که ارگ نشر کرده آمده است که مولولی عبدالکبیر در این دیدار همچنان ابراز امیدواری کرده تا جامعه بین‌المللی در راستای به رسمیت شناختن امارت اسلامی گام بردارند.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما اما می‌‌گوید؛ مارکس پوتزل در این دیدار بر درخواست تغییر ناپذیر ملل متحد و جامعه جهانی مبنی بر بازگشایی درب مکاتب و پوهنتون‌های دخترانه در افغانستان تأکید کرده است.

در حساب تویتر ارگ همچنان آمده است که معاون سیاسی یوناما در کنار قدر دانی از تامین امنیت نهادهای مربوط به سازمان ملل در افغانستان گفته است که با تمدید ماموریت یوناما، این نهاد یک سال دیگر برای ارایه خدمت به شهروندان افغانستان فعالیت خواهد کرد.

مولوی عبدالکبیر همچنان گفت که امارت اسلامی به شمول ملل متحد، خواهان روابط خوب و فعال با همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی است و امید دارد که دولت‌های بین‌المللی در راستای به رسمیت شناختن امارت اسلامی گام بردارند.”

دفتر معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما می‌گوید؛ مارکس پوتزل در این دیدار بر درخواست تغییر ناپذیر ملل متحد و جامعه جهانی مبنی بر بازگشایی درب مکاتب و پوهنتون‌ها به روی دختران و زنان در افغانستان یکبار دیگر تاکید کرده است.

از سوی هم دفتر معاونت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ی دیگری گفته که آقای پوتزل در دیدار با حسن کاظمی قمی، نماینده خاص ایران برای افغانستان، بر تقویت و یکپارچه ساختن همکاری‌های منطقوی از بهر کمک به افغانستان باثبات و صلح‌آمیز نیز تأکید کرده است.

تعلیق کار زنان و تحصیل دختران در افغانستان، سبب شد تا پای مقام‌های بلند پایه سازمان ملل متحد را یکی پی دیگر به کابل بکشاند و در مورد رفع محدودیت‌ها علیه زنان با مقام‌های امارت اسلامی دیدار و گفتگو نمایند اما تا کنون این گفتگوها نتیجه ملموث نداده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس کابل: جرایم جنایی در شهر کابل کاهش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل می‌گوید که جرایم جنایی در پایتخت کشور کاهش یافته و برای بهبود هرچه بیش‌تر اوضاع در شهر کابل خواهان همکاری شهروندان شده است.

مسوولان قوماندانی امنیه کابل روز گذشته (چهارشنبه، ۲ حمل) در یک کنفرانس خبری دستاوردهای یک ساله آن قوماندانی را بیان داشتند.

مفتی عبدالصمد حنفی، رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل در این کنفرانس خبری وضعیت امنیتی شهر کابل را قناعت بخش توصیف کرده افزود: «به اثر تلاش‌های موظفین قوماندانی، جرایم جنایی در شهر کابل کاهش چشم‌گیری یافته است.»

او گفت که قبل از روی کار آمدن دوباره امارت اسلامی در یک حوزه امنیتی، ۱۵ مورد سرقت واسطه شخصی به ثبت رسیده است، در حالی که در یک سال گذشته، ما شاهد سرقت یک واسطه در یک هفته نبوده‌ایم که این خود نمایانگر کاهش سطح جرایم را در شهرکابل نشان می دهد.

او گفت: «موظفین امنیتی به طور ۲۴ ساعته در خدمت هم شهریان قرار دارند و به خاطر تأمین امنیت هرچه بهتر از شهروندان کابل خواهان همکاری شده گفت که شماره‌های عاجل قوماندانی امنیه به گونه‌ ۲۴ ساعته فعال است و آنان می‌توانند، در صورت ضرورت تماس بگیرند.»

خالد زدران، سخنگوی قوماندانی امنیه، روی دستاوردهای مدیریت‌های تعلیم و تربیه، دعوت و ارشاد، تعمیرات و انجنیری، جرایم جنایی، تروریزم و مواد مخدر آن قوماندانی معلومات داد و گفت: «در یک سال گذشته، یک صدوپنجاه و شش واقعه قتل در سطح شهر کابل و چهارده ولسوالی کابل رخ داده است که در پیوند به آن دوصد و ۳۶ تن بازداشت شده اند.»

وی گفت که دراین مدت پنجصدو پنجاه و سه قضیه سرقت منازل، اجناس قیمتی مثل مبایل و غیره رخ داده و ۹۰۱ تن در پیوند به آن دستگیر شده اند و همچنان یک هزارو نُه صدو ۲۰ واقعه دیگر مثل خودکشی، غصب، سرقت، موتر وموترسایکل، زورگیری، مواد مخدر، فریبکاری٬ رشوه، جنگ‌های ذات البینی و قضایای دیگر به وقوع پیوسته است که در رابطه به آن یک هزارو هشتصدوسی وشش نفر بازداشت شده اند.

زدران همچنان، روی دستاوردهای یک ساله روی هربخش به تفصیل معلومات ارایه کرده واز همشهریان خواست، با نیروهای پولیس همکاری نموده در صورت ضرورت با شماره‌های قوماندانی امنیه کابل، به تماس شوند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!