Connect with us

رویداد های اخیر

نماینده امریکا: منع کار زنان در انجوها ارسال کمک‌های بشری را با خطر مواجه می‌کند

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان در دیدار با نمایندگان نهادهای کمک‌رسان در سویس می‌گوید که همه توافق نظر داشتند که منع کار زنان افغان در انجوها، ارسال کمک‌های بشری را به میلیون‌ها تن با خطر مواجه می‌کند.

تام وست تأکید می‌کند که با بدترشدن وضعیت حقوق بشری، از دسترسی زنان و دختران به کار و آموزش باید پشتیبانی شود.

امارت اسلامی اما وخامت اوضاع اقتصادی را مشکل دیرینه مردم کشور میداند و بر تلاش‌ها برای احیا و تقویت منابع تأکید دارد که از پایه اقتصاد افغانستان را بهبود بخشد.

تام وست برای بررسی وضعیت افغانستان به سویس رفته و در جینوا با نمایندگان سازمان بین‌المللی مهاجرت، سازمان صحی جهان و دیگر نهاد‌های کمک رسان دیدار کرده است.

نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید؛ در این دیدار همه توافق نظر داشتند که منع کار زنان در موسسات ارسال کمک‌های بشری به میلیون‌ها تن را تهدید می‌کند.

تام وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید که:«خوشبختانه با رهبری سازمان صحت جهانی ودیگرسازمان‌های کمک رسان که همه مشغول نجات زندگی مردم درافغانستان هستند و از بیجا شده‌ها وسیستم صحی و نیز قربانیان فاجعه‌ها در این کشور حمایت می‌کنند دیدار کردیم در مورد وضعیت افغانستان با آنها مفصلا صحبت صورت گرفت و همه توافق نظرداشتند که سیاست‌های طالبان (امارت اسلامی افغانستان) ارسال کمک‌های بشری به میلیون‌ها نیازمند در افغانستان را تهدید می‌کند.»

امارت اسلامی اما بر تلاش‌ها از بهر رسیدگی بر تمامی مشکلات کشور در محدوده اصول اسلامی تأکید کرده می‌گوید؛ کشورها از بهانه گیری غیرموجه و نامعقول به گونه ابزار فشار استفاده می‌کنند.  معاون سخنگوی امارت اسلامی اما وخامت اوضاع اقتصادی را مشکل دیرینه مردم کشور عنوان میکند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:«وضعیت اقتصادی متاسفانه از چندین سال به این سود دامن‌گیر تمام کشور است و مسوولان امارت اسلامی در تلاش این هستند که منابعی که به اقتصاد کشور کمک میکند احیا شود تقویت شود و در کل اقتصاد کشور بهبود یابد.»

با ممنوعیت آموزش و کار زنان از سوی دولت سرپرست افغانستان، شماری از نهادهای کمک رسان فعالیت خود را در کشور متوقف کرده‌اند که این مورد ارسال و توزیع کمک‌های بشردوستانه به میلیون‌ها نفر را با مشکل مواجه کرده است.

پیش از این تام وست به پاکستان و آلمان رفته بود.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!