Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی افغان‌ها مقیم پاکستان از عدم امنیت در پی اعتراضات گسترده درآن کشور

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۲۲, ۱۴۰۲)

یک تعداد افغانان مقیم در پاکستان می‌گویند که از دو روز به این‌سو در یک فضای ترس زندگی می‌کنند و از خانه های خود بیرون شده نمی‌توانند.

عبدالباسط یکی از همین افغان‌ها در پاکستان است او شام دیروز چهارشنبه (۲۰ثور) به رادیو‌ آزادی گفت:«افغان‌های مهاجر که در اینجا هستند احساس امنیت نمی‌کنند. تشویش آنها اینست که نه به کشور خود برگشته می‌توانند و نه هم در پاکستان احساس امنیت می‌کنند. از کشورهای که پرونده‌ها و کیس‌های مهاجرین افغان را پیش می‌برند، افغان‌های که در اینجا در خطر هستند، ما خواهشمندیم که هرچه زودتر به پرونده‌های اینها بطور جدی رسیدگی شود.»

این افغان‌ها می‌گویند‌ که از سه روز به این‌سو اینترنت آنها قطع شده. آنها با همسران و اطفال خود از خانه‌ها هم بیرون شده نمی‌توانند.

عبدالرحمن کریمی یک افغان دیگر در مورد مشکلات خود و خانواده‌اش در اسلام آباد به رادیو آزادی چنین گفت:«ما نمی‌توانیم به راحتی برویم به بازار خرید کنیم. خانم‌ها با بسیار مشکل مواجه هستند. طفل‌های ما که قبلاً می‌توانستند بروند به بازار با خانم‌ها، فعلاً نمی‌توانند. این مشکلات هر روز زیادتر شده می‌رود. از سوی دیگر مشکل قطع شدن اینترنت و کار نکردن شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، واتسآپ مشکلاتی هستند که ما مهاجرین در پاکستان داریم و با آن مواجه هستیم.»

این افغان‌ها بعد از برگشت امارت اسلامی افغانستان به قدرت، افغانستان را ترک کردند و انتظار مهاجرت به کشورهای دیگر هستند.

این درحالی است که در پاکستان بعد از دستگیری صدراعظم سابق این کشور مظاهرات و هرج و مرج دوام دارد.

امروز سومین روز است که طرفداران خشمگین عمران خان و اعضای حزب تحریک انصاف در شهرهای مختلف به سرک‌ها برآمده اند، راه‌ها را بسته و به برخی از بناها و وسایل دولتی و عامه را آتش زده اند.

از سوی دیگر تا شام روز گذشته (چهارشنبه ۲۰ثور) خبرها حاکی از آن بود که در حدود یکهزار نفر از طرفداران عمران خان از سوی نیروهای امنیتی در پنجاب و در حدود دو صد تن دیگر در شهر کراچی دستگیر شده اند.

طبق گزارش‌ها در این تظاهرات خشونت آمیز یک شماری از افراد کشته و زخمی شده اند.

با دوام تظاهرات اردوی پاکستان هشدار داده است که حملات مظاهره چیان خشمگین و طرفداران عمران خان را بر تاسیسات نظامی دیگر تحمل کرده نمی‌توانند. ارودی پاکستان دیروز در یک اعلامیه گفت که این گروه‌ها می‌خواهند پاکستان را به مسیر جنگ داخلی سوق بدهند. به گفته اردوی پاکستان مسئولیت عکس‌العمل آنها به مظاهرات خشونت بار پاکستان به دوش حزب تحریک انصاف پاکستان خواهد بود.

به نقل از رادیو آزادی این اعتراضات در پاکستان روز نهم ماه می بعد از آن شروع شد که صدر اعظم سابق این کشور عمران خان به اتهام دست داشتن در فساد اداری دستگیر شد.

عمران خان روز سه‌شنبه (۱۹ثور) از سوی نیروهای پولیس به نام رینجرز بازداشت شد و روز چهارشنبه در یک محکمه خاص حضور یافت که بخاطر تهدیدات بلند امنیتی در یک ماموریت پولیس دایر شد.

عمران خان به دلیل فروش غیرقانونی تحایف دولتی از سوی محکمه خاص متهم شناخته شد. اما او همه اتهامات فساد مالی علیه خود را رد کرد و آنها را انگیزه‌های سیاسی خواند.

به اساس این گزارش بعد از وارد شدن خسارات سنگین به املاک شخصی و تاسیسات دولتی در جریان تظاهرات در پنجاب، خیبرپشتونخوا، سند و دیگر شهرهای پاکستان از اردوی این کشور خواسته شده که برای کنترل اوضاع کمک کند.

درهمین حال، وزارت امور خارجه امارت اسلامی، ثبات سیاسی پاکستان را به نفع مردم آنکشور و تمام منطقه خوانده و از طرف‌های درگیر خواستار خویشتنداری شده است.

حافظ ضیا احمد، تکل معاون سخنگوی وزارت‌خارجه گفته است که:«وزارت امور خارجه برای حفظ امنیت شهروندان #افغان در پاکستان، به نماینده‌گان خویش هدایت‌های لازم را داده است.»

این درحالی است که به گزارش جی‌نیوز، محکمه عالی پاکستان روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲۱ ثور) پس از برگزاری جلسه استماعیه عمران خان، صدراعظم پیشین این کشور اعلام کرد که بازداشت عمران‌ خان غیرقانونی بوده و دستور آزادی فوری او را صادر کرد.

در این جلسه استماعیه که قرار بود ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شود عمران خان با ساعاتی تاخیر در میان تدابیر شدید امنیتی در محکمه عالی حضور پیدا کرد.

پولیس آقای خان را روز سه‌شنبه در صحن محکمه عالی اسلام‌آباد بازداشت کرد.

رویداد های اخیر

هند استرداد جایدادهای اهل هنود در افغانستان را «تحول مثبت» دانست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

راندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، گفته است که کشورش گزارش‌های مربوط به بازگرداندن جادیدادهای اهل هنود در افغانستان را «یک تحول مثبت» می‌داند.

جیسوال در یک نشست خبری روز جمعه گفت: «اگر دولت طالبان (امارت اسلامی) تصمیم گرفته است که جایدادهای هندوها و سیک‌های افغانستان را که مردم آنها هستند بازگرداند، البته این یک اتفاق مثبت است. ما این‌گونه به آن نگاه می کنیم.»

وزارت عدلیه حدود یک ماه قبل اعلام کرده بود که روند بررسی زمین‌های غصب شده شهروندان اهل هنود در سراسر کشور آغاز شده است.

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه، نیز اخیراً در گفتگو با روزنامه «د هندو» گفته است که جایدادهایی که توسط جنگ‌سالاران در حکومت پیشین غصب شده بود، به صاحبان شان بازگردانده می‌شود.

او همچنان به بازگشت نریندر سینگ خالصه، عضو پارلمان در حکومت پیشین، به کشور اشاره کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک مهاجر افغان در فرانسه مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب کُشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

روزنامه لی موند فرانسه گزارش داده است که یک مهاجر افغان در این کشور مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب با ضربات چاقو کشته و یک تن دیگر را زخمی کرده است.

این حادثه روز چهارشنبه در شهر بوردو در جنوب غربی فرانسه رخ داده است.

مهاجم ۲۵ ساله بر قربانیان حادثه که از الجزایر بودند و ۲۶ و ۳۷ سال سن داشتند، نزدیک شد و آنان را به‌دلیل نوشیدن مشروبات الکلی در روز عید مورد انتقاد قرار داد.

پس از آنکه یکی از آنان گفت که این کار مربوط به او نمی‌شود، مهاجم چند مشت به آنان کوبید و دور شد.

به گزارش روزنامه لی موند به نقل از شاهدان، این افراد سپس قُطی‌های شراب را به‌سوی مهاجم پرتاب کردند و او برگشته و با چاقو بر آنان حمله کرد.

مرد ۳۷ ساله از اثر جراحات شدید درگذشت و دوست او به شفاخانه منتقل شد.

پس از این حادثه، مهاجم با گروهی از ماموران پولیس روبه‌رو شد که از وی خواستند تا چاقو اش را بر زمین بگذارد، اما او با نمایش دادن چاقو به‌سوی آنان حرکت کرد. پولیس سپس به‌سوی او تیراندازی کرده و او کشته شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نمایندگان امارت اسلامی در مراسم فاتحه فرزندان رهبر حماس شرکت کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

محمد نعیم، سرپرست سفارت افغانستان در دوحه و سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه در مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه، رهبر حماس شرکت کرده اند.

سفارت افغانستان در دوحه در خبرنامه‌ای نوشته است که مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه شام پنجشنبه (۲۳ حمل) برگزار شد.

سه پسر و چهار نواسه اسماعیل هنیه روز چهار شنبه (اول عید) در حمله هوایی اسرائیل بر موتر حامل شان در غزه جان باختند.

در پی این رویداد، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تماس تیلفونی به اسماعیل هنیه گفت که در نتیجه این‌گونه قربانی‌ها، فلسطین از اشغال اسرائیل آزاد می‌شود.

او همچنان برای مردم فلسطین آرزوی استقامت، ثبات و صبر کرد.

قابل ذکر است که حملات اسرائیل بر غزه در حدود شش ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۳۴ کشته بر جای گذاشته است. بیش از ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!