Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی جوبایدن از توافق روی مسایل داخلی افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۰)

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا نگران توافق روی مسایل داخلی و توانایی‌های دولت افغانستان برای جلب پشتیبانی مردم افغانستان است.

رییس جمهور امریکا پس از بیرون شدن نظامیان‌اش از پایگاه بگرام، در حالیکه تصمیم خروج را یک تصمیم منطقی می‌گوید از دوام حضور شماری از سربازان امریکایی در افغانستان نیز سخن می‌زند.

از سوی هم مسوولیت نیروهای خارجی در افغانستان از جنرال اسکات میلر به جنرال کنت مک کنزی، فرمانده نیروهای مرکزی ارتش امریکا داده شد.

این درحالی است که انتظار می رود تا کمتر از دو ماه دیگر روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تکمیل شود، نگرانی‌ها اما از آغاز جنگ داخلی و سقوط حکومت همچنان وجود دارد.

زمانی که دریک نشست خبری از رییس جمهور امریکا پرسیده شد اگر با دوام سقوط ولسوالی‌های افغانستان نیروهای افغان به کمک هوایی نیاز پیدا کنند امریکا حاضر به کمک هوایی خواهد شد؟ جو بایدن به گونه غیر واضح می‌گوید که نیروهای افغان ظرفیت دفاع از خود شان را دارند، اما چیزی که رییس جمهور امریکا را نگران ساخته است چالش‌های داخلی است که به باور وی رهبران افغان توانایی جلب پشتیبانی مردمی را ندارند.

جو بایدن، رییس جمهور امریکا گفت:”ببینید ما در آن جنگ 20 سال بودیم من با دولت افغانستان اینجا در قصر سفید دیدار کردم، فکر می‌کنم که آنها ظرفیت نگهداری دولت را دارند. اما من نگران توافق روی چالش‌های داخلی آنها هستم که دارند. که آیا توانایی جلب حمایت سراسر را برای حفاظت دولت دارند”.

ظاهرن روند خروج به میل جو بایدن و بی‌خیال از شدت جنگ در افغانستان و سقوط شماری زیادی از ولسوالی‌ها در سراسر افغانستان، پیش می‌رود؛ چنانچه که نظامیان امریکایی از پایگاه بگرام، بزرگ ترین پایگاه نظامی نیروهای خارجی هم بیرون شدند.

باید دراین باره می‌گوید که:”نخیر، نخیر ما درمسیری قرار داریم که دقیقن توقع داشتیم که باشیم. هنوز هم شماری از نیروهای مان آنجا حضور دارند، اما این یک خروج منطقی همراه با متحدان ما است. بنا چیزی غیرمعمولی وجود ندارد.”

ظاهر پرسش‌های خبرنگاران در مورد افغانستان دیگر برای بایدن خوشایند نیست وی از خبرنگاران می‌خواهد که روی چیزهای شادتری تمرکز کند.

باید در سوال خبرنگاران درباره افغانستان گفت:” نمی‌خواهم دیگر به پرسش‌های افغانستان جواب دهم.”

اما وال استریت ژونال در مورد سفارت امریکا چیزی دیگری نوشته است. این روزنامه به نقل از شماری مقام‌های بلند پایه امریکایی نوشته است که اگر وضعیت امنیتی در افغانستان بدتر شود امریکا سفارتش در کابل را تخلیه خواهد کرد.

درست خلاف چیزیکه پیش ازین وزارت خارجه و رییس جمهور امریکا از دوام حضور دیپلوماتیک این کشور در افغانستان خبر داده بودند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع گفته است که:”رییس جمهور این را واضح ساخت که ما می‌خواهیم تا اول سپتمبر روند خروج را تکمیل کنیم، اما ما باور داریم که روند خروج تا اخیر اگست تکمیل خواهد شد.”

به تازگی اسکات میلر فرمانده کل نیروهای خارجی هم افغانستان را ترک کرده و به ماموریت‌اش در این کشور پایان داده است.

