Connect with us

علم و تکنالوژی

نُخستین واسطه دوحالته در جاپان رونمایی شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۵, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که اولین واسطه نقلیه دوحالته (dual-mode vehicle)که قابلیت حرکت روی جاده‌ها و خط آهن را دارد در جاپان رونمایی شده است.

این واسطه دو حالته که بنام (DMV) یاد می‌شود شبیه یک بس کوچک است که هفته گذشته در شهر کایو رونمایی شد.

 بر اساس گزارش‌ها این واسطه معمولا در جاده حرکت می‌کند، اما هنگامی که به یک یک خط آهن می‌رسد، چرخ‌های فولادی از زیر شکم اش به روی خط ریل بیرون شده و عملاً به ریل تبدیل می‌شود.

مدیر عامل شرکت خط آهن جاپان که این واسطه را اداره می‌کند، گفته که این وسیله به شهرهای کوچکی مفید خواهد بود.

شیگکی میورا، مدیر عامل شرکت، روز جمعه گذشته به رویترز گفت: “این واسطه می‌تواند به مردم محلی (به عنوان اتوبوس) برسد و آنها را به خط آهن نیز برساند. به ویژه در مناطق روستایی با جمعیت سالخورده، ما انتظار داریم که این واسطه برای حمل و نقل عمومی بسیار خوب باشد.”

گزارش افزوده که این واسطه به عنوان قطار آهن می‌تواند تا ۲۱ مسافر را با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت حمل کند، اما در جاده‌ها با سرعت ۱۰۰ کیلومتر حرکت خواهد کرد.

بر اساس گزارش در این واسطه تیل دیزل استفاده می‌شود.

علم و تکنالوژی

آسیب‌پذیری موترهای تسلا؛ هکرها می‌توانند سوء استفاده کنند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۱)

یک شرکت امنیت سایبری روزگذشته (سه شنبه ۲۷ثور) اعلام کرد، اینکه میلیون ها قفل دیجیتالی در سراسر جهان، از جمله در موترهای تسلا را می توان از راه دور توسط هکرهایی که از یک آسیب پذیری در فناوری بلوتوت سوء استفاده می کنند، باز نمود.

در یک ویدیویی که با رویترز رسیده است، سلطان قاسم خان، محقق گروه NCC، توانست با استفاده از یک دستگاه ریلی کوچک وصل شده به لپ‌تاپ، یک موتر تسلا را باز کرده و سپس رانندگی نماید.

این شرکت مستقر در بریتانیا در بیانیه‌ای با اشاره به پروتکل بلوتوت کم انرژی (BLE) – تکنالوژی مورد استفاده در این کشور گفت:”این ثابت می‌کند که هر محصولی که به اتصال BLE قابل اعتماد متکی باشد در برابر حملات حتی از طرف دیگر جهان یعنی از نقاط دور دست همچنان آسیب‌پذیر است.”

اگر چه خان این هک را بر روی یک موتر تسلا مدل Y 2021 نشان داد، گروه NCC گفت هر قفل هوشمندی که از فناوری BLE استفاده می‌کند، از جمله قفل‌های هوشمند خانه‌های رهایشی، همچنان می‌تواند به همین روش باز شوند.

این شرکت گفت:”در واقع، سیستم‌هایی که مردم برای محافظت از موترها، خانه‌ها و دیگر وسایل خصوصی خود به آن‌ها تکیه می‌کنند، یعنی از مکانیسم‌های بلوتوتی استفاده می‌کنند، می‌توان به راحتی و با افزار ارزان قیمتی آنها را شکست.

به خواندن ادامه دهید

علم و تکنالوژی

شکایت شرکت‌های فناوری علیه قانون رسانه‌های اجتماعی در تگزاس

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

شرکت های فناوری مانند فیسبوک، توئیتر، گوگل روز جمعه یک درخواست اضطراری علیه تگزاس به دادگاه عالی امریکا ارسال کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه‌های لابی به درخواست سه شرکت فناوری بزرگ، درخواستی درباره منع ممنوعیت کاربران از دیدگاه سیاسی به دادگاه عالی ارسال کردند. در این درخواست شرکت‌های متعدد به دنبال مسدود کردن قانون رسانه‌های اجتماعی تگزاس هستند.

قانون تگزاس زمانی که پنجمین دادگاه تجدید نظر امریکا مبنی بر توقف دستور قاضی منطقه که مانع از اجرای این قانون شده بود، اجرایی شد.

این قانون شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی را با بیش از ۵۰ میلیون کاربر فعال، از ممنوع کردن اعضا بر اساس دیدگاه‌های سیاسی خود منع و آن‌ها را ملزم می‌کند تا نحوه تعدیل محتوا را به صورت عمومی افشا کنند. این قانون در ماه سپتامبر توسط والی تگزاس، گرگ ابوت، جمهوری خواه، امضاء شد.

گروه‌های لابی اینترنتی نت چوایس و انجمن صنایع کامپیوتر و ارتباطات شکایتی علیه این اقدام تنظیم کردند و رابرت پیتمن، قاضی منطقه‌ای امریکا در آستین، تگزاس، دستور مقدماتی را در دسامبر صادر کرد. پیتمن دریافته بود که این قانون به حقوق آزادی بیان شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی آسیب می‌رساند.

در ادامه گروه‌های فناوری، در درخواست اضطراری خود، از دادگاه عالی خواستند تا “اجازه دهد استدلال دقیق دادگاه منطقه تا زمانی که روند رسیدگی به آن انجام می‌شود، همچنان باقی بماند.

به خواندن ادامه دهید

علم و تکنالوژی

مرسدس بنز ۲۹۲ هزار موتر را برای رفع مشکل بریک فرا می‌خواند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۳, ۱۴۰۱)

شرکت مرسدس بنز بیش از ۲۹۲ هزار موتر را در ایالات متحده فرا می‌خواند تا مشکلی را که می تواند باعث خرابی یا عملکرد ضعیف بریک‌ها شود، برطرف کند.

این فراخوان موترهای مادل ML،GL و R را از سال‌های ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۲ پوشش می دهد.

مرسدس در اسنادی که روز پنجشنبه توسط اداره ملی ایمنی ترافیک شاهراه ارسال شد، می‌گوید که رطوبت می‌تواند به محفظه تقویت‌کننده بریک نفوذ کند و باعث خوردگی شود.

این شرکت در اسناد می‌گوید که تا هیچ گزارشی مبنی بر تصادف یا جراحت ندارد.

نمایندگی‌ها بوستر بریک را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را عوض خواهند کرد. از ۲۷ می از طریق نامه به مالکان اطلاع داده می‌شود.

این شرکت گفته است که:” موترهایی که این تست را پشت سر می‌گذارند ممکن است تا دو سال رانندگی کنند، اما باید برای ترمیم اضافی بازگردند، در حالی که موترهایی که موفق به قبولی نشده اند به تعویض بوستر بریک نیاز دارند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending