Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی‌ها از اخراج اجباری پناهجویان افغان از سوی ایران

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۷, ۱۴۰۱)

بر بنیاد گزارش‌ها روزانه دست کم ۳هزار مهاجر افغان از ایران به افغانستان بر می‌گردند ویا هم به گونه‌ی اجبار برگشتانده می‌شوند.

بررسی‌های وزارت مهاجرین نشان میدهد که از دو روزگذشته به این سو ۷هزار و ۵۰۰تن از سرحدات ایران وارد افغانستان شده اند.

بر بنیاد این معلومات نزدیک به ۶هزار تن به گونه‌ی اجباری از سوی دولت ایران به افغانستان برگشت داده شده اند.

کسانی که در پی تحولات سیاسی یا هم فقر و گرسنگی راه قاچاق و مهاجرت را به پیش گرفته اند اکنون با یک آینده‌ی نا معلوم روبرو اند، و اکنون روایت‌های تلخ از اخراج اجباری از کشور ایران دارند.

یک تن از برگشت خورده‌گان اجباری می‌گوید که:” از افغانستان که بیرون می‌شود دزدی باج‌گیری و چپاول شروع است. افغان گفته خیلی اذیت می‌کنند.”

یکی دیگری از برگشت خورده‌گان اجباری گفت:””در وقت برگشت هم اگر گیر آمدی او وقت هم ازت پول میگیرند خلاصه هر کار از دست شان بیاید به حق آدم انجام میدهند.”

آمار که وزارت مهاجرین نشر کرده، از دو روز گذشته به این‌سو ۷ هزار ۵۰۰مهاجر افغان از مرزهای ایران وارد افغانستان شده اند.

بر بنیاد این معلومات ۵ هزار و ۵۰۰تن آنان کسانی اند که به گونه‌ی اجبار از سوی دولت ایران به افغانستان اخراج شده اند.

حالا سوال این جاست که در این اواخر چه سبب شده تا نیرو های ایرانی دست به بد رفتاری، شنکجه و یا حتی به زنجیر کشیدن افغان‌های مهاجر بزنند.

آصفه ستانگزی، فعال حقوق مهاجرین در ایران می گوید که:”مسایل همچون سیلا آسای مهاجرین در ایران نبود ظرفیت برای پذیرش مهاجر تازه و مسایل دیپلوماتیک سبب آن شده تا بازگشت های اجباری افزایش یابد.”

کابل اما از تهران می‌خواهد به عنوان یک همسایه خوب و همچون سال‌های گذشته از افغان‌های مهاجر میزبانی کند.

معاون سخنگوی امارت اسلامی تأکید می‌ورزد که در صورت برگشت شهروندان کشور از ایران، به همکاری وزارت مهاجرین تسهیلات برای رفاه زندگی آنان فراهم خواهد شد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی:”خواست امارت اسلامی و مردم از کشور ایران این هست که مثل سال های گذشته میزبان خوب باشد از مردم افغانستان، تا برگشت وضعیت خوب و نورمال در افغانستان.”

پس از تحولات اخیر و سقوط دولت پیشین میزان مهاجرت های قاچاقی افزایش چشم گیری داشته است؛ مهاجرت های که حتا بسیاری از افغان‌ها را به کام مرگ برده است.

رویداد های اخیر

رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی اردوغان را تبریک گفت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۲)

ملا محمد حسن آخند٬ رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی رجب طیب اردوغان را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفت.

در پیام ملا محمد حسن آخند عنوانی آقای اردوغان آمده است: «پیروزی شما را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به شما و ملت برادر و دوست ترکیه تبریک گفته، از خداوند متعال یک ترکیه قوی، با ثبات و در خدمت دين مبين اسلام که اين کشور در منطقه و جهان از اهمیت ویژه یی برخوردار است خواهانم. دوستی دو ملت افغان و ترک مستدام باد!»

هرچند ترکیه مانند سایر کشورها امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته اما روابط نزدیک دیپلوماتیک و نیز همکاری‌های تجاری و اقتصادی با افغانستان دارد و نیز در دو سال گذشته میلیون‌ها دالر به افغانستان کمک کرده است.

این درحالی است که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دیروز (یک شنبه ۷جوزا) برگزار شد٬ رجب طیب اردوغان با کسب بیشترین آرا به حیث رییس جمهوری ترکیه انتخاب شد.

اردوغان پس ازاعلام نتایج در جمع انبوه از هوادارانش حضوریافت و وعده داد برای ترکیه سخت کار خواهد کرد.

کمال قلیچداراوغلو رقیب اردوغان در انتخابات از روند انتخابات اعتراض و ادعا کرد اردوغان با استفاده ازامکانات دولتی انتخابات را برنده شده است.

جوبایدن رییس جمهورامریکا پیروزی اردوغان درانتخابات را به او تبریک گفته است، ولادیمیرپوتین رییس جمهور روسیه نیز از برنده شدن اردوغان درانتخابات ابراز خرسندی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!