Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی‌ها از افزایش آلوده‌گی هوا؛ مجلس سنا مسوولان را فراخواند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۹, ۱۳۹۹)

 

مجلس سنا امروز (یکشنبه ۱۸ عقرب) مسوولان اداره حفاظت از محیط زیست و شهرداری کابل را به علت آفزایش آلوده‌گی هوا و چالش‌های شهری برای پاسخگویی به این مجلس فرا خواند.

شماری از اعضای مجلس سنا می‌گویند که حکومت مکلف است تا گام‌های عملی را برای کاهش آلوده‌گی هوا بردارد در غیر آن مردم بیشتر با خطر بیماری‌ها روبرو خواهند شد.

فرحناز پامیری، عضو مجلس سنا، در این باره می‌گوید: “وضعیت محیط زیست نگران کننده است و در فصل زمستان به علت عدم مدیریت و گرد آوری زباله‌ها و سوخت مواد در هوتل‌ها خبازی‌ها و غیره که از مواد بی‌کیفیت استفاده میکنند چرا رسیده‌گی نمی‌شود.”

محمد اکبری،عضو مجلس سنا در این مورد گفت:”بلند منزل‌های که خودسر ساخته شده و مواد بی‌کیفیت می‌سوزانند که تاثیر بد روی محیط زیست بر جا گذاشته و باید از این کار جلوگیری شود.”

اما اداره حفاظت از محیط زیست میگوید که آلوده‌گی هوا نسبت به سال پار افزایش یافته و کارکردهای اداره‌های حکومتی برای رسیده‌گی به عوامل و منابع این چالش بسیار به کندی به پیش میرود.

عزت الله صدیقی، معاون اداره حفاظت از محیط زیست می‌گوید:” پلان پنج ساله برای کاهش آلوده‌گی هوا طویل مدت است و ۵۲ عوامل و منابع که ما شناسایی کرده ایم کار روی آن از سوی ادارات به کندی به پیش میرود و اگر به این عوامل رسیده‌گی شود آلوده‌گی هوا را بسیار کم میسازد.”

درهمین حال شهردار کابل تاکید میورزد که رسیده‌گی به چالش آلوده‌گی نیازمند همکاری صادقانه مردم است زیرا بیش از ۳۰ درصد آلوده‌گی هوا در نتیجه استفاده مردم از مواد سوخت است.

داوود سلطان زوی، شهردار کابل، گفت: “ما بررسی کرده ایم ۶۰۰ بلند منزل که در کابل وجود دارد ۲۰۰ بلند منزل فلتر برای دود مواد سوختی نصب نکرده اند و ۱۴۹ بلند منزل سال گذشته فلتر نصب کرده و ما نظارت جدی از استفاده مواد سوختی داریم و در صورت تخطی به فرماندهی پولیس کابل معرفی میشوند.”

با این حال اعضای مجلس سنا تاکید میورزد که اگر حکومت از ورود مواد نفتی بی‌کیفیت در کشور جلوگیری نکند، کاهش در میزان آلوده‌گی هوا در پایتخت به میان نخواهد آمد.

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!