Connect with us

رویداد های اخیر

نهادهای حامی رسانه‌ها حکومت را در پیوند به بررسی ترور خبرنگاران به کوتاهی متهم میکنند

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۳۹۹)

نهادهای پشتیبان رسانه‌ها در افغانستان حکومت را به کوتاهی در پیوند به بررسی پرونده‌های ترورهای خبرنگاران متهم می‌کنند.

این نهادها تایید می کنند که برخی از خبرنگاران به دلیل تهدید بالای امنیتی افغانستان را ترک کرده اند.

مجیب خلوتگر، رییس دیده بان رسانه‌های آزاد افغانستان، در این باره میگوید: “متاسفانه خشونت علیه خبرنگاران کاهش نیافته و یکی از دلایل اش هم بررسی نشدن پرونده‌های خبرنگاران است هرچند حکومت ادعا می‌کند که پرونده‌ها را بررسی کردند ولی یاد ما باشد تنها یک دوسیه انداختن به معنی بررسی نیست.”

عبدالسمع غیرتمل، مسوول هفته نامه اثر در کندهار، در این باره میگوید:”در جریان هفته‌های اخیر شمار از خبرنگاران زون غرب از بهر نبود امنیت و تهدید علیه خبرنگاران از وظیفه شان دست کشیدند و شماری هم کشور را ترک کردند.”

صمیم و حسیب از خبرنگاران اند که در شهر کابل فعالیت میکنند، اما میگویند که اگر وضعیت بهبود نیابد افغانستان را ترک خواهند کرد.

صمیم فیضی، در این باره گفت:”ما هروز با مشکلات دست پنجه نرم می‌کنیم حکومت اطلاعات را در دسترس ما قرار نمیدهد و تهدیدها هم در برابر ما بلند اگر به تامین امنیت جان ما توجه جدی صورت نگیرد مجبور استیم که کشور را ترک کنیم چون هیچ پرونده ترور خبرنگاران درست بررسی نشده”

حسیب صابری، خبرنگار دیگر، در این مورد میگوید:”هر روز بخاطر تهیه گزارش از دفتر که بیرون می‌شویم از اینکه تهدیدها بلند است این واسکت زریهی را می پوشیم تا اینکه از جان ما حفاظت کند.”

وزارت داخله می گوید که پرونده‌ها ترور خبرنگاران را بررسی میکند.

 طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره مگوید:”وزارت داخله از طریق مرکز هماهنگی رسیدگی به خشونت به تمامی پرونده‌های خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی در هماهنگی با مسولان رسانه‌ها می پردازد.”

این در حالی است که در سال گذشته میلادی دست کم ۱۱ خبرنگار در کشور جان باخته اند.

به تازه گی نهادهای امنیتی هم گفته اند که چندین مظنون را به ظن حمله بر جان خبرنگاران بازداشت کرده اند.

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!