Connect with us

رویداد های اخیر

نماینده ویژه اروپا از گفتگوهای صلح نظارت خواهد کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۰)

قرار است نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان به دعوت رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله از بهر نظارت از گفتگو های صلح به دوحه سفر کند.

آقای توماس نیکلوسن که به تازگی ماموریتش را به عنوان نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان آغاز کرده است می گویدکه طالبان در تلاش رسیدن به قدرت از راه خشونت استند و کشور های منطقه به ویژه از پاکستان باید از نفوذ شان بر طالبان استفاده کرده و روند مذاکرات را سرعت بخشند.

آقای نیکولسن گفته است: “من آرزو دارم که با اعضای مذاکره کننده هر دو تیم در دوحه بحث داشته باشم تا موقف خود را هم بیان کنیم و از آنها هم بشنویم چون ما تنها گفتگو ها صلح را راه دستیابی به صلح می دانیم.”

نمانیده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می گوید که ماموریتش برای پشتیبانی و پیشبرد روند صلح افغانستان آغاز کرده است و به زودی به پاکستان سفر میکند و از مقام های این کشور می خواهد که با استفاده از نفوذ شان بر مقام های طالبان گفتگو های صلح افغانستان را تسریع ببخشند.

به گفته وی: ” خشونت ها از یک سال به این سو شدت گرفته است و متاسفانه هر روز جان غیر نظامیان را میگیرد که ما را ودار می سازد که خواهان یک آتش بس سراسری شویم و قبول آتش بس به این معنی است که در مورد مردم و آینده افغانستان فکر مکنید.”

از سوی هم در نشست سه جانبه مجازی که میان وزیران کشور های افغانستان، چین و پاکستان بر گزار شده بود وزارت خارجه افغانستان از اسلام آباد انتظار دارد که گام ها راستین برای اغاز گفتگوهای معنی دار صلح بردارد.

 وزیر خارجه پاکستان درین نشست خروج سربازان خارجی از افغانستان را هم فرصت و هم چالش برای رسیدن به صلح می بیند.

محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان میگوید: “به باور ما خروج نیرو های خارجی از افغانستان در حالیکه چالش های جدی را به دنبال خواهد داشت،همچنان یک فرصت بی نظیری را هم برای صلح و ثبات در افغانستان و همچنان بردن این کشور از یک درگیری داخلی به یک صلح دوامدار نیز فراهم خواهد ساخت.”

رویداد های اخیر

کمیسیون تماس با شخصیت‌های سیاسی از حفظ جان و مال افرادی که برکردند اطمینان داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۴۰۱)

کمیسیون تماس با شخصیت‌های سیاسی روزشنبه (۳۱ ثور) یک نشست خبری لایحه این کمیسیون را اعلام کرد و رییس این کمیسیون از همه شخصیت‌های سیاسی خواست که به کشور خود برگردند و از امنیت کامل برخوردار خواهند بود.

لایحه‌ای که پانزده بند دارد و درشت ترین بند آن اینست که مال و جان شخصیت‌های که دوباره به کشوربر میگردند در امان است.

شهاب الدین دلاور، رییس کمیسیون تماس با شخصیت‌ها می‌گوید که:” این وجیبه امارت اسلامی است تا از عزت، سر و مال شان حفاظت کند و خواسته های مشروع شان را برآورده سازد و در خدمت شان خواهد بود بنا براین خواست ما از هموطنان ما همین است که هر که به افغانستان بر می‌گردد این خانه خود تان است.”

شهاب الدین دلاور می‌گوید که از کشورهای مختلف مانند شخصیت‌های زیادی از  ترکیه ایران و تاجکستان بخاطر برگشت شان با این کمیسیون تماس گرفته اند.

آقای دلارو هم چنان گفت که با اشرف غنی رییس جمهور پیشین گفتگو نشده و نیاز هم نیست.

آقای دلار دراین باره گفت:” همراه با اشرف غنی یا کسی دیگر کدام مذاکراتی صورت نگرفته است و نه هم دیگر نیازی به مذاکرات وجود دارد. امنیت سرتاسری تامین می‌باشد، حاکمیت ملی اعاده شده است و صلح بین الافغانی است فقد باید نظام تقویت شود.”

درهمین حال، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید که ایجاد این کمیسیون بهترین مرجع و مرکز برای کسانی که در داخل و یا بیرون است می‌باشد .

این مقام ارشد امارت اسلامی در مورد محدودیت های سفر آقای کرزی اظهار بی‌خبری کرد اما گفت که عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحه ملی که حالا در بیرون از کشور بسر میبرد دوباره به کشور برخواهد گشت.

در این نشست هم چنان گفته شد نشستی که قرار است در آینده برگزار شود در آن همه افغان‌ها شرکت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending