Connect with us

رویداد های اخیر

نوع جهش یافته کرونا در هند و پاکستان؛ وزیر صحت از افغان‌ها خواست به این کشورها سفر نکنند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۱۱, ۱۳۹۹)

احمد جواد عثمانی وزیر صحت عامه میگوید که برای جلوگیری از گسترش نوع جهش‌یافته ویروس  کرونا شهروندان افغان باید تا چهار هفته دیگر از سفر به هند و پاکستان خودداری کنند.

وی با ابراز نگرانی از شیوع گونه جدید ویروس کرونا در کشورهای همسایه به ویژه پاکستان و هندوستان می گوید که تا کنون افغانستان ظرفیت تشخیص گونه جدید ویروس کرونا را ندارد.

آقای عثمانی میگوید:” از اداره هوانوردی ملکی تقاضا می‌کنیم که از طریق شرکت‌های هوایی این پیام ما را شریک بسازد تا در خارج زمانی که مسافرین به طرف افغانستان می‌آیند بدون موجودیت تست کرونا اجازه سفر برای شان داده نشود”.

به گفته وی: ” ما کوشش می‌کنیم که جینوتایپنگ یا تعیین نوعیت ویروس را در افغانستان ظرفیت‌اش را آماده بسازیم  تا از وابستگی ها به کشورهای بیرونی خلاص شویم.”

با این حال وزارت صحت عامه از حالت ثبات ویروس کرونا خبر داده می گوید در جریان یک هفته میزان ثبت رویداد های ویروس کرونا ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ رویداد بوده است، که بر اساس آمار روزانه وزارت صحت در یک شبانه روز گذشته ۶ بیمار کرونا جان باخته و ۸۵ تن دیگر به کرونا مبتلا شده اند. 

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به کرونا به ۵۲ هزار و ۵۱۳ تن و شمار کل جان باختگان به دو هزار و ۲۰۱ تن رسیده است.

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت دفاع به ولایت پنجشیر رفت؛ از مردم خواست شکار تبلیغات دشمن نشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در سفرش روز گذشته (جمعه ۳۰ثور) با مردم، متنفذین قومی و مسوولین امنیتی این ولایت دیدار و گفتگو نمود و از مردم خواست تا شکار تبلیغات دشمن نشوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آقای مجاهد همچنان پیشنهادات مردم این ولایت را استماع نمود و همچنان از مردم خواست در قسمت برقراری نظم با مسئولین خود همکاری‌های همه جانبه داشته باشند.

وی اطمینان سپرد که به هیچ فرد اخلال گر اجازه برهم زدن امنیت را نخواهد داد.

از سوی هم، سرپرست وزارت دفاع وضعیت امنیتی این ولایت را بهتر خوانده و از فعالیت‌ها و کارکردهای مسوولین و نیروهای امارت اسلامی قدردانی نمود.

درهمین حال آقای مجاهد در قسمت تامین امنیت هرچه بیشتر هدایت‌های لازم نیز صادر نمود.

به خواندن ادامه دهید

Trending