پنتاگون می‌گوید، این مسوولیت را جنرال مک کنزی فرمانده نیروهای مرکزی ارتش ایالات متحده امریکا به عهده گرفته است. جنرالی که دستور قتل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه پاسداران ایران را صادر کرده بود.

رویداد های اخیر

هند: ظرفیت افغانستان در مبارزه با تروریزم بلند برده شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۱)

مشاور امنیت ملی هند امروز (جمعه، ۶ جوزا) از کشورهای منطقه خواسته است تا ظرفیت افغانستان در امر مبارزه با تروریزم را بلند ببرند.

اجیت دوآل این خواست را در چهارمین نشست امنیت منطقه ای درباره افغانستان در پایتخت تاجکستان مطرح کرده است.

در این نشست به شمول مقام های ارشد کشورهای آسیای مرکزی و نمایندگانی از ایران، چین و روسیه نیز حضور داشتند.

اجیت دوآل، مشاور امنیت ملی هند گفت: “نیاز است تا همه اشتراک کنندگان این نشست ظرفیت افغانستان را در امر مبارزه با تروریزم و گروه های تروریستی که تهدیدی برای آرامش و امنیت منطقه‌ می‌باشند، بلند ببرند.”

مشاور امنیت ملی هند در دیداری که با منشی شورای عالی امنیت ملی ایران در حاشیه این نشست داشته اوضاع جاری در افغانستان به ویژه ادامه فعالیت گروه های تروریستی را نگران کننده خوانده و تاکید کره است که بخشی از سلاح‌ها و مهمات بجامانده امریکا در افغانستان به دست گروه های تروریستی افتاده و این تهدیدی در برابر کشورهای همسایه است.

او همچنان ادعا کرده است که تروریست‌ها در افغانستان آزادانه فعالیت می‌کنند.

این دو مقام ارشد امنیتی ایران و هند همچنان تحولات افغانستان را با توجه به تاثیر گذاری مستقیم آن بر امنیت منطقه یکی از اصلی ترین موضوعاتی گفته اند که باید بگونه دوامدار در دستور کار گفتگوهای منطقه ای باشد.

با این حال در چهارمین نشست امنیت منطقه ای در تاجکستان، عدم شکل گیری دولت فراگیر با حضور همه اقوام ساکن و گروه های مذهبی از مهم‌ترین چالش‌ها گفته شده و تاکید شده است که در شرایط فعلی نیاز به ایجاد حکومت مسئولیت پذیر است.

عبدالولی فروزان، آگاه سیاسی گفت: “چند موضوع است که باعث نگرانی این کشورها شده، مسئله تروریزم، قاچاق مواد مخدر، افزایش مهاجرت‌ها و همچنان ترس از جنگ‌های داخلی در افغانستان است که دامنه آن مبادا به کشورهای همسایه و منطقه کشانده شود.”

امارت اسلامی اطمینان می‌دهد که به هیچکس اجازه نخواهد داد تا امنیت کشورهای همسایه و منطقه را با استفاده از خاک افغانستان مختل کند.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت که امنیت در کل در افغانستان تامین است. او از کشورهای منطقه خواست تا با امارت اسلامی در امر تحکیم هر چه بیشتر امنیت و ثبات همکاری کنند.

پیش از این امارت اسلامی هرگونه دسترسی گروه های تروریستی به سلاح ها و مهمات بجا مانده از امریکا و حکومت پیشین را رد کرده بود.

ایجاد حکومت فراگیر و رفع تهدید های تروریستی از خاک افغانستان همواره یکی از خواست های جدی کشورهای همسایه، منطقه و جهان از امارت اسلامی در نه ماه گذشته بوده است، هرچند امارت اسلامی بارها در مورد رفع این نگرانی ها اطمینان داده اما ظاهراً تا کنون قناعت این کشورها را حاصل نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی نگرانی شورای امنیت سازمان ملل در مورد حقوق زنان را غیرواقعی خواند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان به اعلامیه‌ای اخیر شورای امنیت سازمان ملل در مورد لغو محدودیت‌های سختگیرانه بر زنان، جواب رد دادند و نگرانی سازمان ملل در مورد نقض حقوق زنان در افغانستان را بی‌بنیاد و غیرواقعی خواند.

وزارت خارجه حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز (جمعه ٦‬ جوزا) در خبرنامه‌ای به اعلامیه‌ی مشترک اعضای شورای امنیت سازمان ملل واکنش نشان داد و درخواست‌های مطرح شده این سازمان در این اعلامیه را رد کرد.

به روز سه‌شنبه (٣‬ جوزا)، اعضای شورای امنیت سازمان ملل در اعلامیه‌ی مشترک، از امارت اسلامی به دلیل محدود کردن دسترسی بانوان و دختران به تحصیل، کارهای دولتی و گشت و گذار آزادانه انتقاد کردند و از امارت اسلامی خواست تا هرچه زودتر قوانین و اقدام‌هایی که حقوق و آزادی‌های بنیادی بانوان را محدود می‌کنند، برگشت دهند.

در اعلامیه‌ای وزارت خارجه امارت اسلامی آمده است:”هیچ امری خلاف باورهای دینی و فرهنگی جامعه اسلامی بالای مردم افغانستان تحمیل نشده.”

امارت اسلامی تاکید کرده است که کشورهای جهان باید به ارزش‌های دینی و فرهنگی افغانستان احترام بگدارند.

وزارت خارجه امارت اسلامی همچنین گفته که سازمان ملل نباید براساس گزارش‌های مغرضانه و مخرب برخی رسانه‌ها و تبلیغات ضد امارت اسلامی، قضاوت کنند.

دراین اعلامیه همچنین از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل برای احیای سیستم‌های بانکی و مالی و کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان استقبال کرد. امارت اسلامی بار دیگر از امریکا خواسته است تا دارایی‌های افغانستان را بدون قید و شرط آزاد کند و تمامی تحریم‌های اقتصادی را لغو کند.

این درحالی است که به تازه‌گی، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشری افغانستان، سفر ١١ روزه خود در افغانستان را پایان داده و از نزدیک موارد نقض حقوق بشری توسط امارت اسلامی را مستند کرده است.

ریچارد بنت روز گذشته در نشست خبری خود که در کابل برگزار کرده بود نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان را تایید کرد و گفت که فرمان‌ها و اقدام‌های پسین امارت اسلامی در راستای حذف زنان از جامعه صورت می‌گیرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رییس سازمان ملل حملات اخیر در افغانستان را محکوم کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۱)

آنتونیو گوتر، رییس عمومی سازمان ملل حملات اخیر در افغانستان را که منجر به کشته شدن ۱۶ تن شد، محکوم کرده است.

در بیانیه این سازمان که امروز (جمعه، ۶ جوزا)، نشر شده، آمده است که رییس عمومی سازمان ملل عمیق‌ترین تسلیت خود را به خانواده‌های قربانیان ابراز می‌کند و برای زخمیان آرزوی شفای عاجل دارد.

رییس سازمان ملل بار دیگر از همه طرف‌ها خواسته است تا حفاظت غیرنظامیان را در نظر گرفته و از مصونیت اقلیت‌های قومی و مذهبی و هم‌چنین حق آن‎‌ها برای اجرای آزادانه مراسم مذهبی‎‌شان به این سازمان اطمینان دهند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، می‌گوید که حمله بر غیرنظامیان و مکان‌های عامه، از جمله مساجد، براساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه به‌شدت ممنوع است.

این در حالی است که عصر روز چهارشنبه  (۴ جوزا)، در نتیجه سه انفجار پی‌هم در شهر مزارشریف و یک انفجار در کابل ۱۶ تن جان باختند و ۳۷ تن زخمی شدند.

انفجار‎ها در کابل و مزارشریف واکنش‎‌های گسترده داخلی و خارجی را نیز در پی داشت.

به خواندن ادامه دهید

Trending